Hazánk gyógyvizekben rendkívül gazdag ország, a világ legtöbb helyén csak „a vizek hazájaként” emlegetik. Rengeteg ásványi anyagokkal dúsított termálvízű gyógyfürdőnk van, melyeknek szolgáltatásait társadalombiztosítási támogatás keretében is igénybe lehet venni. Nézzük, melyek a legszebb gyógyfürdők, ahová kérhető beutaló.
A fővárosában, Budapesten található gyógyfürdők, ahová kérhető beutaló
A legcsodásabb fürdők a Rudas Gyógyfürdő, a Széchenyi Gyógyfürdő, a Gellért Gyógyfürdő és Uszoda, a Palatinus Gyógy- és Strand és Hullámfürdő, a Dagály Gyógy- és Strandfürdő és Uszoda, a Paskál Gyógy-és Strandfürdő, a Lukács Gyógyfürdő és Uszoda.
Ezek közül az egyik legismertebb, a számos filmforgatás helyszínéül is szolgáló, a legtöbbünk által csak „Szecskának” hívott Széchenyi Gyógyfürdő. A patinás fürdőhelyiség története egészen a XIX. század végéig nyúlik vissza, már 1868-tól kezdve sejtették Pesten, hogy a Városliget területén artézi kutat lehet fúrni sikeresen. Ezen fúratások eredményre is vezettek és több évtizednyi előkészítő munka után 1913-ban megnyitotta kapuit a ma általunk ismert fürdő. Méltán hívhatjuk manapság nemcsak Budapest, de egyben Magyarország egyik legnépszerűbb gyógyvízű strandjának, ugyanis 21 medence áll a vendégek rendelkezésére, mélyből fakadó gyógyvize jó hatással van a kopásos jellegű ízületi és gerincbetegségekre, a krónikus ízületi gyulladásokra, valamint az ortopédiai műtétek és balesetek utáni rehabilitációira.
De nem csak betegek számára nyújt kellemes kikapcsolódást a fürdő, ugyanis itt szauna, konditerem használata mellett lehetőség nyílik aerobicra és vízi tornára is. Szombatonként pedig zenés mulatsággal egybekötött éjszakai fürdőzésen is részt vehetünk.
Budapest másik híres termálfürdője a Gellért Gyógyfürdő és Uszoda, amit mi, magyarok egyszerűen csak „Gellértnek” szoktunk hívni. A fürdő története egészen a XV. századig, a török időkig követhető vissza, a kor kedvelt törökfürdőjeként szolgált már abban az időben is. Ma ismert formájában luxusszállodájával kiegészülve 1918-ban nyitotta meg kapuit. Az évek során számos fejlesztéssel tették még vonzóbbá a vendégek számára, jelenleg 1 kültéri ülőmedence, 5 beltéri termálmedence, és 2 merülőmedence szolgálja a kényelmüket. Található itt gőzkabin, finn szauna és hőlégkamra is. A Gellért-hegy belsejéből fakadó gyógyvize alkalmas az ízületi degeneratív, valamint a gerincbetegségek és az ízületi gyulladások enyhítésére is.
Fővárosi fürdőink megismerése után kalandozzunk egy kicsit vidékre, számos gyógyvizekben gazdag terület található itt is, melyekre gyógyfürdők sokasága épült.
Néhány vidéki gyógyfürdő, ahová kérhető beutaló
A legszebb gyógyfürdők a Gyulai Várfürdő, a Hévízi Tófürdő, a Mezőkövesdi Zsóry Gyógy-és Strandfürdő, a Makói Hagymatikum Gyógyfürdő, a Szegedi Anna Gyógyfürdő, a Győri Rába-Ouelle Gyógy-Termál és Élményfürdő. Persze, még sorolhatnánk hosszasan, hiszen alig van olyan pontja Magyarországnak, ahol ne rejtene gyógyhatású vizet a talaj.
Vidéken található fürdőink közül ismerkedjünk meg először a Mezőkövesdi Zsóry Gyógy-és Strandfürdővel. Nevét Zsóry Lajosról kapta, ő végzett fúratásokat ezen a területen 1938-ban azzal a céllal, hogy sikeresen olajat hozzon majd a felszínre. Ebbéli törekvései ugyan nem vezettek eredményre, de olaj helyett meleg termálvíz tört fel a föld alól, melynek áldásos hatását ma is élvezik az odalátogatók.
A gyógyvíz kedvező hatással van a magas vérnyomással bíró betegek szervezetére, amellett gyulladáscsökkentő hatású, élénkíti a légzést, javítja az anyagcserét, és mindezek mellett jó hatással bír az ízületi betegségekre is. A fürdőkomplexum Mezőkövesd központjától mindössze 4 km-re található, 11 hektáros területén 22 medence vehető igénybe, ezek között van hullámmedence, felnőtt és gyermekmedence, valamint csúszdapark is. 2015-ben pedig a fürdő területén apartmanok is épültek, melyek közvetlen átjárást biztosítanak az itt megszállóknak a fürdő területére.
Másik híres vidéki gyógyfürdő a Békés vármegyében lévő Gyulai Várfürdő, melynek története a XX. századig nyúlik vissza időben. Az első termálvizet eredményező mélyfúrásokat az Almássy-család hajtotta végre 1943-ban, de maga a fürdő csak 1959 májusában nyitotta meg kapuit. Az itt található gyógyvíz 6 kútból fakad, melynek alkáli-hidrogéntartalma igen magas. Rendkívül jó hatással van a mozgásszervi károsodásokra, a reumás panaszokra, az idült idegbántalmakra és a gyulladásos nőgyógyászati és urológiai betegségekre is. A hatalmas fürdőkomplexum egy Aquapalotából, egy kastélyparkból, egy vízi gyermekparadicsomból, és egy szaunaparkból tevődik össze.
Ezeken a részeken mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb kikapcsolódási és szórakozási lehetőségeket kicsiktől-nagyokig, betegektől-egészségesekig. Számos medence, csúszda, vízi játék, illetve szauna gondoskodik a felhőtlen életérzésről.