Hazánkban a várólisták vezetését az egészségügyi szolgáltatók végzik a NEAK, azaz a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő felügyeletével. Kilométeres várólistákról rengetegszer hallhattunk az elmúlt években, de mit jelent ez pontosan? Hol és hogyan nézhetünk utána, hogy mennyit kell várni egy műtétre? Segítünk, online majdnem minden információ hozzáférhető.

A várólisták jelzik, hogy milyen az állami egészségügyhöz (amit mi állunk többek között a befizetett adónkból és járulékainkból) és a különböző ellátásokhoz való hozzáférés. Ha hosszú a várakozási idő, akkor az emberek két dolgot tehetnek: vagy kivárják ellátatlanul, gyakran fájdalmak közepette, hogy sorra kerüljenek, vagy átmennek a magánegészségügybe, ha azt ki tudják fizetni.

Napjainkban egyre többen és többet költenek a magánellátásokért. Nem azért, mert az emberek ilyen jól állnak, hanem mert az állami egészségügy túlterhelt, szakemberhiánnyal küzd, és igen, a betegek számára sem túl vonzó, hogy hónapokat várjanak a műtétre vagy egy vizsgálatra.

Amit a műtéti várólistáról tudni kell

Hazánkban a tervezhető műtéteket a betegek elméletben a probléma megjelenésekor vehetik igénybe. Az intézményi várólistát a fekvőbeteg-ellátó intézményekben olyan ellátásokról kell vezetni, mint pl. a szürkehályog-műtétek, mandula-, orrmandulaműtétek, térd- és csípőprotézis-műtétek,  gerincsérvműtétek, sérvműtétek, bizonyos nőgyógyászati műtétek. (Teljes lista itt.)

Kötelezően várólistát kell vezetni azokról az ellátásokról is, amelyeknél az egészségügyi intézet a tartós kapacitáshiány (60 napot meghaladó várakozási idő) miatt nem tudja a beteget ellátni. A beteget a kezelőorvosa regisztrálja a rendszerben, így felkerül a tervezett ellátást végző szolgáltató listájára. Ezzel egyidejűleg a beteg megkapja azt a személyes és titkosított azonosítót, amely segítségével követheti az ellátására vonatkozó adatokat a rendszerben.

A NEAK-nak van online országos várólista nyilvántartása, ez mindenki számára hozzáférhető. Itt megtudhatjuk, hogy a kiemelt műtétekre az egyes kórházakban hány beteg vár és milyen várakozási idővel kell számolni. Azt is látjuk, hogy a várakozók száma és a várakozási idők hogyan alakulnak országosan, illetve az egyes térségekben.

Ez nem egészen azt jelenti, hogy tudni fogjuk, mennyit kell várni a műtétre. Korábban az is szerepelt a nyilvántartásban, ez az adatot azonban 2022 februárjában eltűnt a felületről. Ma már csak visszamenőleges adatok láthatók, például, hogy mennyi volt a megelőző hat hónapban az átlagos várakozási idő, illetve mennyi volt a várakozás közép ideje (mediánja). Az a korábban rendszeresen közölt információ is eltűnt, hogy mennyi a műtétre várakozás minimum, illetve maximum ideje.

Hogyan kérdezhető le a műtéti várólista?

A NEAK nyilvántartása itt található: jogviszony.neak.gov.hu/varolista_pub/

Az oldalon a várólistáknál három fő menüpont található:

  • Az egyik az Időpont lekérdezése esetazonosítóval, amelyre kattintva a beteg esetazonosítójának megadásával megtudhatja, hogy a várólistán mikor kerülhet sorra.
  • Ha a betegnek várólistára kell feliratkoznia, akkor a Várólisták hosszának lekérdezése pontnál tudhatja meg, hogy melyik intézményben mikor kerülhetne sorra.
  • A harmadiknál – Várólisták tételes lekérdezése – megnézhetjük az ország bármely intézményének bármelyik várólistáját, a rajta szereplő esetek nyilvános adataival együtt.

Az esetazonosító szám hol található? Mi az egyáltalán?

Gyakori kérdés. Ez az azonosító akkor jön létre, amikor a beteget felveszik a várólistára. A kezelőorvos az ambuláns lapon adja át a beteg számára az esetazonosítót, egyben tájékoztatja arról, hogy felvették a várólistára, és hogy kb. mikor veheti igénybe az ellátást. A beteg az esetazonosító átvételét és a tájékoztatás tényét az ambuláns lap aláírásával ismeri el.

Amennyiben a beteg nem kapja meg az ambuláns lappal együtt az esetazonosítóját, a szakorvos felelőssége, hogy azt eljuttassa a biztosítottnak (betegnek) iktatószámmal postai tértivevényes úton.

Mennyi a várakozási idő?

Néhány példa:

Csípőprotézis műtét, ortopédia szakma: Jelenleg (06.27.) 6474-en várakoznak műtétre. Az átlagos várakozási idő a megelőző 6 hónapban 189 nap volt, a várakozás közép ideje (mediánja) pedig 129 nap.

  • Csípőprotézis műtét, traumatológia szakma: Jelenleg 943 beteg várakozik. Átlagosan 51 nap kellett az elmúlt fél évben, mire sorra kerültek.
  • Gerincstabilizáló műtétek, gerincdeformitás műtétei: A várakozók száma 1030. Átlagos várakozási idő a megelőző 6 hónapban 56 nap.
  • Gerincsérv műtétek: Jelenleg 56 beteg várakozik. Az elmúlt fél évben átlagosan 6 napot vártak a műtétre.
  • Térdprotézis műtét, ortopédia: A várakozók száma 10200. Az átlagos várakozási idő a megelőző 6 hónapban 268 nap.
  • Térdprotézis műtét, traumatológia: Jelenleg 1615-en várnak műtétre. Az elmúlt fél évben az átlagos várakozási idő 146 nap volt.
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Kvíz a szocialista szlengekről: fusizás, maszek, sztahanovista – mennyit ismersz a 10-ből?

Minden generációnak megvan a maga nyelvezete. Már a mai harmincasok sem nagyon értik a mostani tizenéveseket, ahogy őket sem mindig értették a náluk idősebbek....

Babaruha olcsón az Aldiban: egy ezres a pihe-puha, bőrbarát anyagból készült body

Átfutottuk az Aldi akciós újságját és kincsekre leltünk. Babaruha olcsón, pizsamák és hálózsákok kifejezetten jó darabáron kaphatók. A zuhanykészletek árát tovább csökkentette az Aldi...

Ügyfélszolgálat: „Ez nem holmi csengeri örökösnő, hanem Nigéria, asszonyom!

Videónkból kiderül, hogy telefonos csalók áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat. Persze eleinte még nem is tudta a rászedett hölgy, hogy átverték. Vigasztalhatja a tudat: Ma...