Sminkek és eszközök: meddig használhatjuk biztonsággal?

A krémek és sminkek csomagolásán fel kell tüntetni, hogy meddig használhatók felbontás után (kivéve, ha 30 hónapnál tovább tárolhatók), de mi van az applikátorokkal, sminkszivacsokkal és a borotvával? Meddig jó és micsoda?
Megvesszük, kipróbáljuk, használjuk, aztán elfeledkezünk róla, elkallódik, majd valamikor ismét előkerül – mindennapos dolog. A kérdés, hogy használhatjuk-e ismét ezeket a megtalált kincseket? Attól függ. Kencék, sminkek esetében a csomagoláson feltüntetett szavatossági idő megmutatja, hogy felbontás után meddig jó az adott termék. Egy nyitott tégely ábráját kell keresni, benne számmal és M (month = hónap) jelöléssel. Ez kiindulásnak jó, de a nem megfelelő tárolás miatt hamarabb is megromolhatnak a kozmetikumok. Figyeljünk oda az állagra, illatra, színre! Ha úgy látjuk, valami nem az igazi, inkább váljunk meg tőle.
Egyes termékek tovább elállnak, másokkal viszont nem érdemes hosszú távra tervezni. Mit kellet volna már rég kicserélni, eldobni?
Készülj fel: így szedd le a Halloween-i sminket könnyen!
Mutatjuk, hogy általánosságban mi és meddig használható.
Meddig használhatjuk biztonsággal?
Szemhéjtus: 4-6 hónap, de…
A szemkörnyékre szánt sminktermékek – különösen a szempillaspirálok – jelentik a legnagyobb kockázatot, mivel baktériumokat juttathatnak a szem felszínére. A spirálok eltarthatósága 6 hónap, de ajánlott 3 havonta cserélni. A szemhéjtusoknál is hasonló a helyzet, ha lehet, 3 hónapnál tovább ne használjuk. Hamar cserélendő termékről van szó, ezért nem érdemes egyszerre többet is használatba venni.
Szemhéjfesték: akár 24 hónap
A szemceruzák tarthatók el a legtovább, de a púder állagú szemhéjfestékek is elég sokáig bírják. 24 hónap a szavatossági idejük, a krémes állagú szemhéjfestékeknél azonban vigyázni kell, hogy 18 hónapnál tovább ne használjuk. Folyékony és krémes állagú termékekben könnyebben szaporodhatnak el a baktériumok, ezért a szemünkre való dolgoknál különösen legyünk óvatosak. A púdert mindig zárjuk le, mert a szálló por és a levegő is elszennyezheti.
Egyesek szerint a szemhéjfestékeket ennél sokkal gyakrabban, hathavonta ajánlott cserélni, mert ugyebár a szemkörnyék kifejezetten érzékeny terület. Természetesen az egészségünk mindennél fontosabb, de próbáljuk a pénztárcánkat is kímélni: használat után gondosan törüljük és tisztítsuk meg a palettánkat, figyeljünk oda a tárolásra. Ha így teszünk, biztosan nem kell félévente újat venni.
Folyékony alapozó: 6-12 hónap
Egy idő után az alapozók és korrektorok vesztenek minőségükből: csökkenhet a fedőképességük, megváltozhat a színük, romolhat az állaguk. Az ajánlás szerint hathavonta kellene cserélni ezeket a sminktermékeket, viszont növelhetjük az élettartamukat egy kis odafigyeléssel. Rendszeresen tisztítsuk meg a kupak belsejét, ne hagyjuk, hogy az adagolóra vagy a tubusra rászáradjon az anyag, és mindig tiszta ecsettel/kézzel dolgozzunk. Ez bőrünk szempontjából is kulcsfontosságú.
Önbarnító: 6 hónap
Nem smink, de nem árt tudni: az önbarnító kencék legnagyobb ellensége a levegő, hamar oxidálódnak, fél évnél tovább még a legszuperebb termék sem bírja. Mivel gyakran kell ismételni a krémezési műveletet, valószínűleg egy tubus ennél gyorsabban elfogy. Felkenhető-e a tavalyról maradt önbarnító idén? Semmiféleképpen, csúnya lesz az eredmény.
Körömlakk: 2-3 év, de…
Szépségszakértők szerint 1 év után már számolhatunk a minőségromlással, de persze ezt nagyban befolyásolja, hogy milyen terméket választottunk. Honnan tudjuk, hogy megromlott a körömlakk? Ha szétválik az üvegben vagy felkenés után hólyagosodik, nehezen szárad, sajnos ideje kidobni. A beszáradás a legbiztosabb jele a használhatatlanságnak, ne hígítsuk fel, nem érdemes.
Meddig használható a borotva?
5-7 használat után indokolt a csere. Ezeket a termékeket nem az öröklétre tervezték, a rozsdás pengék, az elhalt bőrrel és szőrrel eltömődött borotvafejek irritációt, kiütéseket okozhatnak. Ne kockáztassunk, mert kapható viszonylag olcsó és jó eldobható borotva, ha pedig kevesebb szemetet termelnénk, akkor váltsunk biztonságira.
És az ecset?
Az ecsetek rendszeres tisztán tartása nemcsak higiéniai szempontból lényeges, hanem megnöveli a sminkeszközök élettartamát is. A szennyeződések és sminkmaradványok megtapadnak az ecset finom szálain, összeragasztják őket, emiatt pedig a sminkünket is nehezebb lesz egyenletesen felvinni. A jó ecset megérdemli az ápolást, mert akár évekig is szolgálhatja tulajdonosát. Hetente érdemes mindegyiket alaposan megtisztítani.
Meddig használható a sminkszivacs, blender, applikátor?
Ugyanaz a helyzet, mint az ecseteknél. Hetente egyszer-kétszer érdemes kimosni az eszközöket, de ez attól is függ, hogy milyen gyakran használjuk őket.