Hospice ellátás: milyen formái vannak és hogyan igényelhetők?

Mi a hospice ellátás?

Hospice ellátásban azok részesülhetnek, akik kuratív kezelésben már nem részesülnek vagy a további gyógyító jellegű kezelések felfüggesztésébe beleegyeznek, illetve 6-12 hónap vagy annál kevesebb a várható túlélési idejük. Az ellátás mindenki számára ingyenes. A hospice ellátás végzésében a testet és a lelket ápoló szakemberek együtt vesznek részt egy jól koordinált csapat formájában.

Milyen hospice ellátási formák vannak?

Három csoportra lehet osztani a hospice-ellátás típusait. Ezek az otthoni, az ambuláns és az intézeti. Minden ellátási formánál fontos, hogy legyen kórházi dokumentáció amely igazolni tudja a beteg súlyos állapotát és indokolttá teszi az ellátást. Nézzük meg őket egyesével.

Otthoni ellátás

Az otthoni hospice kezelésnél a fő szempont, hogy a végstádiumú beteg lelki és testi tüneteit kezeljék otthoni környezetben, szerettei társaságában.

Igénybevételéhez szükséges egy egészségügyi dokumentum amely indokolja a beteg hospice-ellátását. Háziorvos rendelheti el, szakorvosi javaslatra. Ha ez megtörtént, akár a beteg, a család vagy az orvos is felveheti a kapcsolatot az illetékes ellátóval.

Ambuláns, kórházi konzultatív csoport azaz mobil-team

Ennek az ellátásnak a célja az, hogy koordinálja a beteg palliatív ellátását és segítse is magát az ellátást. A kórházi osztályon dolgozókat segíti és a családtagokat is. Úgy lehet megkapni a mobil hospice-ellátást, hogy a beteg kezelőorvosa kéri, konzultációs jelleggel. 24 órán belül felkeresik a beteget és a család, illetve a kezelőorvos bevonásával átbeszélik a lehetőségeket, a beteg állapotát és a reális célokat.

Specializált osztály: kórházi hospice-palliatív osztályon, intézeti hospice

Ez az ellátás vagy a kórházak hospice-palliatív osztályán vagy pedig külön erre a célra létrehozott intézményekben történik. Ide azok a betegek kerülnek be akiknek az ellátása nem kivitelezhető otthoni körülmények között. A másik lehetőség a tehermentesítő ellátás keretében történhet, amelynek során azokat a családtagokat tehermentesítik akik az otthoni ápolást nyújtják a betegnek.

Az intézeti ellátásba előjegyzéssel lehet bekerülni, meghatározott időszakra ami általában 3 hónap. A felvételt kezdeményezheti a beteg, a háziorvos vagy a kezelőorvos. Természetesen itt is szükséges a hospice-ellátást indokló dokumentum, mint például képalkotó vizsgálat eredménye vagy a zárójelentés. Vannak olyan esetek is amikor felvételi kérelemre van szükség, ezt a szolgáltató webes felületén lehet megtalálni. A kórházi hospice-palliatív osztály felvétele esetén szükséges még egy háziorvosi beutaló is.

Itt megtalálhatják a különböző segítő szervezeteket, elérhetőséggel együtt. Illetve egyházi segítő szervezeteket itt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...