Diákhitel - Kétgyermekes családok
1. A támogatás (kedvezmény) bemutatása
Ez egy állami családtámogatási elem, amely a Diákhitel szerződéssel rendelkező női hitelfelvevőknek nyújt jelentős segítséget a második gyermekük megszületése vagy örökbefogadása esetén. A kedvezmény a törlesztési kötelezettség 3 évre történő felfüggesztését, valamint a fennálló Diákhitel tartozás 50%-ának elengedését jelenti.
Azok a felsőoktatási tanulmányokhoz Diákhitel1, Diákhitel2 vagy képzési hitelszerződéssel rendelkező nők igényelhetik, akiknek a hitel fennállása alatt (a szerződés megkötése után) megszületik a második gyermekük, vagy második gyermekként fogadnak örökbe gyermeket.
2. Jogosultság és igénybevétel feltételei
Kinek jár a kedvezmény?
Annak a női diákhitel-adósnak, aki:
- Érvényes Diákhitel1, Diákhitel2 vagy Képzési Hitel szerződéssel rendelkezik.
- A hitelszerződés megkötését követően (a fennálló tartozás alatt) megszületik a második gyermeke, VAGY a második gyermekeként gyermeket fogad örökbe.
Második gyermek: A kedvezmény akkor jár, ha az adósnak ez a második gyermeke (a korábban már meglévő vagy egyszerre született/örökbefogadott gyermekeket is figyelembe véve).
A kedvezményt kérelmezni kell a Diákhitel Központnál.
Szükséges dokumentumok és igazolások
- Kérelem formanyomtatvány (Diákhitel Központ).
- Mindkét (vagy több) gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolata (az összes meglévő gyermekét be kell mutatni a sorszámúság igazolására).
- Örökbefogadás esetén a jogerős gyámhatósági határozat(ok) másolata.
- Személyazonosító okmányok (ha szükséges).
Igénylés menete és határidők
- A kérelmet a második gyermek megszületését vagy örökbefogadását követően kell benyújtani a Diákhitel Központhoz (online, postai úton vagy személyesen).
- A benyújtásra itt is általában 60 nap áll rendelkezésre, de késedelem esetén is lehet próbálkozni.
- A Diákhitel Központ bírálja el a kérelmet, és értesíti az adóst a döntésről (felfüggesztés kezdete, tartozáselengedés mértéke).
3. A támogatás (kedvezmény) mértéke és időtartama
A kedvezmény mértéke
Törlesztés felfüggesztése: A kérelem benyújtását követő hónaptól számított 3 évre a Diákhitel törlesztési kötelezettség felfüggesztésre kerül (kamatmentesen).
Tartozás csökkentése/elengedése: A kérelem benyújtásakor fennálló Diákhitel (mindegyik típusú) tartozás 50%-a elengedésre kerül.
Időtartam
A felfüggesztés 3 évig tart.
A tartozás 50%-ának elengedése a kérelem elfogadásakor, véglegesen történik meg.
4. Egyéb tudnivalók
Célcsoport: Csak nőknek: Ez a kedvezmény is a női adósokra vonatkozik.
Igénylés: Kérelemhez kötött: Nem automatikus.
5. Gyakori kérdések (GYIK)
Kérdés: Van Diákhitelem, és megszületett a második babánk. Milyen kedvezmény jár nekem?
Válasz: Kérvényezheti a törlesztés 3 éves felfüggesztését, valamint a fennálló diákhitel-tartozása 50%-ának elengedését. Töltse ki a Diákhitel Központ megfelelő kérelmét, csatolja mindkét gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, és küldje be.
Kérdés: Az 50% elengedés a teljes eredeti hitelösszegre vonatkozik, vagy a maradék tartozásra?
Válasz: A kérelem benyújtásakor fennálló, aktuális tőketartozás 50%-át engedik el.
Kérdés: Mi van, ha ikreim születtek első szülésnél? Az második gyereknek számít a kedvezmény szempontjából?
Válasz: Ha az első szülésnél ikrek születtek, akkor a második gyermek utáni kedvezmény (50% elengedés) már nem vehető igénybe, mivel az ikrekkel egyszerre teljesült a legalább két gyermek feltétele. Ilyenkor általában a második és harmadik gyermekre vonatkozó kedvezmények lépnek életbe "egyszerre". (Érdemes ezt a Diákhitel Központnál pontosítani ikrek esetére!) Ha már volt egy gyermeke, és utána születtek ikrek, akkor a második gyermek utáni (50%) és a harmadik gyermek utáni (további 50%, azaz összesen 100%) kedvezmény is érvényesíthető lehet.
Kérdés: Örökbefogadott gyermek után is jár?
Válasz: Igen, az örökbefogadott gyermekekre is vonatkozik a kedvezmény, a gyámhatósági határozat jogerőre emelkedésének dátumával.
6. Források és hivatkozások
- Diákhitel Központ: Segítség édesanyáknak
- Jogszabályok: A hallgatói hitelrendszerről szóló 1/2012. (I. 20.) Korm. rendelet