Veszélyes a munkahelyed? Mondjuk, mit tehetsz

Felmérések szerint a hazai munkahelyeken tízből négy dolgozót ért már baleset a munkahelyén. Ezek egy része még végtagvesztéssel is jár, de akár halálos is lehet. A munkahelyi hiányzások leggyakoribb oka mégis a stressz, ami ellen megfelelő énidővel, pihenéssel harcolhatunk. De mit tehetünk, ha úgy érezzük, hogy veszélyes egy munkahely és a dolgozók nem kapnak megfelelő védelmet?

Egy többféle munkahely típusra kitérő nemzetközi felmérés szerint a dolgozók 69 százaléka veszélyesnek érzi a munkahelyét. A statisztika szerint a fertőzések és a fizikai sérülések voltak a leggyakoribbak. Magyarországon hasonló a helyzet, bár a szigorításoknak köszönhetően az elmúlt évtizedekben csökkentek a munkahelyi balesetek. 2015-ben 21 ezer olyan baleset történt, ami  három napot meghaladó munkaképtelenséget okozott. Halálos balesetből összesen 84 történt 2015-ben.

A biztonságos munkahely alapjog

Tudnunk kell, hogy jogunk van a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzésre. A munkáltatónak alapvető kötelezettsége ezt biztosítani. Ehhez tisztában kell lennie a kockázatokkal, amihez kockázatértékelést kell végeznie. 

Egy iroda is lehet veszélyes munkahely

Nem csak a munkagépek, vagy a gyártósor jelent veszélyt. A rosszul felszerelt irodák, a törött székek, a nem megfelelő érintésvédelemmel ellátott elektronikai eszközök mind okozhatnak problémát. Az tűzvédelem is fontos, szükség van poroltókra, illetve a menekülési útvonal biztosítására is. Ha ezek hiányát tapasztaljuk, írásban jelezzük a feletteseinknek és közöljük azt is, hogy ha a karbantartás hiányából adódóan baleset történik, kártérítésre is jogosultak leszünk. 

Veszélyes anyagok és gépek

Ha veszélyes anyagokkal, vagy munkagépekkel dolgozunk, valószínűleg tisztában vagyunk azzal, hogy a tárolás, a felhasználás és a kezelés során komoly szabályoknak kell megfelelni. Ezekről a munkaadónak tájékoztatnia kell és köteles minden feltételt biztosítani ahhoz, hogy a munkavégzés veszélytelen legyen. Ha úgy érezzük, hogy meg akarják kerülni az előírásokat, ne legyünk szégyenlősek és jelezzük a feletteseinkenk, vagy a munkabiztonsággal foglalkozó kollégának.

A munkakörnyezet

Egy elhanyagolt, koszos, nem karbantartott munkakörnyezet is veszélyessé válhat. A kényelmetlenül, rossz testhelyzetben végzett munka is káros, illetve a csúszásveszély is veszélyes lehet. A munkaadónak a magasban, illetve a mélyben végzett munkához is megfelelő védelmet kell biztosítania. A zajos környezetben fontos és kötelező a hallásvédelem, ahogy a környezetnek és a veszélynek megfelelő védőöltözet is. Ha a munkaadónk ezeket nem biztosítja a jelzésünk ellenére sem, azonnal kérjünk jogi segítséget.

Jogi segítség

Ha úgy érezzük, hogy a jelzéseink süket fülekre találnak, forduljunk a Munkavédelem-Foglalkozás Felügyelethez és írásban jelezzük, hogy megítélésünk szerint a munkahely veszélyes. Ha a munkaadónk a panaszaink miatt kirúgással fenyeget, vagy úgy érezzük hogy jogtalanul jár el, megkereshetjük a Társaság A Szabadságjogokért ingyenes jogsegélyszolgálat is.

A stressz is veszély

A negatív stressz sokkal több megbetegedést és kiesést okoz, mint bármi más. Ez ellen pedig érdemes küzdenünk, hiszen az egészségünk a tét. Ha túl nagy a nyomás, ha úgy érezzük hogy nem tudunk megbirkózni az elvárásokkal, érdemes elgondolkodni a munkahelyváltáson is.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...