A fügefa nem egy kényes növény, vígan elél cserépben is a gangon vagy az erkélyen, ha kap elég napot. Ha egyszer elkezd teremni, onnantól nincs megállás: júliustól késő szeptemberig roskadozik a friss fügétől. Ha vásárolni szeretnénk, akkor jó, ha tudjuk: a piacon, üzletekben több száz forint a friss füge darabja, ami tele van rosttal és tápanyaggal. A fügefa levele pedig univerzális gyógyszer, elmondjuk, hogy mire jó a fügefalevél és hogyan érdemes fogyasztani.
Felsorolni is nehéz, hogy mi mindenre jó a fügefalevél
Magas vérnyomás
Nagyon jó hatással van a népbetegségnek számító magas vérnyomásra, viszont vigyázzunk! Alacsony vérnyomás esetén nem szabad használni!
Cukorbetegség esetén
Rendszeres fogyasztása segít a vércukorszint szabályozásában- de mielőtt elkezdenénk rendszeres fogyasztani konzultáljunk az orvosunkkal.
Rengeteg tápanyag és vitamin található benne
A fügefalevél tartalmaz sok magnéziumot, rezet, mangánt, A-, B, C-, és K-vitaminokat, cinket, folsavat és nátriumot. Emellett gazdag antioxidánsokban és kalciumban.
Emésztés, csonterősítés, egészséges koleszterinszint
A fügefalevél hashajtó hatású, segíti az emésztést. Magas kalcium tartalma miatt erősíti a csontokat. Emellett pedig csökkenti a koleszterin szintet.
Fügefalevél arcpakolás
Arcpakolásként javítja a bőrt, csökkenti a mitesszereket. Ehhez elég, ha néhány levelet (kevés vízzel) összeturmixolunk és 10-15 percig rajta hagyjuk a bőrön a keveréket, majd alaposan mossuk le.
Házi öblögető
A fügefalevél tea öblögetőként használva kiváló ellenszere a rossz szájszagnak.
Mit tud még?
Kúraszerűen alkalmazható májzsugor, hörghurut, aranyér, gombás, gyulladásos- és szemölcsös bőrproblémák esetén.
Mire figyeljünk a használata során?
Most, hogy végigvettük, hogy mire jó a fügefalevél, nézzük meg azt a kevés dolgot, amire nem árt figyelni a használata közben.
- A füge friss leveléből nem ajánlott teát készíteni, mert a benne található tejnedvek allergiás reakciót válthatnak ki. Külsőleg, borogatásként viszont használhatók a friss levelek. Sőt! Friss sebre vagy szemölcsre kifejezetten jó a levélben található tejnedv, ezzel közvetlenül bekenhetjük a sérülést vagy szemölcsöt.
- A tea készítése előtt így szárítsuk ki a leveleket: a friss, zöld, ép leveleket szedjük le, mossuk meg, és szárítsuk pár napig szellős, napfénytől védett helyen. Ha már megbarnultak, akkor biztos jól kiszáradtak, morzsoljuk össze és tegyük egy légmentesen záródó befőttes üvegbe a leveleket.
- A fügefalevélből készült italokat várandósok is fogyaszthatják.
Hogyan fogyasszuk és mikor mire jó a fügefalevél tea?
Fügefalevél tea
Ha van rá lehetőség, akkor a leveleket a legjobb egyszerűen leszedni a fáról, kiszárítani majd összezúzni. Tavasztól nyárig szedhetjük a leveleket, amikor hullani kezdenek, már nem szabad begyűjteni.
A fenti lehetőség híján vásárolhatunk készen is fügefalevet bioboltokban, herbáriákban.
Készítése elég egyszerű. 1 liter vízhez kell 2 evőkanál (kb. 30 gramm) fügefalevél tea, amelyet egy fazékban forraljunk fel. Addig főzzük, míg a fügefalevél tea mennyisége a felére nem csökken. 15 perc alatt egy vitamindús koncentrátumot kapunk.
A gyógytea mértékletes fogyasztás mellett fejti ki hatását. Vérnyomás problémák vagy cukorbetegség esetén reggel érdemes fogyasztani a fügefalevél teát, minden más esetben ihatjuk bármikor. Arra figyeljünk, hogy napi 1 bögrénél ne igyunk belőle többet.
Mire jó a fügefalevél a teán kívül? Igazi nyári frissítő készíthető belőle
Ha a kánikulában inkább valami frissítő és különleges italra vágyunk, akkor fogyaszthatjuk szörpként is a fügefalavelet.
És mégis hogyan?
Így készíts fügefalevél szörpöt: olcsó, menő, egészséges.
További kérdéseid vannak? Fordulj bizalommal a Hóvége ingyenes ügyfélszolgálatához, ahol felkészült kollégáink segítenek!