Járókeret felírása: a támogatás igénylésétől a személyre szabásig, minden, amit tudni kell
Bárki kerülhet olyan helyzetbe, amikor valamilyen gyógyászati segédeszközre van szüksége, vagy esetleg egy hozzátartozónak kell azt felíratnia. Ezek az orvos-, vagy ápolási technikai eszközök fontos szerepet játszanak a rehabilitációban, a beteg életminőségének javításában. A járókeretek, rollátorok is a gyógyászati segédeszközöknek – röviden gyse – minősülnek, amelyek alapvetően nem vénykötelesek, viszont nem is olcsók. Egy teljesen egyszerű járókeret 10-13 ezer forintról indul, a speciálisabb, kerekes változat 20 ezer forint körüli áron fut, egy rollátor pedig már alsó hangon 30-40-50 ezer forint (vagy több, 140 ezerért is láttunk az egyik webshopban). Azonban a rollátor, járókeret felírása történhet társadalombiztosítási támogatással, így Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) hozzájárul a segédeszköz árához vagy a kölcsönzés díjához. Mutatjuk, hogyan lehet ezt elintézni.
Gyógyászati segédeszköznek számít minden olyan orvosi vagy ápolási eszköz, amelyet átmeneti vagy tartós egészségkárosodással élők használnak, és amelynek használatához nem kell állandó egészségügyi szakember jelenléte.
Ezek az eszközök két csoportba sorolhatók: támogatott (tb által finanszírozott) és nem támogatott (saját költségen megvásárolható) eszközök. A támogatott eszközök árának egy részét a társadalombiztosítás fedezi, ha orvos írja fel vényre. Az ár és a támogatás mértékét a NEAK határozza meg szakmai és költséghatékonysági vizsgálatok alapján. A nem támogatott eszközök árát a gyártó vagy forgalmazó szabadon állapítja meg.
Járókeret felírása tb-támogatással
Ahogy írtuk, a gyógyászati segédeszközök alapvetően nem vénykötelesek, bárki megvásárolhatja az üzletekben, online, az igazán drága eszközöket pedig kölcsönözni is lehet. Ugyanakkor nyugdíjas korunkig vonják tőlünk a különböző járulékokat, akit megillet, az éljen is tb-támogatás lehetőségével.
Gyógyászati segédeszközt társadalombiztosítási (tb) támogatással csak olyan orvos írhat fel, aki megfelel a szakmai előírásoknak, használja a tb által előírt számítógépes programot, és szerződést kötött az egészségbiztosítóval. Jó tudni: magánrendelésen is felírható támogatott eszköz, ha az orvos ezt jelzi a vényen. A fekvőbeteg-intézmények orvosai az ott kezelt betegeknek is rendelhetnek szükséges gyógyászati eszközöket, ha az eszköz nem az intézmény által finanszírozott ellátás része.
A támogatott eszközök felírására használt program javaslatot ad a beteg számára legolcsóbb, tb által támogatott lehetőségekre. Az orvosnak nem kötelező a legolcsóbbat választania, de ennek indoklást rögzíteni kell a dokumentációban.
Fontos szabályok: Egyedi méretre készült eszközöknél alkatrészcsere támogatható, ha az eszköz eredeti funkciója így helyreállítható. Kihordási időn belül ugyanazon funkciójú eszköz csak egyszer írható fel tb támogatással, kivéve, ha az állapot vagy méret változása ezt indokolja. A beteg köteles tájékoztatni orvosát, ha korábban már kapott ilyen eszközt.
Járókeret és rollátor – melyik tud mit?
A járókeretet nem nagyon kell bemutatni, mindenki látott már ilyet. Röviden: egy könnyű, általában fémből készült, négylábú segédeszköz, ami a járást, mozgást segíti. Az orvos felírhatja műtét vagy sérülés után, illetve idősebb embereknek, akiknek az egyensúlyérzéke vagy izomereje csökkent.
Két típusa van:
- Hagyományos: Nem kerekes, a használathoz meg emelni, majd előrébb helyezni. Segít megőrizni a stabilitását
- Kerekes járókeret: Két első kereke van, így a felhasználónak nem kell teljesen megemelnie. Könnyebb vele mozogni, de kevésbé stabil.
Tb-támogatás nélkül ez a hagyományos járókeret 13.208 forint. A támogatás összege 10.566 forint, így az eszközért 2.642 forintot kell fizetni a betegnek. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy vényre felírva vagy nélküle futunk neki a vásárlásnak.
A rollátor egy továbbfejlesztett járókeret. Négy kereke van, általában fékkel, ülőfelülettel és tárolókosárral van ellátva. Főként azoknak ajánlott, akik ugyan képesek önállóan mozogni, de szükségük van némi támogatásra. Gurul, tolható, a kerek miatt nem olyan stabil, mint egy hagyományos járókeret.
Ez a kosaras rollátor 33.252 forint. A tb-támogatás 26.601 forint, így a beteg által fizetendő összeg 6651 forint.
Kölcsönzés
Bizonyos gyógyászati segédeszközök tb-támogatással kölcsönözhetők meghatározott időre. A kölcsönzési díjat az egészségbiztosító részben fedezi, a támogatás mértéke 0–98% között lehet.
A szolgáltatónak a kölcsönzési díjért cserébe biztosítania kell:
- az eszköz házhoz szállítását,
- használatba adását és betanítását,
- visszaszállítását, tisztítását, fertőtlenítését,
- karbantartását és javítását, valamint
- az adminisztrációt és a kapcsolattartást.
A kölcsönzés időtartamát az orvos vényen rendeli, legfeljebb egy évre. Ápolási eszközök esetén a kölcsönzés időtartama legalább 2 hét, legfeljebb 3 hónap, ami egyszer további 3 hónappal hosszabbítható meg.
Hogyan váltható ki a rollátor, járókeret felírása után a segédeszköz? Meddig érvényes a vény?
Tudni kell, hogy támogatott gyógyászati segédeszközt csak olyan forgalmazónál lehet kiváltani, aki szerződésben áll a NEAK-kal. Az átvételt a betegnek vagy az eszközt kiváltójának aláírással kell igazolnia. Egyedi méretvétellel készült eszközt az orvossal véleményeztetni kell. Ha nem megfelelő, az orvos értesíti a gyártót és a NEAK-ot.
A vény 90 napig érvényes. Az eszköz kiadásának határideje legfeljebb 150 nap, ha sorozatgyártott és adaptív eszközről van szó. Egyedi méretvétellel készült eszköz legfeljebb 180 napig vehető át.
A közgyógyellátással rendelt eszköz csak az orvos által rendelt vagy annál olcsóbb eszközre cserélhető. Közgyógyellátás keretében egyes gyógyászati segédeszközök és azok javítása térítésmentesen igénybe vehetők. A rendelhető eszközök listáját a NEAK határozza meg, és honlapján teszi közzé, itt.
Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is: