Kaphat-e egy cukorbeteg vezetői engedélyt? Mutatjuk, mikor kell és mikor nem alkalmassági vizsgálat

Köztudott, hogy a jogosítvány megszerzéséhez vagy meghosszabbításához bizonyos egészségügyi feltételeknek kell megfelelni, mint ahogy az is, hogy a cukorbetegség vagy szövődményei befolyásolhatja a vezetési képességeket. Így felmerül a kérdés, hogy a cukorbeteg vezetői engedélyt hogyan szerezhet, emellett, hogy ezt megteheti-e minden jogosítványtípusra. Cikkünkben mutatjuk a válaszokat.

Mikor kaphat egy cukorbeteg vezetői engedélyt?

A jogosítvány megszerzéséhez minden leendő sofőrnek át kell esnie egy egészségügyi alkalmassági vizsgálaton. A közúti járművezetők egészségügyi alkalmasságának a feltétteleiről és megállapításáról a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet rendelkezik. A cukorbetegek esetében sincs ez másképp, ám az ő esetükben rendszerint rövidebb időre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot. Egészséges emberek esetében ez 50 év alatt 10 év, 50 és 60 között 5 év, 60 és 70 között 3 év, 70 felett pedig 2 év, legalábbis a B kategóriás jogosítványt tekintve.

Azok a cukorbetegek, akik jól kezelik állapotukat, nem szenvednek súlyos hipoglikémiában, és nincsenek előrehaladott szövődményeik (például a látással kapcsolatos), általában megkaphatják a jogosítványt. Az egészségügyi alkalmasságot azonban – ha a cukorbetegség állapotában változás következik be – rendszeresen felül kell vizsgálni. Az egyéni elbírálás a cukorbetegség típusától és kezelésétől függ.

Jelenleg az 1-es alkalmassági csoportba tartozók – például személygépkocsit vagy motorkerékpárt vezetők – legfeljebb öt évre kaphatnak engedélyt. Míg a hivatásos sofőrök (C-, D- vagy TR kategóriás vezetői engedély, 2-es alkalmassági csoport) esetében szigorúbb, legfeljebb hároméves időtartamot állapítanak meg.

Mikor szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat?

A vezetői engedély megszerzéséhez és meghosszabbításához minden esetben egészségügyi alkalmassági vizsgálatra van szükség. A cukorbetegek esetében azonban az egészségi alkalmasság megállapítása során külön figyelmet fordítanak az anyagcserehelyzetre, a hipoglikémiás epizódok előfordulására, valamint az esetleges szövődményekre, különösen a látásromlásra.

1-es alkalmassági csoport: személygépjárművek és motoros járművek vezetői

Vércukorszint mérés.

Azok számára, akik az A- vagy B-kategóriás jogosítványt szeretnék megszerezni, mint már említettük legfeljebb 5 évre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot és a következő feltételeknek kell megfelelni:

  • A cukorbeteg tisztában van a hipoglikémia veszélyeivel és képes megfelelően kontrollálni állapotát.
  • Gyógyszeres vagy inzulinkezelés alatt állók esetében diabetológus szakorvos véleményére is szükség van. Ezt lehet kérni a háziorvoson keresztül is.
  • Ha a cukorbetegség kizárólag diétával és életmódbeli változtatásokkal kezelhető, nincs szükség külön szakorvosi vizsgálatra!
  • A látásnak meg kell felelnie a minimális követelményeknek, vagyis megfelelő látásélességgel (0,5 binokuláris látásélesség) és látótérrel kell rendelkezni. A pontos szemészeti feltételek itt elérhetők.

2-es alkalmassági csoport: hivatásos járművezetők és nagyobb járművek vezetői

Inzulin.

Rájuk szigorúbb előírások vonatkoznak, és az egészségi alkalmasságot legfeljebb 3 évre állapítják meg. A következő feltételeknek kell megfelelniük:

  • Az előző 12 hónapban nem fordulhatott elő súlyos hipoglikémiás epizód.
  • A kérelmező tisztában van a hipoglikémia tüneteivel és tudatosan kezeli állapotát.
  • Az inzulinkezelt cukorbetegeknek rendszeresen ellenőrizniük kell vércukorszintjüket (legalább naponta kétszer), és a vezetést megelőzően is.
  • Nem lehetnek olyan szövődmények, amelyek akadályoznák a biztonságos járművezetést, például jelentős látásromlás vagy idegrendszeri károsodás.

A 2-es csoportba tartozó járművezetők számára a látásélesség követelményei is szigorúbbak, például legalább 0,8-as látásélességet kell elérniük. A kettőslátás vagy csökkent kontrasztérzékenység kizáró tényező lehet.

Ki végzi az alkalmassági vizsgálatot?

Az alkalmassági vizsgálatot általában a háziorvos vagy a foglalkozás-egészségügyi orvos végzi, szükség esetén diabetológus vagy más szakorvos bevonásával. A vizsgálat eredményét az egészségügyi hatóságok rögzítik, és amennyiben az érintett nem ért egyet az eredménnyel, lehetősége van másodfokú elbírálásra.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Nem büntethetik meg az orvost, ha ilyen ajándékot kap: mit adhatunk és mit nem hálánk jeléül?

Fontos megértenünk, hogy a borítékcsúsztatással nemcsak az egészségügyi dolgozókat, hanem magunkat is bajba keverhetjük.

Ezzel a trükkel a legolcsóbb a kötelező: tízezreket spórolhatsz, teljesen legális

Mik az autónál az üzembentartó jogai tulajdonossal szemben? Mik a kötelezettségei? Miben különbözik...

Lejárt az EU-s tb-kártyád? Így újítható meg egyszerűen és gyorsan

Ha így csinálod ingyen van a lejárt európai egészségbiztosítási kártya megújítása. Mutatjuk a legegyszerűbb módját.

Hogy hívták Mátyás király fiát? Te hány kérdésre tudod a választ?

Teszteld a tudásod! Hány kérdésre tudod a helyes választ?

Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!

Behívhatnak-e közmunkára, ha kérem az álláskeresési járadékot? Milyen kötelezettségekkel jár?

A munkanélküli segély meghatározott feltételek között jár és sokakban felmerül az a kérdés is, hogy mikor jöhet szóba a közfoglalkoztatás álláskeresési járadék igénylését követően.