Hirtelen hajhullás okai: ezek állnak leggyakrabban a háttérben

Ősszel és tavasszal normálisnak számít a nagyobb mennyiségű hajvesztés, ezt ilyenkor vitaminhiány és az időváltozás okozza. Normál esetben napi 60-150 hajszálat veszítünk egy nap. Ez függhet attól is, hogy mennyire van sok hajunk, rövid vagy hosszú a frizuránk, festetjük-e esetleg. Általában a vitaminpótlás és az egészséges táplálkozás jó hatással van a hajunkra is, megszüntetheti az átmeneti, mérsékelt hajhullást, plusz hajerősítő szerekkel alkalmazva. De mi történik a nagymértékű hajvesztés során? Mik lehetnek a hirtelen hajhullás okai, összegyűjtöttük, hogy milyen okok állnak leggyakrabban a háttérben.
Mikortól számít kórosnak a hajhullás?
Nyilván nehéz megszámolni, hogy hány szál hajunk hullott ki napközben. Ha egy ideje azt tapasztaljuk, hogy több haj marad a hajgumiban, a fésűben vagy a lefolyóban, mint szokott, esetleg foltokban ritkul a hajunk vagy a fejbőrünk állapota is megváltozik, az kórosnak tekinthető. A haj állapotát tekintve az is problémának számít, ha veszít fényéből, durva tapintásúvá válik, láthatóan elgyengül. Ilyen esetekben is érdemes orvoshoz fordulnunk, mert többféle problémát jelezhet a tünetek.
Milyen betegségekre utalhat a hirtelen hajhullás?
- Hormonális változások (szülés, menopauza) esetén normális a nagyobb mértékű hajveszteség. Szülés után, illetve a szoptatás befejezését követően általában magától helyreáll a hajunk állapota. Ne ijedjünk meg, ha nem azonnal javul, előfordul, hogy egy év is kell a regenerálódáshoz. Menopauza esetén a progeszteron és ösztrogén hormonok csökkenése okozza a hajhullást.
- Pajzsmirigy vagy autoimmun betegségek esetén is történhet nagymértékű hajvesztés
- Belső gyulladásos gócok (fog, mandula) jelenlétére utal a foltokban történő hajhullás, de a foltos hajhullás emellett az autoimmun betegségeknél is jellemző
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként
- Stressz
- Szélsőséges fogyókúra
- Fejbőr betegségei
- Covid fertőzést követően
Mi segíthet erős hajhullás esetén?
Először is, ha szokványostól eltérő módon hullik a hajunk, megváltozik az állapota mindenképpen keressünk fel szakembert, mielőtt magunkat kezdenénk kezelni. Bizonyos vitaminok nem árthatnak, de a kiváltó ok felkutatása nélkül nem tudjuk megszüntetni a hajhullást.
Érdemes felkeresni a háziorvosunkat és a panaszok alapján kivizsgálást kérni. Hajhullás esetén vér-és vizeletvizsgálatot végeznek, amely tartalmazza a pajzsmirigy-és a női hormonok mérését. Továbbá sor kerülhet inzulinrezisztencia vizsgálatra is.
Addig is, amíg a kivizsgálás tart, néhány természetes módszerrel támogathatjuk a szervezetünket:
- A kollagén rendszeres fogyasztása többek között a hajunk állapotára is jó hatással van, erősíti a hajat és ápolja a fejbőrt
- A vas és a cink, illetve a B5 vitamin létfontosságú a hajunk szempontjából
- A haj legfőbb alkotóeleme a keratin, ami egy fehérje. Megfelelő fehérje bevitel javítja a hajunk állapotát, a fehérje hiányos táplálkozás hajhullást okozhat.
Hajgyógyászat
Fodrászatokban, magánorvosi központokban végeznek hajgyógyászati elemzést, illetve fejbőranalízist. A hajunk állapota és a fennálló problémák alapján végeznek célzott vizsgálatot, amelyet követően személyre szabott kezeléseket és ápolási termékeket kapunk. Egy ilyen elemzés 15-20 ezer forintba kerül és ezt követik még a külön kezelések árai. Amennyiben egyértelműen betegség okozza a hajhullást, előbb azt kell meggyógyítani, a kiegészítő kezelések segíthetik a tünetek csökkentését.