Nyaralás, kerti munka, de akár egy utcai séta is napszúrást okozhat a nyár közepén, amikor egyik melegrekord dől meg a másik után. De nem csak a hányás utal napszúrásra. Mutatjuk, mik a napszúrás tünetei a leggyakrabban.
Most, amikor sorra dőlnek a melegrekordok nemcsak az országban, de globálisan és a nyaralóparadicsomokban is, könnyen napszúrást kaphat, aki nem elővigyázatos. De honnan lehet tudni, hogy valaki napszúrást kapott? És mi a teendő napszúrás esetén? Ennek jártunk utána.
Mik a napszúrás tünetei?
A napszúrásnak több tünete lehet. Súlyosságuk attól függ, hogy az érintett mennyi ideig, és milyen időben tartózkodott a napon – írja a Házipatika. A legerősebbek délelőtt 11 és délután 3 óra között a napsugarak, ilyenkor vagyunk a legnagyobb veszélynek kitéve.
Azon talán senki nem lepődik meg, hogy a napszúrás legszembetűnőbb tünete a hányinger, esetleg hányás. Szintén ismert tünetek a szédülés, a fejfájás és a gyengeség. Kevesebben tudják azonban, hogy van három másik napszúrásra utaló jel:
- Étvágytalanság
- Eszméletvesztés
- Fényérzékenység
Természetesen nem kell azonnal napszúrásra gondolni, ha valaki étvágytalan, vagy ha hányingere van. De ha más tünetekkel is párosul, akkor már érdemes gyanakodni.
Mit kell tenni, ha megtörtént a baj?
Ha napszúrás tüneteit vesszük észre magunkon, azonnal húzódjunk hűvösebb, légkondicionált helyiségbe. A napszúrás miatti fejfájás fájdalomcsillapítóval enyhíthető. Ha tudunk, vegyünk egy 10-15 másodperces hideg vizes zuhanyt testünk lehűtésére. Emellett figyelni kell a bőséges folyadékfogyasztásra és a sópótlásra is. Maradjunk ágyban, lehetőleg egy sötét, hűvös szobában. Hasznos lehet borogatást feltenni.
A napszúrás tünetei általában 24 órán belül elmúlnak. Ha a tünetek mégsem javulnak, esetleg rosszabbodnak, akkor orvoshoz kell fordulni. Ilyen esetben ugyanis komolyabb probléma állhat a háttérben, hőguta vagy hőkimerülés, amikor nem múlnak el maguktól.