Mit jelez a száraz, repedezett ujjbegy? Komoly betegség tünete is lehet

Száraz, repedezett ujjbegy kialakulhat gyakori fertőtlenítés, kézmosás, mosogatás, takarítás, hideg idő miatt is. Ha rendszeres ápolás ellenére sem múlik el a repedezett száraz bőr, ajánlott orvoshoz menni, mert több betegség is szóba jöhet. Előbb megnézzük, mi történik a bőrrel, amikor kiszárad, aztán pedig részletezzük a felmerülő betegségek okait és kezelési módját.
Mi okozza a száraz repedezett bőrt?
A bőr védekező képessége meggyengülhet például azáltal, hogy a sok mosás és fertőtlenítés leoldja a bőr természetes védő és hidratáló lipid-rétegeit. Ha ez a védőréteg megsérül, könnyebben átjuthatnak a kórokozók, irritációt okozó kémiai anyagok, és a kiszáradástól is kevésbé védi a szervezetet a bőr. Épp ezért a száraz, repedezett ujjbegy többet jelenthet az egyszerű kiszáradásnál.
Milyen bőrbetegségek tünete lehet az extrém bőrszárazság?
Szóba jöhet az ekcéma több fajtája is, mint az atópiás dermatitisz vagy az akut tenyér-talpi ekcéma. Ezen kívül a pikkelysömörre is mutathat.
Ekcéma:
Többnyire allergiás válaszreakcióként alakul ki ez a krónikus bőrgyulladás. Vörös foltok, nedvező hólyagok a tünetei rohamszerű viszketési ingerrel. Okozhatja genetikai tényező vagy az immunrendszer túlzott reakciója bizonyos allergénekre.
Kezelése általában komplex, nem mindig gyógyítható véglegesen, de a tünetmentes állapot elérhető. Mi jöhet szóba?
- kenőcsök a tünetek enyhítésére
- gyógyszerek súlyos esetekben
- fényterápia
- allergének kerülése
Atópiás dermatitisz
Az ekcéma egyik leggyakoribb típusa. Nem fertőző betegség, tünetei (gyakori viszketés, száraz, repedezett ujjbegy, pikkelyes bőr) gyakran már gyerekkorban észlelhetőek. Jellemzője a folyamatos gyulladás. Az allergiás reakciót kiválthatja pollen, házi poratka, gyapjú ruha, sőt bizonyos élelmiszerek is, extrém hideg vagy hőség.
Mivel az ekcéma egyik típusáról van szó, hasonlóan is kell kezelni. Gondos bőrápolással, gyulladás kezelésével lehet enyhíteni a panaszokat.
Akut tenyér-talpi ekcéma
Tünetei az intenzív viszketés melletti fájdalmas berepedezés, illetve a mélyen ülő hólyagok, amelyek elmúlta után a bőr piros, száraz és repedezett marad.
A kezelése gyakran összetett, allergiatesztre is szükség lehet, ha a szokványos terápiára nem reagál jól a beteg. Vannak még szteroid tartalmú készítmények is, amelyek a gyulladást csökkentik. A tünetek javulása után további immunmoduláló krémeket javallott alkalmazni.
Pikkelysömör
A leggyakoribb bőrbetegségek közé tartozik. Krónikus, nem fertőző, autoimmun betegség időközönkénti felerősödő szakaszokkal. Tünetei a bőrpír, a hámlás és az infiltráció összessége. Pikkelysömör esetében a felhám kórosan elszaporodik, a bőrben lévő kiserek pedig kitágulnak. Kialakulásának pontos oka ismeretlen, valószínűleg itt is az immunrendszer túlzó reakciójáról lehet szó.
Krónikus volta miatt magát a betegséget nem lehet gyógyítani, de vannak rá kezelési típusok:
- helyi kezelés
- belső gyógyszeres kezeléssel
- fényterápia
- ezek kombinációja