A NEAK 2024 januárjától a várakozók tényleges száma helyett már csak a 60 napot meghaladóan várakozó betegek számát közli. Jelenleg 6829 ember vár több mint 60 napja csípőprotézis-műtétre. A várólisták egyre hosszabbodnak: januárban kb. 5500, februárban 5600, márciusban pedig már 6200 beteg szerepelt a listán. A csípőprotézis-műtét várakozási idő a megelőző 6 hónapban az országban átlagosan 114 nap volt. Mutatjuk, milyen számokkal kalkulálhatunk.
Nem idén volt az első alkalom és valószínűleg nem is az utolsó, amikor változott a nyilvántartás. 2022 februárjától a várható várakozási időre vonatkozó adatok lekerültek a NEAK honlapjáról. Azóta csak az látható, hogy az elmúlt fél évben mennyi volt a medián és az átlagos várakozási idő. A minimum, maximum, illetve átlagos tervezett várakozási idő már nem hozzáférhető.
Csípőprotézis műtét: várakozási idő – a végtelenbe és tovább?
A várólistán szereplő betegek száma a koronavírus-járvány óta nem állt vissza az azt megelőző állapotra, amelyen persze a nyári kánikula sem segített. Ha visszaemlékszünk, a rossz klímák miatt használhatatlanná váltak a műtők, ezért maradtak el operációk és több kezelést is el kellett halasztani. A helyzet azóta nem sokat javult, de menjünk vissza korábbra.
2023 áprilisban a féléves átlag alapján a legtöbbet a térdprotézis-műtétre kellett várni (230 napot), ezt követte a jelentős kiterjesztett gerincműtét (223 nap), majd pedig a csípőprotézis-műtét, utóbbi esetében 130 nappal számolhattunk. Idén augusztusban már 159-re emelkedett a várakozási napok száma, ami közel 1 hónapot jelent. Novemberre ezt sikerült 149-re csökkenteni, ami azt jelenti, hogy átlagosan 4 és fél hónapig tart, mire egy beteg eljut a műtétig.
Az egyes műtéttípusoknál jelentősek a területi eltérések is. Pl. csípőprotézis-műtétre a márciusi adatok szerint Dél-Dunántúlon 104 napot, Észak-Közép-Magyarországon viszont „csak” 3 napot kellett várniuk a pácienseknek. Novemberre ez megváltozott, jelenleg az észak-alföldi régióban 212 napos várakozási idővel, míg a Dél-Alföldön 99-cel kalkulálhatunk.
Medián és átlag várakozási idő – mi a különbség?
A várólistán szerepel a ‘Medián tényleges várakozási idő a megelőző 6 hónapban‘, illetve az ‘Átlagos tényleges várakozási idő a megelőző 6 hónapban‘. Ez most így néz ki:
Az országos átlagot tekintve a medián várakozási idő 20 nap, míg az átlagos 114. Az átlagmutató a kiugró értékek miatt magasabb, pl. van, ahol 212 napot kell várni, míg máshol 99 napot. A két szélső értékek között 102, 121, 122, 175 stb. nap is szerepel, így jön ki az átlag 114-re.
A medián várakozási idő egy középérték, ami megmutatja, hogy a várólistán lévő betegek fele ennél kevesebb, a másik fele pedig ennél több ideig vár a kezelésre. Másképp fogalmazva, ha az összes várakozási időt sorba rendezzük a legrövidebbtől a leghosszabbig, akkor a medián az a középső érték.
Hol kell a legtöbbet és hol a legkevesebbet várni?
A NEAK adatbázisa alapján csípőprotézis-műtétre az Észak-budai Szent János Centrumkórházban kell várni a legkevesebbet: 54 nap a várakozási idő. Ezzel szemben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban 1 évnél több idő lehet, mire megműtik a beteget: az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző 6 hónapban 374 nap volt.
Online is utána tudunk nézni, hogy mennyit kell várni egy műtétre – itt mutattuk meg, hogyan kérhetjük le az adatokat.