A szorongás nem mindig mutat egyértelmű jeleket. Azt gondolhatjuk, a szorongás markáns és látványos tünetekkel kommunikál, mint a jövőtől való rettegés, a pánikrohamok vagy a folyamatos aggodalom. A szorongásnak számos arca lehet, amelyet az alábbi szorongás teszt alapján beazaonosíthatunk. Ha a következő helyzetek, gondolatok nagyon is ismerősek számunkra a hétköznapok során, akkor elképzelhető, hogy valóban szorongással küzdünk.
Szorongás teszt a mindennapi szorongásaink beazonosításához- mit érzek valójában?
Az alábbi apróságnak tűnő dolgok valójában szorongást jelezhetnek. Amennyiben úgy érezzük, hogy túlzottan jelen vannak a mindennapokban és korlátoznak bennünket, érdemes szakember segítségét kérni.
- A szorongás egyik jele lehet, ha túlságosan ragaszkodunk a mindennapi rutinhoz és nem tudjuk elképzelni, hogy nem az előre eltervezett dolgok szerint alakuljon minden. Hasonló a kényszerbetegséghez, de azért ez nem arról szól, hogy például egymást után tízszer kell kezet mosnunk, csak szorongatva érezzük magunkat, ha el kell térnünk a rutintól. Ez a viselkedés irányulhat bármilyen új helyzet elkerülésére vagy egy program pontról pontra való megtervezésére.
- A szorongás teszt része, hogy mennyire uralja a mindennapokat a kontroll iránti vágy. Ez sokszor egészen apró dolgokban mutatkozik meg és olyan, mintha minden mozzanatot -beleértve a családtagokét – az irányítása alá szeretne vonni. Hol legyenek a poharak, hogyan legyen eltéve az ágynemű, stb. Egy nem szorongó számára mindegy, hogy hogyan áll a szőnyeg; egy szorongó úgy érzi ezzel az egész világa nincs rendben.
- Könnyen gerjed haragra? Emögött a túlzott éberség is meghúzódhat. Ha valaki szorongóvá válik, akkor nagy eséllyel nőtt fel olyan családban, ahol szóbeli vagy akár fizikai bántalmazás érte. Ilyen környezetben a gyerekek éberré válnak, mert folyamatosan a szülő reakcióit kell figyelni. Ez az állandó éberség felnőtt korban is megmarad, ami egy folyamatos feszült állapotot termet, amiben könnyebben felhúzza magát az ember.
- Érdekes tünet lehet a szorongás szempontjából a passzivitás. Előbb gondolnánk depresszióra, mint a szorongás tünetére amikor arról van szó, hogy az egyén ignorálja a körülötte történteket. Ennek hátterében az áll, hogy a legjobb úgy tenni, mintha nem is létezne, hiszen így figyelmen kívül marad és baj sem érheti. A mindennapokban ez szélsőséges konfliktuskerülésben jelenhet meg, ahol az egyén annyira fél attól megharagszanak rá, hogy semmit sem mer szóvá tenni.
- Azt hihetnénk a harsány, egocentrikus emberek, akik folyton magukról beszélnek nem küzdenek szorongással. Amikor valaki mindig saját magát tereli a középpontba, az éppen arról árulkodik, hogy folyamatosan visszajelzésre van szüksége és szorong. Folyamatosan ellenőriznie kell a környezetét, hogy elfogadják-e vagy éppen mit gondolnak róla.
Mi a teendő szorongás esetén?
A fenti tünetek segíthetnek jobban megérteni a saját viselkedésünket és másokkal szemben is megértőbbé válhatunk. Ha úgy érezzük, a szorongás már a mindennapi életre is rányomja a bélyegét, esetleg a legkisebb dologban is korlátoz bennünket, kérjük szakember segítségét. Láthatjuk, hogy a viselkedés mögött szorongásos zavar is állhat, amelynek kezelésében pszichológus tud segíteni, nem kell, hogy ezekkel a korlátokkal éljük a mindennapokat.
Persze könnyebb úgy segítséget kérni, ha tisztán látjuk a viselkedésünkben azt, hogy esetleg gyerekkorból hozott félelmek határozzák meg, és egyelőre nem vagyunk képesek a megszokottól eltérően viselkedni.