Nyitólap Maradj egészséges! Idősek mentális egészsége: 10 dolog, amivel megőrizheti a jóllétét 
HIRDETÉS

Idősek mentális egészsége: 10 dolog, amivel megőrizheti a jóllétét 

idősek mentális egészsége

A WHO (Egészségügyi Világ Szervezet) meghatározása szerint az időskor 75 éves korban kezdődik, előtte az idősödés koráról beszélünk. Szimbolikusan is nagyon beszédes ez az átmeneti időszak, hiszen mire idős korba érnek az emberek, az évek alatt számos pszichés és szociális változás zajlik le. A közgondolkodásban ez a sok változás az “időskor velejárója”, ám ennyire nem érdemes leegyszerűsíteni a helyzetet, mert ez azt sugallja, hogy minden rajtunk kívül történik és nincs beleszólásunk az életünkbe. Nagyon sokat tehetünk a mentális és lelki egészségünk megőrzéséért, most ezt a témát járjuk körbe alaposan. Az idősek mentális egészsége hétköznapi lépésekkel fejleszthető, elmondjuk mit tegyünk ennek érdekében.

HIRDETÉS

Javítani vagy elfogadni – az idősek mentális egészsége

Az időskort elérve egyszerre találjuk szembe magunkat többféle változással, amely biológiai, testi és pszichés. Gyakoribbá válnak a betegségek, romlik az életminőség és megnő az esélye a mentális problémáknak előfordulásának is. Vannak kifejezetten az időskorhoz kapcsolódók és olyanok is, amelyek előfordulási aránya az életévek növekedésével egyre gyakoribbá válik.

Melyek a legjellemzőbb időskori pszichés zavarok?

Depresszió: a munkát felváltja a nyugdíj, a társas kapcsolatok beszűkülnek, könnyen élhet meg “feleslegesség” érzést az ember. Az ezt megelőző hosszú évek rutinjának egy csapásra vége szakad, könnyen céltalanná válhat az élet.

Szorongás, pánikrohamok: nagyon gyakori az előfordulásuk idős korban, csakhogy sok esetben nem kerülnek diagnosztizálásra, mivel a szorongás testi tünetei megegyeznek számos fizikai betegség tünetével. Ezek közé tartoznak a szívtáji panaszok, fokozott verejtékezés, alvászavarok. Érdemes ezekre nagyobb figyelmet szentelni.

Alkoholizmus: az időskori alkoholizmus vagy nyugtatók használatának előfordulása ahhoz kapcsolódik, hogy a depressziót, magányt és szorongást a legegyszerűbben és leggyorsabban alkohollal vagy nyugtatókkal lehet oldani. Ráadásul, amikor már nem kell munkába járni, időre menni, akkor sokkal könnyebb elveszíteni a kontrollt.

HIRDETÉS

Időskori pszichózis és személyiségzavar: idős korra felerősödhet vagy előjöhet paranoid viselkedés, a valóságtól elrugaszkodott élmények és előfordulhat delíriumos tudatzavar is, mely során szétesik a gondolkodás, elveszik a külvilággal való kapcsolat, a hely-és időérzék is.

Alzheimer-kór: az Alzheimer-kór főbb tünetei közé tartozik a memóriazavar, a beszéd- és nyelvi kifejezés zavara, a mozgásügyesség romlása, a motoros funkciók zavara, illetve a cselekvés előre tervezésének és kivitelezésének zavara, továbbá az inkontinencia is. Emellett pedig jellemzőek a pszichés tünetek is: depresszió, szorongás, érzelmi és szociális visszahúzódástól az egészen szélsőséges tünetekig.

Idősek mentális egészsége – hogyan javítsuk, mit tegyünk a megelőzésért?

Szociális kapcsolatok fenntartása: ha nincs családunk vagy a baráti kapcsolataink beszűkültek az évek során, keressünk önkéntes alapon szerveződő túra csoportokat vagy csatlakozzunk szabadidőpartnert kereső csoportokhoz. Sokan járnak hasonló cipőben, hiszen minden életszakaszra jellemző, hogy megváltoznak a társas kapcsolataink. Vállalhatunk önkénteskedést is, esetleg az eddigi munkánk során szerzett tudással egybevágó területen vagy kipróbálhatunk egész mást is – a segítő kéz mindenhol elkél. Sokan keresnek például pótnagyszülőt a gyerekeik mellé.

Rendszeres testmozgás: lehet egy séta minden nap, társastánc, úszás, jóga, tai chi, kirándulás-bármi. Legalább napi 20 percig “dolgoztassuk” a szívet.

Vitamindús táplálkozás: ha nem is kívánunk annyi ételt, mint korábban, akkor is a táplálékunk 80%-a álljon teljes értékű alapanyagokból.

Dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás mellőzése. A dohányzás és az alkohol fogyasztása keringési problémákhoz vezet, gyengíti a szervezet védekezőképességét és káros hatással van az idegrendszerre.

Szellemi képességek megőrzése

Hogyan tudjuk a szellemi képességeinket a legtovább megőrizni és fitten tartani? Az alábbi tevékenységek nem is megerőltetők, a szociális kapcsolatokra is jó hatással vannak, nem igényelnek plusz erőfeszítést. Viszont segítik karbantartani az agyunkat és a gondolkodásunkat.

  • a legegyszerűbb a beszélgetés
  • rendszeres olvasás 
  • mindennapos keresztrejtvényfejtés
  • kulturális élmények
  • társasjáték, sakk
  • bármi olyan tevékenység, amit eddig nem próbáltunk
HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version