Kora tavasztól késő őszig rengeteg immunerősítő gyógynövénnyel tölthetjük fel a házi patikánkat, csupán azt kell tudni, hogy mikor mit keressünk. Akik gyakran járják a természetet, azok sok olyan értékes növénnyel találkozhatnak, amelyek segítenek megóvni egészségünket – miért ne gyűjthetnénk be őket, amikor a vadon ingyen kínálja? Mutatunk négy nyári csodaszert.
Egy kellemes séta az erődben vagy egy könnyű túra a hegyekben nagyszerű szabadtéri program. A jó levegő, a kellemes hűvös és a mozgás segít a feltöltődésben, utána pedig jobbat alszunk, mint valaha. Természetjárás közben rétek, mezők, szántóföldek mellett is elvezet utunk, ahonnan rengeteg értékes gyógynövényt gyűjthetünk be. Azonban ahogy a gombászásnak, úgy gyógynövénygyűjtésnek is megvannak a szabályai. Melyek ezek?
Mennyi gyógynövényt gyűjthetünk és hogyan?
A gyógynövények, gombák és vadgyümölcsök gyűjtése erdei haszonvételnek minősül. Az alapszabály az, hogy személyenként és naponta legfeljebb 2 kg gyűjthető szabadon nem védett területen, állami erődben. A gyűjtött mennyiség kereskedelmi forgalomba nem hozható. 2 kg nem kevés, viszont ha ennél többre lenne szükségünk, ahhoz előzetes írásbeli hozzájárulást kell kérnünk az állami erdőgazdaságtól.
Mi a helyzet a természetvédelmi területekkel?
Védett természeti terület a nemzeti park, tájvédelmi körzet, (fokozottan védett) természetvédelmi terület, a természeti emlék, illetve a Natura 2000 térségek is. Ezeken a területeken csak engedéllyel lehetséges a gyűjtés, még akkor is, ha 2 kg-nál kevesebbet vinnénk.
Hogyan gyűjtsünk gyógynövényt?
Az első és legfontosabb, hogy csak olyan gyógynövényt szedjünk le, amelyet ismerünk. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor hagyjuk ott! A betakarításhoz használjuk ollót, tépni azért nem szabad, mert a növény könnyen kiszakadhat gyökerestül. Csakis az egészségeseket gyűjtsük be, a rovarok által megrágott, sárguló gyógynövény értéktelen.
Kerüljük a forgalmas, szennyezett helyeket, és a gombák mellett növő példányokat is. Mivel a gyógynövényeket sosem mossuk meg, fontos, hogy teljesen tiszta, vegyszermentes területről szedjük őket. A növényeket ne keverjük egymással, ezért célszerű több (lehetőleg papírból készült) zsákot vinni magunkkal, a műanyag zacskókban befüllednek. Szellősen helyezzük el őket, és ne tegyük be a hátizsákba, vigyünk magunkkal kosarat.
És akkor jöjjenek a gyógynövények:
4 ingyen termő immunerősítő gyógynövény
Cickafarkfű (Achillea millefolium)
A cickafark az egész országban elterjedt, réteken, legelőkön, gyepes helyeken, utak mellett, mezsgyéken és kertekben, erdők szélén lelhető fel. Júniusban és júliusban kell gyűjteni. A cickafarkfüvek jellegzetes illatukról könnyen felismerhetők, az egyes fajokat azonban nehéz megkülönböztetni. A lényeg, hogy gyógynövényként csak a fehér virágzatúakat gyűjtsük, mert ezek tartalmazzák a gyógyhatást hordozó kék színű illóolajat, a rózsaszínes-lilás virágú példányok nem!
Mire jó?
A cickafarkfű gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, kiváló étvágy- és emésztésjavító, továbbá serkenti a májműködést. Lázcsillapító, vérnyomáscsökkentő és vérzéscsillapító tulajdonságokkal is rendelkezik.
