Ha valakinek gyakran nehezíti életét a hosszan tartó izomfájdalom, érdemes elmenni orvoshoz és kivizsgálni a lehetséges okokat. Fontos az egészségünk, így mindenképp törődjünk az üggyel!
Mi lehet az izomfájdalom oka?
Izomfájdalmat rengeteg dolog okozhat, ha az ember elmegy edzeni, mozogni megeshet, hogy napokig fájni fog egy-egy izomcsoport. De ezen kívül még az alábbi okok is felmerülhetnek:
- Autoimmun betegség: mint például a bőrfarkas, vagy bármi, ami izomgyulladást okozhat, de van, hogy olyan betegség okozza, ami az idegrendszert érinti.
- Fertőzés: a baktériumok és vírusok is okozhatnak izomfájdalmat, valószínűleg mindenki érezte egy megfázás vagy influenza alatt. Ide tartoznak még a lyme-kór, a malária és a trichinellózis, ami a nyers sertéshús fogyasztásakor kerülhet a szervezetbe.
- Sérülés: a sportoláson kívül még a derék becsípődése és a csonttörés miatt is érezhetünk hosszan tartó izomfájdalmat.
- Gyógyszer mellékhatása: vannak olyan gyógyszerek és kezelések, amik gyulladást okoznak, vagy aktiválják a fájdalomérzékelő receptorokat (mondjuk daganat kezelésekor, vérnyomás- és koleszterincsökkentőknél).
- Idegi probléma: azok az idegek jöhetnek szóba, amelyek az izmok működéséért felelnek. Vannak olyan betegségek, amelyek izomgyengeséggel járnak, vagy elpusztul miattuk az izom, de még gerincbetegség is okozhat izomfájdalmat.
Mikor számít hosszan tartónak a fájdalom?
Ha minden nap jelentkezik, rendszeresen és huzamosabb ideig. Persze, ha valaki rendszeresen eljár edzeni, folyamatosan lehetnek fájdalmai, de ez egy ismert indok. Ha megmagyarázhatatlan a fájdalom, vagy krónikus – tehát nem múlik el – akkor biztosan el kell menni orvoshoz kivizsgáltatni.
Ha az alábbi tünetek is megjelennek az izomfájdalom mellett, azonnal orvoshoz kell fordulni!
- szédülés
- légzési nehézség
- rendkívüli izomgyengeség
- magas láz és merev nyak
Kevésbé sürgős, de ugyancsak kivizsgálást igénylő tünetek:
- kokárdaszerű kiütés
- kullancscsípés
- fertőzés jelei, mint vörösség, duzzanat a fájó izom körül
- gyógyszerszedés mellett fellépő izomfájdalom
- ha nem múlik az otthoni kezelések ellenére sem a fájdalom
- az esetben, ha a vádliban, terhelés hatására jelentkezik olyan fájdalom, ami nyugalomban csökken vagy megszűnik
Mit érdemes kipróbálni a hosszan tartó izomfájdalom kiegészítő kezeléseként?
Persze az orvosi ellátást, a gyógyszereket nem helyettesíti, a gyógyvizes fürdőzés remek lehet a többi kezelés kiegészítőjeként. Nem csak a fürdőzés, de:
- A gyógyfürdőkben fellelhető vízi tornák is értékesek. Képesek lazítani, csillapítani a fájdalmat, oldani a görcsöket, ráadásul a víz könnyíti a mozgást.
- Az orvosi gyógymasszázsok és víz alatti vízsugármasszázsok segíthetnek a krónikus izomfájdalmakon.
- A gyógyvizes medencefürdő pozitív hatása, hogy csökkenti a stresszt és kedvezően hat a vegetatív idegrendszerre.