Kinek jár alanyi jogon közgyógyellátás? A gyógyszertől a rehabilitációig

A tartós betegséggel élő gyerek vagy felnőtt gyógykezelése jelentős anyagai terhet ró a családokra. Nekik jelenthet segítséget a közgyógyellátás, ami egy szociális alapú juttatás, amellyel az állam hozzájárul a betegek egészségi állapotához kapcsolódó kiadásokhoz. Cikkünkből kiderül, kinek jár alanyi jogon közgyógyellátás, mennyi időre szól a jogosultság és milyen kiadásoknál használható fel.

Ahogy korábban írtuk, a közgyógyellátás hozzájárul a szociálisan rászorult személy azon kiadásaihoz, amelyek egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához szükségesek. Alanyi vagy normatív jogon, illetve méltányossági alapon jár.

A méltányossági közgyógyellátást a települési jegyző állapítja meg, míg az alanyi és a normatív közgyógyot a járási hivatalok. Cikkünkben az alanyi jogon járó közgyógyellátással, röviden közgyóggyal foglalkozunk.

Kinek jár alanyi jogon a közgyógyellátás?

Alanyi jogcímen járó közgyógyra jogosult

  • az átmeneti gondozásban részesülő és a nevelésbe vett kiskorú;
  • az aktív korúak ellátására jogosult egészségkárosodott személy;
  • a pénzellátásban részesülő hadigondozott és a nemzeti gondozott;
  • a rokkantsági járadékos;
  • az aki magasabb összegű családi pótlékban részesül, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül;

valamint az, aki

  • rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota – a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján – nem haladja meg a 30%-os mértéket,
  • rokkantsági ellátásban részesül  és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti  rokkantsági nyugdíjra volt jogosult,
  • öregségi nyugdíjban részesül és  2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult.

Mennyi a jogosultsági idő?

Az alanyi jogon járó közgyógyellátás 4 évre állapítható meg, az ügyben a járási hivatal dönt. A kérelmet is oda kell benyújtani, amelyhez csatolni szükséges

  • a háziorvosi igazolást (amennyiben a kérelmező egyéni gyógyszerkeret megállapítását kéri),
  • az alanyi jogcím fennállását igazoló iratot (pl. magasabb összegű családi pótlék igazolásáról szóló hatósági igazolvány másolata, vagy a rokkantsági ellátást igazoló okirat, hadigondozási ellátásról szóló határozat). Tény, hogy ezeket az ügyintézők a hatósági nyilvántartásokból is le tudják kérni, de menjünk biztosra.

Mi a közgyógy igazolvány és mire jogosít?

A közgyógyellátásra való jogosultságot a járási hivatal határozatban állapítja meg, a határozat alapján pedig a kormányhivatal közgyógyellátási igazolványt állít ki. Az igazolvánnyal térítésmentesen lehet hozzájutni a jogszabályban meghatározott, a társadalombiztosítás keretében támogatott

  • gyógyszerekhez, tápszerekhez, a jogosult gyógyszerkerete erejéig
  • gyógyászati segédeszközökhöz (protetikai és fogszabályozó eszközökhöz is), valamint ezek javításához és kölcsönzéséhez
  • orvosi rehabilitációs célú gyógyászati ellátásokhoz.

A közgyógyot tehát nem lehet mindenféle gyógyszerre igénybe venni, és nem is korlátlanul. A beteg részére megállapítanak egy ún. gyógyszerkeretet (erről a következő pontban lesz szó). Ami még idetartozik: a közgyógyellátási igazolványt évente hosszabbítják meg az orvos javaslat és a hivatal döntése alapján.

Amit a gyógyszerkeretről tudni kell

A gyógyszerkeret két részből tevődik össze:

  • Az egyéni gyógyszerkeret összege a jogosult személy krónikus betegségéhez igazodó havi rendszeres gyógyszerköltséghez biztosított hozzájárulás; 2023-ban ez maximum 12 000 Ft/hó.
  • Az eseti keret az akut megbetegedésből eredő, esetenként felmerülő gyógyszerszükséglethez biztosított hozzájárulást; éves összege 2023-ban 6000 Ft.

Abban az esetben, ha az érintettnek nincs szüksége havonta legalább 1000 Ft összegű gyógyszerre, úgy nem állapítanak meg gyógyszerkeretet. Ekkor eseti éves gyógyszerkeretet kap.

Az egyéni gyógyszerkeretet a havi gyógyszerköltség alapján számítja ki a háziorvos és a szakorvos. Havi 6000 Ft-ig a háziorvos számolja ki a gyógyszerköltséget, az ezen felüli részt a szakorvos javaslata alapján állapítják meg.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

5+3 ingatlanos szakszó, aminek sokan rosszul tudják a jelentését – milliókat buknak rajta!

Az ingatlanos kifejezések világa elsőre száraz jogi maszlagnak tűnhet, de emellett valójában szó szerint milliók múlhatnak rajta, hogy pontosan érted-e őket. Most összeszedtünk 5+3 olyan ingatlanos szót, amit még sok tapasztalt lakáskereső is összekever.

Kizárt a házadból a volt párod? Jogos önhatalom: amikor a birtokvédelem azonnal jár

Sokan gondolják, hogy birtokvitában csak a hivatalos út járható. Ez nem minden helyzetre igaz:.

Munkáshitel csed, gyed és gyes alatt: a legfontosabb tudnivalók

A hitelfelvételhez biztos jövedelem szükséges. Kérdés, hogy az állami juttatások minek számítanak.

Olcsón vennél lakást? Potom áron adják az ingatlanokat ezen az oldalon 

Így történik az ingatlan árverés, mutatjuk hol lehet regisztrálni.

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha így közlekedsz: nem csak bírságra számíthatsz

Mikor vonhatják ki a forgalomból az autót? Bizony bőven vannak olyan esetek, amikor...