A cink hatása a szervezetre alapvető fontosságú, számos folyamatban elengedhetetlen ásványi anyag. Például az immunrendszer működése, enzimek aktiválása, sebgyógyulás és sejtosztódás szempontjából is fontos. Nézzük meg részletesebben, mit is tesz a cink, és milyen problémák fordulhatnak elő, hogy a szervezetünkben nincs jelen megfelelő mennyiségben.
Cink hatása a szervezetre: haj
A cink segíti a fehérje felszívódását. Ez különösen akkor mutatkozik meg, ha a szervezetben nincs elegendő mennyiségben ugyanis ekkor a haj feltűnően hullani kezd, sérülté és egészségtelenné válik. Tehát mindamellett, hogy étkezésünkben elegendő cinket kell fogyasztanunk, figyeljünk a megfelelő fehérjebevitelre is, ha hajunk és körmeink egészsége romlani kezd!
Cink hatása a nőkre
A cink kulcsfontosságú a női egészség szempontjából. Csökkenti a gyulladást, az endometriózis immunmoduláció kezelésénél is szükséges. Táplálja az egészséges petefészektüszőket, így szabályozva a menstruációs ciklust. A cink segít megőrizni a kollagén és a szövetek egészségét, enyhíti a menopauza miatti hüvelyszárazságot.
Cink hatása a férfiakra
A cink szabályozza a tesztoszteronszintet. Ezáltal az alvás minőségét is javítja, ugyanis a rossz alvás a tesztoszteronszint csökkenésével is összefüggésbe hozható.
Cink hatása a szervezetre: vérnyomás
Csökkenti a vérnyomást úgy, hogy hozzájárul az endothel sejtek normális működéséhez, ezáltal javítja az érrendszer egészségét.
Hatása az agyra
A cink szükséges az agysejtek képződéséhez. Cinkhiány esetén memóriazavar léphet fel, romolhatnak az agyi funkciók, a tanulási és a koncentrációs képesség.
Hatása a gyomorra
Túladagolás esetén jelentkezhet fémes és keserű szájíz, gyomorfájdalom, hányinger, hányás, görcsök és véres hasmenés.
Cink hatása az anyagcserére
A cink fontos szerepet játszik az inzulintermelésben, tárolásban és felhasználásban, ami azt jelenti, hogy közvetve szerepet játszik a vércukor szinten tartásában. A szervezet nem tudja megemészteni az ételt és nem tudja megfelelően felvenni a tápanyagokat cink nélkül. A cink segít a fehérje- , a szénhidrát- és a zsíranyagcserében, így ha csökken a szervezetben a mennyisége, az anyagcsere is lelassul.
Milyen vitaminnal kombinálva vásárolható meg?
A cinket C-vitaminnal és D-vitaminnal érdemes kombinálni. Így támogatjuk a nyálkahártyákat, az immunrendszert és a bőr épségét is.