Nagy István agrárminiszter jelezte, hogy veszélyes növény jelent meg több helyen hazánkban, amely a bőrrel érintkezve égési sérüléshez hasonló hólyagokat okoz. A kaukázusi medvetalp mérgező növény, amely fényérzékennyé teszi a bőrt. Elég véletlenül hozzáérni és máris kifejti mérgező hatását – akár hosszan gyógyuló hegeket hagyva maga után. Hogyan ismerjük fel a kaukázusi medvetalpat?
Hogyan terjedt el Magyarországon ez a mérgező növény?
A kaukázusi medvetalp a Kaukázus vidékén és Közép-Ázsiában őshonos. Igénytelen növény és nagyon gyorsan szaporodik, így hamar elterjedt. Először egyébként a második világháború után kezdett nagy mértékben terjedni és hamarosan egész Európában megjelent.
Nagy István bejelentése alapján a növény hazánkban eddig az alábbi területeken jelent meg: Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környéke. Hazánkba a kaukázusi medvetalp mérgező növényi részei és magjai Kárpátaljáról kerültek a Tisza menti területekre.
Jó, ha tudjuk, hogy elsősorban patakok, folyók mentén, illetve tarvágásokon és degradált élőhelyeken fordul elő.
Hogyan ismerjük fel biztosan a kaukázusi medvetalpat?
A növény minden része erősen mérgező a furokumarin-vegyületeknek köszönhetően. Ha a növényt borító szőrökkel érintkezünk, akkor azon a részen a bőr fényérzékennyé válik és a bőrt érő UV-sugárzásnak köszönhetően 1-2 napon belül égési sérülésre emlékeztető hólyagok jelennek meg.
Amennyiben véletlenül érintkezésbe kerültünk a növénnyel, akkor minél hamarabb mossuk le az érintett bőrfelületet – lehetőség szerint szappanos vízzel- és forduljunk orvoshoz!
A kaukázusi medvetalp a legnagyobb lágyszárú növény Európában. Átlagosan 2-5 méter magasra nő, de akár a 7 métert is elérheti. Könnyen felismerhető arról, hogy üreges szárának átmérője akár 10 cm is lehet, tőlevelei és virágzata is lehet akár 1 méteres.
Júniustól júliusig virágzik, szára üreges és enyhén szőrös. Fehér színű ernyővirágzata elég jellegzetes. Nagy mérete miatt messziről kitűnik, így könnyebben észrevehető, de legyünk nagyon óvatosak.
Forrás: agroinform.hu