A nyári meleg ugyan sok örömöt tartogat, többek között lehetővé teszi a várva várt vízparti kikapcsolódást, de sajnos olyan kellemetlenségeket is magával hoz, mint a fokozott izzadás, és ennek megfelelően a gyakrabban előforduló kellemetlen testszag. Nem kell magyarázni, hisz magától értetődő, hogy a hőségben jobban izzadunk, ami különösen nehézkessé teheti a testi frissesség megőrzését a nyári napokon. Cikkünkben bemutatjuk, mi okozza és milyen egyszerű praktikákkal vehetjük fel a harcot a a kellemetlen testszag ellen.

Mi okozza a kellemetlen testszagot?

A kellemetlen testszag kialakulásának több oka is lehet, és téves az a feltételezés, hogy csak a higiéniától függene. Ezeket az okokat érdemes megismerni ahhoz, hogy hatékonyan védekezhessünk a kellemetlen testszag kialakulása ellen. Elsősorban az izzadás természetes folyamatát kell megértenünk hozzá: az izzadás önmagában szagtalan, a kellemetlen szagok akkor keletkeznek, amikor az izzadság a bőrön lévő baktériumokkal érintkezik. Ez jellemzően leginkább a hónalj és az ágyék területén jelentkezik kellemetlen szag formájában.

Ezen kívül számos egyéb tényező is hozzájárulhat a (kellemetlen vagy épp kellemes) testszag kialakulásához. Például a fűszeres ételek, az alkohol és a koffein fokozhatják az izzadást és ezzel együtt a testszagot is. A fűszerek esetében ezért a folyamatért az intenzív, gyakran kénalapú aromák a felelősek. A szervezet ezeket méreganyagnak tekintheti, és igyekszik tőlük minél hamarabb megszabadulni, így fokozódik az izzadás is. Emellett bizonyos egészségügyi állapotok, mint például a cukorbetegség szintén befolyásolhatják az izzadást és a testszagot. Ezt ketoacidózisnak nevezzük. Ilyenkor a testszag a rohadt gyümölcs szagára emlékeztet. A stressz és a szorongás ugyancsak növelheti az izzadást.

Végezetül pedig a nem megfelelő higiéniai szokások és a ruházat is fontos szerepet játszhatnak a kellemetlen szagok megjelenésében. Mindenképp tisztálkodjunk naponta, és a hajmosást se húzzuk ki több napra. Az ágynemű cseréje legalább hetente ajánlott, és ezzel együtt öltözetünkben is használjunk olyan anyagokat, amelyek természetes eredetűek, így természetes módon akadályozzák a baktériumok felszaporodását, illetve biztosítják a megfelelő szellőztetést.

Mit tegyél a testszag ellen, hogy mások ne érezzék?

A kellemetlen testszag ellen a küzdelemben több hatékony módszert alkalmazhatunk. Az alábbi tippek segíthetnek abban, hogy a nyári melegben is frissnek és magabiztosnak érezzük magunkat:

  • Rendszeres tisztálkodás: Az egyik legfontosabb lépés a rendszeres zuhanyzás, különösen a forró napokon. A baktériumok eltávolítása érdekében használhatunk antibakteriális szappant.
  • Dezodorok és izzadásgátlók: A dezodorok elsősorban a szagokat semlegesítik, vagy „írják felül”, így nem nevezhetők a leghatékonyabb megoldásnak a testszag ellen. Többen ezért izzadásgátlókat használnak, amelyek az izzadság mennyiségét csökkentik. Melegben azonban szükségünk van az izzadásra, hogy testhőmérsékletünk megfelelő módon legyen szabályozva, így nyáron ne vigyük túlzásba az izzadásgátlók használatát.
  • Légáteresztő ruházat: Viseljünk könnyű, természetes anyagokból készült ruhákat, mint például pamut vagy lenvászon, amelyek segítenek a bőr szellőzésében és csökkentik az izzadást.
  • Táplálkozás és vízfogyasztás: Fogyasszunk több vizet, így testünk hőmérséklete is könnyebben ideális szinten marad, ennek megfelelően kevesebb izzadással szabályozható. Emellett kerüljük a fűszeres ételeket, az alkoholt és a koffeint.Helyette fogyasszunk több friss gyümölcsöt és zöldséget, amelyek hidratálnak és segítenek a szervezet méregtelenítésében is.
  • Természetes megoldások: Használhatunk természetes összetevőket is a testszag ellen. A teafaolaj antiszeptikus (fertőtlenítő) tulajdonságai miatt hatékonyan küzd a baktériumok ellen, amelyek a testszagot okozzák. Pár csepp teafaolajat keverjünk össze vízzel, és alkalmazzuk a hónaljra. Hasonlóan hatékony lehet a citromlé, amely savasságával semlegesíti a szagokat okozó baktériumokat. A citromlevet szódabikarbónával mixelve is felhasználhatjuk. Az ecet is jó megoldás lehet: fürdés után vízzel hígított ecettel töröljük át a hónaljunkat, hogy csökkentsük a szagokat. De hasonlóan hatékony módszer a levendulaolaj alkalmazása, vagy a zsályatea is. Utóbbit kúraszerűen fogyaszthatjuk is pár hétig. A magas klorofill-tartalmú zöldségek fogyasztása is mérsékelheti a testszagot, ezért akár alkalmanként érdemes meginni egy-egy petrezselyem főzetet.
  • Higiéniai szokások javítása: A ruhák rendszeres cseréje és mosása, különösen az alsónemű és a zokni esetében, alapvető fontosságú. Ezenkívül fontos a lábápolás is, mivel a lábszag gyakran a nem megfelelő higiénia eredménye. Lábunkat rendszeresen masszírozhatjuk a fentebb említett természetes ellenszerek valamelyikével, és garantáltan csökkenni fog a lábszag.
  • Relaxáció és stresszkezelés: Mivel a stressz és a szorongás fokozhatja az izzadást, érdemes olyan relaxációs technikákat alkalmazni, mint a jóga, a meditáció vagy a mély légzés. Ezek segíthetnek csökkenteni a stresszszintet és ezzel együtt az izzadást is.
Kérdésed van? Segítségre volna szükséged? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink két napon belül válaszolnak.
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Karácsonyi ajándék hitelből: anyagi csőd lehet a vége, ha így veszed fel – mutatjuk a buktatókat

Jön a karácsony, már csak pár hét van hátra, és mostanra már biztosan mindenki elkezdett matekozni. Mi is.

Neked is soknak tűnik a hivatalos átlagbér? Mutatjuk a valóságot

Te se keresel 627 400 forintot? A legtöbben nem.

Betlehem készítése házilag: a 4 legcukibb ötlet fillérekből, ami tényleg gyorsan megvan

Mutatjuk a legegyszerűbb és mégis legmutatósabb Betlehem ötleteket, amelyekből lehet inspirálódni.