Hivatalosan is elkezdődött a parlagfűszezon. Ez nemcsak az allergiások problémája, annak is van teendője, akit nem érint: a földhasználóknak, kertes házak tulajdonosainak jogszabályban előírt kötelezettsége a gyomnövény irtása. Nagyot kockáztatunk, ha ezt nem teljesítsük és hagyjuk a kártékony gyomot szabadon burjánzani, mert a kiszabott büntetés többmilliós is lehet. A parlagfű bírság összege attól függ, hogy az adott terület mennyire fertőzött, de jobb biztosra menni, és mindet kiirtani.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerint a parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan július utolsó hétvégéjén több helyen is elérheti az allergiás tüneteket okozó szintet. AZ NNGYK azt javasolja a parlagfű virágporára érzékenyeknek, hogy mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést vagy keressék fel kezelőorvosukat.
Ilyen lesz az idei parlagfűszezon
A szezon előreláthatólag erős lesz, amelynek mértékét az augusztusi és szeptemberi időjárás nagyban befolyásolhatja. A tömeges virágzás során a tartós, esős időszakok átmenetileg visszavethetik a pollenterhelést, azonban a záporok, zivatarok csak rövid időre tisztítják meg a levegőt. A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján augusztus végén, szeptember elején várható.
Tippek allergiásoknak: segítséget nyújt a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer térképes előrejelzése, ami alapján felkészülhetünk a tünetekre és azok kezelésére.
Irtsd ki mind! Különben…
A kifejlett parlagfű terjedése ellen leghatékonyabban felmagzás előtt, bimbós vagy virágos állapotában végzett kaszálással lehet védekezni, így csökkenthetjük a levegőben a lágyszárú gyomnövények virágporának mennyiségét. Ez nem opcionális dolog, hanem jogszabályi kötelezettség. A törvény így fogalmaz:
„A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani."
Vagyis attól még, hogy egyszer letudtuk – vagy legalábbis úgy gondoltuk – a parlagfű ügyét, még nem dőlhetünk hátra: az ingatlan területének parlagfű-mentesnek is kell maradnia. Ha a tulajdonos (vagy földhasználó) nem tesz ennek eleget, és az ingatlanján a parlagfű fejlettsége legalább virágbimbós állapotban van, valamint a terület több, mint 30 százalékát borítja, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. Ezt a hatóságok által megbízott vállalkozók végzik, amit aztán annak kell fizetnie, aki használja a területet. Abban az esetben viszont, ha az illető időközben maga tesz eleget a kötelezettségének és erről értesíti időben a hatóságot, akkor nem lesz szükség kiszállásra. (Illetékes Pest vármegyében a Pest Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya.)
Mennyi a parlagfű bírság összege?
A növényvédelmi bírság alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága, ezért fontos belterületen is az ingatlannak parlagfűvel borított részének m2 -ben való meghatározása. A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjed. A parlagfű elleni védekezést elmulasztó – a bírság megfizetésén túl – a közérdekű védekezéssel kapcsolatos költség megtérítésére is kötelezett. A költség köztartozásnak minősül.
A parlagfű megjelenhet művelés alatt álló, és elhanyagolt, felhagyott művelésű szőlőkben, gyümölcsösökben, hétvégi kertekben, zártkerti ingatlanokon, valamint a vonalas létesítmények (utak, vasút) nyomvonala mentén – írja az agroinform.hu. Hangsúlyozzák, tekintettel arra, hogy a parlagfű-mentesítés közös ügyünk, és annak eredménye pedig csak összefogással lehet sikeres, a felelősségteljes, jogszabálykövető magatartás mindannyiunk érdeke.