Nyitólap Maradj egészséges! Élet Mennyibe kerül a legolcsóbb fogpótlás? Árak és lehetőségek
HIRDETÉS

Mennyibe kerül a legolcsóbb fogpótlás? Árak és lehetőségek

Mennyibe kerül a legolcsóbb fogpótlás? Még az olcsó is drága

A rövid válasz: attól függ, de még az olcsó is drága. Fogpótlásból sem egyfélét kérhetünk, ma már anyagok tucatjaival dolgoznak a fogorvosok. Viszonylag ritkán jelenti a legolcsóbb megoldás a legjobbat, ez fogászati problémáknál különösen igaz. Az ár fontos tényező, de célszerű a legolcsóbb fogpótlás helyett a nekünk legmegfelelőbbet keresni.

HIRDETÉS

Egy hiányzó fog nem csak esztétikai probléma: foghiány esetén az étkezés során csökken a rágóképesség, a meglévő egészséges fogak extra terhelésnek vannak kitéve, és beszédzavar is kialakulhat. Persze az esztétikai hátrány sem elhanyagolható, gyakran alakul ki önbizalomhiány, gátlásosság a fogak elvesztése miatt.

Kinek jár ingyenes fogpótlás?

Az állami egészségügyben bizonyos fogászati ellátások életkortól függetlenül ingyenesen járnak, más ellátások támogatása viszont életkorhoz igazodik. A szabályok szerint 18 éven aluliak, a 18 éven felüli nappali tagozaton tanuló diákok és a várandós kismamák számára a kivehető és rögzített fogpótlások fogorvosi munkái ingyenesek, a technikai költségekhez támogatás kapható. A 62 éven felüliek estében a fogorvosi munka ingyenes, a technikai költségekhez szintén támogatás kapható. 18-62 éves kor között a fogorvosi munkáért fizetni kell, de a technikai költségekhez nyújtható támogatás. A támogatás mértékét minden esetben a NEAK határozza meg.

Kapcsolódó cikkünk: Kinek jár ingyenes fogpótlás és fogszabályozás?

A rögzített fogpótlások a gyógyászati segédeszközök körébe tartoznak, társadalombiztosítási támogatással magánorvosok is rendelhetik. A társadalombiztosítási támogatással rendelhető eszközök körét, a támogatás módját és mértékét a NEAK határozza meg. Elméletben tehát van arra lehetőség, hogy olcsóbb legyen a fogpótlás, bár ez azon is múlik, hogy az hogyan, milyen anyaggal történik. Ha magánúton végeztetjük a fogpótlást, érdemes utánakérdezni a részleteknek az orvosnál.

Mennyibe kerül a legolcsóbb fogpótlás?

Erre a kérdésre nem könnyű válaszolni, hiszen az árat sok tényező befolyásolja. Nézzük előbb röviden, hogy mit kell tudni a fogpótlásról. Többféle fogpótló eljárás is létezik, melyeket a fogazat állapotának függvényében lehet alkalmazni és kiterjedt foghiány esetében kombinálni is.

HIRDETÉS

A leggyakrabban alkalmazott fogpótlások

Fogkorona: Önálló fogkoronát akkor érdemes készíteni, amikor egyetlen fogat kell helyreállítani. A korona olyan, mint egy burok, ami új formát ad a sérült, vagy elromlott fognak.

A legmodernebb CAD/CAM számítógépes technológiával ezred milliméter pontosságú cirkónium koronát lehet készíteni. Ez egy tartós és esztétikus megoldás, ezzel a módszerrel a fogak színével megegyező árnyalatú pótlás készíthető. Fémallergia során sem okoz bonyodalmat, így az arra érzékenyeknek is megfelelő.

A legnépszerűbb koronatípus a fémkerámia korona, legtöbben a kedvező ár-érték aránya miatt választják. A fém vázra égetett porcelánnal színben nem lehet annyira pontos árnyalatot elérni: fogszínkulcs segítségével egy megközelítőleges utánzatot lehet választani a fogorvos segítségével.

Harmadik megoldás is van fogpótlások készítésére, ez pedig préskerámia korona. Az ilyen fogpótlás esetében nincs a teljes fog kerámiából készül. Több tagból álló hidakhoz nem használható, csupán önálló fogak esetén.

Fogpótlás híddal: A fogászati hidakat az egy vagy annál több fogat érintő hiány pótlására dolgozták ki. A koronához hasonlóan készülhet cirkóniumból és fémkerámiából is. A hidak a pillérfogakra épülnek és így képesek akár 2-3 fognyi területet is pótolni.

Implantáció: Ez a legmodernebb eljárás a fogak pótlására. A koronával és a híddal ellentétben az implantálás során a fog gyökerét is pótolják egy titánium csavar formájában. A fogimplantáció egy életre szóló megoldás, ráadásul az ínybe helyezett műgyökér az igazi fogakhoz hasonló nyomást gyakorol az ínyre. Implantációval egy vagy több egymás melletti fog is pótolható. A beültetés hosszadalmas, több hónapot igénylő folyamat és egyáltalán nem olcsó, viszont ez a legtartósabb és legkomfortosabb megoldás.

Kivehető műfogsor: A protézis gyűjtőnév alá  többfajta kezelés is besorolható: a teljes műfogsor mellett a részleges protézis és az implantátumokra rögzített fogsor. is ebbe a kategóriába esik. Gazdaságos és gyorsan elkészíthető, nincs hosszú gyógyulási szakasz.

Kombinált fogpótlás: Részben rögzített fogászati hídból, részben pedig kivehető elemekből állnak, ide tartoznak az implantációval rögzített protézisek is. A hidakra felépített horgonyelemekhez könnyen csatlakoztatható a kivehető protézis. Ahhoz, hogy a fogpótlási rendszer biztosan és kényelmesen illeszkedjen, több kontrollvizsgálatra is szükség lehet.

Mennyi idő alatt készül el?

Attól függ, hogy mit választunk. Egy korona vagy híd 3-4 időpont alatt elkészül, fog implantátum beültetése több hónapot vesz igénybe a hosszú gyógyulási idő miatt.

És akkor az árak. A fogpótlásokért több százezret is elkérnek. A kivehetőért kevesebbet kell fizetni, a legtöbb helyen 200 ezer forintból kijön a teljes protézis. A fix változat akár kétszer, vagy háromszor ennyibe is kerülhet. A pénztárcabarátabbak árai 300 ezer körül mozognak, de akad 600 ezer forintos is, sőt a legdrágábbak már milliós tételek.

Forrás: napi.hu, frdental.hu

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version