Amire sokan nem gondolnak: ez lehet a gyakori megfázás oka

Olyan, mintha folyamatosan meg lennél fázva, egyik nátha követi a másikat. Az őszi-téli időszakban kifejezetten fogékonnyá válhatunk a fertőzésekre, pedig milyen jó lenne, ha nem kellene rendszeresen kiesni a megszokott ritmusból. A gyakori megfázás okai  legtöbbször egészen egyszerű dolgokra vezethetők vissza, ezért szerencsére könnyen tehetünk azért, hogy elkerüljünk egy újabb náthát.

Mik lehetnek a gyakori megfázás okai, amiről sokszor megfeledkezünk?

Érdemes az olyan triviális dolgoknál kezdeni, mint a stressz vagy a kialvatlanság. Vizsgáljuk felül hétköznapi szokásainkat. Azért sem érdemes nagy dolgokra gondolni, mert egy átlagos nap a hétköznapi szokásainkból áll össze és, ha abban van valamilyen hiány, akkor az hosszú távon ronthat az egészségünkön.

A rendszeres és kezeletlen stressz gyengíti az immunrendszert és fogékonnyá tesz a fertőzésekre. Tippjeinkkel megtanulhatod otthon pár perc alatt csökkenteni a stressz szintedet, érdemes naponta elvégezni valamelyik gyakorlatot.

A kevés és nem megfelelő minőségű alvás sem tesz jót az ellenállóképességünknek. A napi 6 óránál kevesebb alvás – főleg, ha rendszeresen előfordul – megviseli a szervezetünket, hiszen nincs ideje regenerálódni. Ezerszer hallottuk már, de tényleg az éjfél előtti elalvás, ami pihentet. És fontos, hogy sötét szobában aludjunk, mert pl. a tv vagy a monitor fénye rontja az alvás minőségét.

A gyakori megfázás hátterében állhat nem ismert allergia is. A kezeletlen allergia gyakorlatilag folyamatosan gyulladásban tartja a felső légúti rendszert és ezáltal fogékonnyá tesz a különböző fertőzésekre, arcüregi gyulladásokra. A fül-orr-gégész szakorvos ezt könnyen meg tudja állapítani és lehet, hogy egy rendszeres allergia gyógyszer szedéssel megszűnik az egész probléma.

A vitaminhiány is elég triviális ok, ráadásul ezt azért vagyunk hajlamosak figyelmen kívül hagyni, mert azt gondoljuk az ételekkel elegendő vitamint viszünk be. Sajnos ez egyáltalán nem ilyen egyszerű, tojásból például napi 30-at kellene megennünk ahhoz, hogy fedezve legyen a D-vitamin szükségletünk.

A leghatásosabb vitaminok és gyógynövények az immunrendszer támogatásához

  • C-vitamin
  • D-vitamin
  • cink
  • szelén
  • echinacea
  • propolisz
  • gyömbér tea
  • orvosi zsálya tea

Mit tehetünk pluszban, hogy elkerüljük a fertőzéseket?

Mossunk gyakran kezet. Ne csak akkor, ha hazaértünk vagy beértünk a munkahelyünkre. Tömegközlekedés, vásárlás vagy ügyintézés után is fontos a kézmosás vagy fertőtlenítés.

Csak tiszta kézzel nyúljunk az arcunkhoz, szemünkhöz, mert így is könnyen bevihetjük a kórokozókat.

Rendszeresen fertőtlenítsük a gyakran használt eszközöket mások és magunk után is. Ide tartozik a munkahelyi közös wc, az autó kormánya, a kilincsek, a lift gombja, a bevásárló kosár.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Gyermekápolási táppénz: Mennyi nap jár a beteg gyerek után? Mutatjuk!

A gyermekápolási táppénz – vagyis a gyáp – célja, hogy részben pótolja a...

Lecserélné az ablakot, ajtót? Ingyenpénzt kaphat rá az államtól és az önkormányzattól

Ablakcsere pályázat állami és önkormányzati támogatással vagy akár önerő nélkül. Ezek a lehetőségek.

A nyugdíjrögzítés szabályai: mikor érdemes kérni és hogyan kell?

Aki nem követi folyamatosan, hogy éppen mit módosítanak a nyugdíjtörvényen, könnyen lemaradhatott egy fontos hírről: megváltoztak a nyugdíjrögzítés szabályai.

Honnan tudod, hogy blokkoltak a Viberen? 5 árulkodó jel, ami megmutatja

Hogy ne kelljen tovább agyalnod, cikkünkben mutatunk 5 árulkodó jelet, amiből kiderül az igazság.

Szlovénia autópályáin utazol? Komoly bírság lehet a vége, ha erre nem figyelsz

Ha idén nyáron Szlovénián keresztül vezet az utad, van egy dolog, amit semmiképp sem hagyhatsz figyelmen kívül: a szlovén autópálya-matrica. Enélkül ugyanis elég kellemetlen meglepetés érhet: akár jelentős bírsággal is számolhatsz, ha az ellenőrzéskor kiderül, hogy matrica nélkül használod az autópályát.