A főnököd ki akar rúgni, pedig semmi oka rá? Ide fordulhatsz

Sajnos manapság szinte egyetlen egy munkahelyre sem mondhatjuk azt, hogy sziklaszilárd. De nem muszáj ahhoz valamilyen hatalmas bakit elkövetned, hogy a kirúgással számolnod kelljen. Érdemes tisztában lenni bizonyos munkaügyi alapvetésekkel.
Amikor a munkáltató mond fel neked, kötelessége megindokolnia azt, hogy ezt miért teszi (kivételt képez ez alól a próbaidő). Ha ezt nem indokolja: jogellenes. Viszont, ha az indok nem állja meg a helyét, akkor megteheted, hogy vitasd a valószerűségét. Ilyenkor fordulj a szakszervezeti vezetőhöz (ha van) és közösen próbáljátok megbeszélni a vezetővel.
Ha nincs szakszervezet, akkor az üzemi tanács testülete az illetékes. Amennyiben eredménytelennek bizonyul, a munkavégzés helye szerint illetékes megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szervénél tehető panasz, személyesen, telefonon, vagy írásban (levélben, e-mail-ben). Ezek elérhetőségei megtalálhatók a Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján. (www.munka.hu ) Panasszal élhetsz az Országos Munkabiztonsági és Munkavédelmi Főfelügyelőségnél.( http://www.ommf.gov.hu/ )
Elérhetőségei: | Innovációs és Technológiai MinisztériumFoglalkoztatás-felügyeleti Irányítási Főosztály1054 Budapest, Kálmán Imre u. 2.Postacím: 1440 Budapest Pf. 1.Telefon: (06 1) 896-2902Fax: (06 1) 795-0880Email: foglalkoztatas.felugyeleti-foo@itm.gov.hu |
A minisztériumban a telefonos munkaügyi tanácsadás jelenleg szünetel, panaszodat, kérdésedet írásban az ugyfelszolgalat@itm.gov.huu e-mail címre tudod elküldeni. Kérhetsz tanácsot a www.ingyenjogasz.hu oldalon is. Többnyire a helyi önkormányzatoknál is működik ingyenes jogi tanácsadás.
Ha nem sikerül így sem rendezni a vitát, marad a munkaügyi bíróság. Aki az illetékes, a munkavállaló lakóhelye/székhelye vagy a munkavégzés helye szerinti törvényszék. Az eljárási illetéket nem kell előre megfizetni. Általában a szakértői díjat sem kell megelőlegezni. a munkavállaló költségkedvezményt kérhet. Viszont jogi képviselőre mindenképp szükség lesz. Akinek nincs pénze ügyvédre, segítséget kérhet a kormányzati jogsegély szolgálattól: https://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/jogi-segitsegnyujtas
Ingyenes jogsegély vehető még igénybe a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elérhetőségeim: jogsegely@tasz.hu és a +36 1 279 2235-ös telefonszámon.
Létezik úgynevezett azonnali hatályú felmondás is. Ezt ugyanúgy indokolni kell. Felmondási védelemmel is élhetsz. Ami annyit jelent, hogy bizonyos helyzetekben kizárt a rendes felmondás.
A munkáltató a munkaviszonyt a várandósság, a szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt és a lombikbébi programban résztvevő dolgozónál nem szüntetheti meg felmondással. Ez is jogszerűtlen.
A munkaügyi bíróság egy különleges bíróság, amely foglalkoztatási ügyekkel foglalkozik. Az esetek többségében a munkaügyi bíróság nem tudja visszaszerezni az elvesztett állást, de kényszeríteti a munkáltatót kártérítés megfizetésére. A pert, lakóhelyed vagy a munkavégzés helye szerinti törvényszéken indíthatod meg.
A perben a szakszervezeti vezetőd is képviselhet. Akkor is megteheted ugyanezt, ha pl. fenyegetéssel vettek rá, hogy bármit aláírj. Az aláírás után nehéz dolgod van: bizonyítanod kell, hogy a megállapodás megkötésére jogellenes fenyegetéssel bírtak rá.