Mi a szorongás? Létezik egyáltalán olyan, hogy szorongás elleni vitamin? A szorongás komplex probléma, és a vitaminok csak bizonyos esetekben járulhatnak hozzá a kezeléséhez. Az életmód, a táplálkozás és az egyéb kezelési módszerek mind fontos szerepet játszanak.
A szorongásnak különböző formái vannak, de alapvetően ez egy teljesen normális reakció a stresszre, segíthet a veszélyhelyzetekre való felkészülésben és aktiválhatja a szükséges fiziológiai válaszokat. Amikor azonban a szorongás tartós és zavaró mértékűvé válik, akkor érdemes segítséget kérni. Akkor beszélünk betegségről, ha a szorongás ok nélkül, gyakran fordul elő. A szorongó ember egyfajta félelemet érez; úgy érzi, nincs befolyása a körülményekre. A félelem és a stressz, szorongás természetes és szükséges érzelem, amikor ténylegesen veszélyben vagyunk – ám tartósan így élni napról-napra rendkívül nehéz mind az egyénnek, mind a környezetének.
A szorongás hatásai testileg
- légszomj, szájszárazság
- erős szívdobogás
- émelygés
- mellkasi fájdalom
- szédülés, fáradtság, gyengeségérzet
- gyomorfájás, fejfájás
- izomfeszültség a vállban, nyakban
Lelkileg is megnyilvánulnak a szorongás jelei, mint nyugtalanság, érzékenység, izgatottság, ingerlékenység, koncentrálási nehézségek merülhetnek fel vagy akár gondolkodásképtelenség. Illetve fáradékonyság és álmatlanság, rossz álmok nehezíthetik az ember életét.
Nézzük, hogy mit tehetünk egészségünkért, mielőtt komoly problémánk alakulna ki. Itt azért megemlítenénk, hogyha valaki a cikket elolvasva magára ismert, akkor ajánlott szakembert felkeresni. Addig viszont a következők segíthetnek:
Szorongás elleni vitaminok és ásványi anyagok, amelyek segíthetnek
B-vitamin
Amikor a B-vitamin szintje csökken a szervezetben, a test hajlamos szorongással jelezni ezt. Ha napi szinten szedjük, az segíthet az elme megnyugtatásában.
D-vitamin
Fontos szerepe van a hangulat szabályozásában, az idegek működésében. Épp ezért ha valaki kedélybetegséggel küszköd, depressziós, akkor érdemes D-vitamint szednie.
Magnézium
A magnézium, olyan ásványi anyag, ami szerepet játszik az egész emberi test működésében. Ha magnéziumos táplálék kiegészítőt szedünk, az segíthet legyőzni a szorongás bizonyos tüneteit.
Ezeket kombinálva multivitaminos készítményt is szedhetünk. Ha valakinek nehezebb számon tartania, hogy bevette-e már az adott vitamint, ez egy kézenfekvőbb megoldás lehet.
Omega-3 zsírsavak
Ezek esszenciális zsírsavak, amelyek számos egészségügyi előnnyel járhatnak, különösen az agy- és szív egészségére gyakorolt jótékony hatásaik miatt. Az egészséges agyműködésben is szerepük van, ha hiányoznak a szervezetünkből, hajlamosabbak lehetünk a depresszióra, szorongásra. A szervezetünk nem képes előállítani, táplálkozással kell bevinnünk a szervezetünkbe. Tengeri halak, lenmag, chia magok és diófélék jó forrásai az omega-3 zsírsavaknak.
Ginko biloba
Az idegsejtek működését segíti, ezáltal az agy egészségben tartásához vezet. Az ingerlékenység, mentális kimerültség mind agyi vérellátás zavaraira, agyi egészség romlására mutathatnak. Ha ginko bilobát fogyasztunk, azzal enyhíthetjük a szorongás tüneteit.