Ajánlott különböző emésztőrendszeri panaszokra. A női nemi szervek görcsös fájdalmain görcsoldó, fájdalomcsillapító hatása révén segít (ilyenkor bevált alkalmazás az ülőfürdő). Gyulladáscsökkentő hatása jól érvényesül a bőrön, külsőleges alkalmazásokkal (lemosás, borogatás, fürdő, kenőcs).
Így készült belőle tea (forrázat): 2 púpozott teáskanál füvet vagy 1 púpozott teáskanál virágzatot ¼ l forró vízzel öntsünk le, 15 percig lefedve (az illóolaj miatt nagyon fontos!) hagyjuk állni, majd szűrjük le. Napi 2-3 csészényit igyunk meg belőle, ha emésztési panaszokra használjuk, akkor ezt étkezés előtt fél órával tegyük meg.
Kamilla (Matricaria chamomilla)
Mindenhol előfordul Magyarországon, legnagyobb tömegben az Alföld szikes területein terem. Virágzatát akkor kell gyűjteni, amikor csöves virágai már sárgák, a fehér színű sugárvirágai pedig vízszintesen állnak. Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, görcsoldó hatású, de szélhajtó tulajdonságáról is ismert. Enyhén nyugtat.
Mire jó?
A kamilla az emésztőrendszer betegségeire, szájüregi gyulladások és bakteriális fertőzések kezelésére, légzőszervi megbetegedésekre ajánlott. Hatékonyan gyógyítja a különböző bőrbetegségeket (sebek, bakteriális bőrbetegségek, bőr- és nyálkahártyagyulladások, ekcéma, kontakt dermatitisz), de izületi gyulladások és reumatikus fájdalmak enyhítésére is javallott.
Így készül a tea: kb. 3 teáskanál szárított virágzatra öntsünk 1,5 dl forró vízzel, 10 percig áztassuk lefedve, majd szűrjük le. Ajánlott napi adag felnőtteknél 3-4 csésze, étkezések között elfogyasztva.
Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
A lándzsás útifű réteken, legelőkön, gyepes helyeken, utakon és mezőkön, parlag helyeken található az egész országban. Rokon, szintén gyűjthető fajok a nagyútifű (Plantago major) és a magas útifű (Plantago altissima).
Mire jó?
Köptető- nyálkaoldó, köhögéscsillapító hatású, de jól ismert hámosító is. Sebgyógyulást segítő, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és enyhén immunstimuláns tulajdonságokkal rendelkezik.
Ajánlott szájüregi gyulladások kezelésére, légzőszervi megbetegedések (pl. akut hörghurut, torokgyulladás) enyhítésére. Bevethető friss sebek, hólyagok, bőrgyulladások, leégés ápolására. Utóbbiak esetében a forrázatot lemosóként vagy borogatásként használjuk.
Így készül a lándzsás útifű forrázata: 1-2 teáskanál (1,5 g) levelet ¼ l forró vízzel öntsünk le, 15 percig lefedve áztassuk, majd szűrjük le. 2-3 csésze ajánlott naponta.
Orbáncfű (Hypericum perforatum)
Hazánkban mezőkön, sziklás, cserjés lejtőkön, ritkás erdőkben mindenütt ott található. A június-július hónapok között virágzó növény földfeletti részét kell begyűjteni. Szárítása épp úgy történik, mint a legtöbb gyógynövényé: szellős helyen, a naptól elzárva.
Mire jó?
Szezonális depresszióra, lelki betegségekre is ajánlják. Segíthet a nikotin- és alkoholfüggőség leküzdésében. Erős immunerősítő hatása van, ezért az AIDS-es betegek terápiájának is része. Vírusölő tulajdonsága miatt HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Használható még epehajtóként, görcsoldóként, vízhajtóként és nyálkaoldásra. Emésztésjavító, savcsökkentő hatása is van.
Így készül tea az orbáncfűből: Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, majd 15 perc után szűrjük le, és már fogyaszthatjuk is. Az orbáncfű teát napi egy csészével legfeljebb 2 hétig lehet fogyasztani, majd 4 hét szünet után a 2 hetes kúra megismételhető.
Forrás: tudatosvasarlo.hu, zoldszeresz.hu, gyorgytea.hu