Ezt a számot hívd, ha gyorsan háziorvosi segítségre van szükséged – A nap 24 órájában elérhető

Október elsejétől már Budapesten is az új ügyeleti rendszer van érvényben. A dolog még friss, sokan nem tudják, hogy kit, mikor és milyen számon érhetnek el, a sok korábbi hívószám közül melyik működik. Az új ügyeleti rendszerért a mentőszolgálat felel és csak egyetlen elérhetőséget kell megjegyezni. Hol kérhetünk segítséget, mi a központi orvosi ügyelet telefonszáma? Mutatjuk.

Több mint és éves tesztelés után indul el 2023. február 1-jén a megújult alapellátási ügyeleti rendszer, elsőként Hajdú-Bihar vármegyében. A főváros utolsóként csatlakozott, október elsejétől a sok hívószám helyett egyetlen központi elérhetőségen lehet háziorvosi ügyeleti segítséget kérni.

A központi orvosi ügyelet telefonszáma: 1830

Hétköznap 16.00-22.00 óra között és hétvégén, illetve ünnepnapokon 8.00-14.00 óráig a járásközpontokban háziorvosi ügyelet működik, ezek személyesen is felkereshetők. 22.00 és 8.00 óra között, illetve hétvégén, valamint ünnepnapokon 14.00 óra után a mentőszolgálat működtet sürgősségi ügyeletet a kijelölt telephelyeken.

Budapesten és a vármegyékben is ugyanazt a számot kell hívni. A központi orvosi ügyelet telefonszáma: 1830, a nap 24 órájában elérhető

Így működik

A beteg egy menürendszeren keresztül irányítószámmal beazonosítja magát, hogy kiderüljön, melyik a hozzá legközelebb álló ellátóhely. Ezt követően a rendszer kapcsolja a kezelőt. A mentőszolgálat szakembere felméri a beteg állapotát, és az adott helyzetre a legmegfelelőbb megoldást kínálja. Ez lehet telefonos tanácsadás, ellátóhelyre irányítás, de ügyeletes orvost is küldhetnek a beteghez, ha szükség. Sürgős esetben természetesen riasztják a mentőket. Az ügyeleti gyermekellátás szintén a 1830-as központi számon keresztül érhető el.

Azt fontos leszögezni, hogy az ügyeleti hívás nem sürgősségi hívás. Életveszély(esnek vélt helyzet) esetén, vagy egészségügyi vészhelyzet áll elő, akkor továbbra is a 112-es számot kell hívni.

aggódó anya hívja az ügyeletet, a háttérben a gyermeke betegen fekszik az ágyban

Ügyeleti ellátás Budapesten

Összesen 28 felnőtt ellátási hely lesz a fővárosban, illetve három olyan ügyelet, ahol csak gyerekellátás zajlik majd. Így épül fel az új rendszer:

  • 15 helyszínen
  • 28 ügyeleti ellátóhely,
  • 3 speciális gyermekellátóhely
  • és 14 mobil ügyeleti egység működik.
  • Van továbbá két olyan ellátópont (egy Pesten, egy Budán), ahol nappali háziorvosi ellátást nyújtanak – gyakorlatilag bárki számára.

Mozgó egységek is működnek az olyan kerületekben, ahol nincs fix ügyeleti pont. Összesen több, mint 40 egység áll szolgálatban, vagy a kórházak sürgősségi osztályának közelében, vagy olyan helyeken, amelyek nehezebben elérhetőek.

Maradt még kérdése? Más ügyben szeretne segítséget kérni? Keresse ügyfélszolgálatunkat, kollégáink 48 órán belül válaszolnak.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.

600 euróra büntethetnek Horvátországban, ha így sétálsz: 5 dolog, amire figyelj oda

Nem árt tudni, mire figyeljünk Horvátországban, ha nem szeretnénk 600 eurós bírságot fizetni.