Szülő jogai a kórházban: 5 dolog, amit a legtöbben nem ismernek

Akár váratlan (betegség, műtét), akár természetszerű (szülés, születés) ok miatt kerültök te vagy gyermeked huzamosabb ideig kórházba, jó, ha tisztában vagy jogaitokkal. Milyen jogok illetik meg a szülő nőt a szülés alkalmával? És a babának vannak jogai? Együtt lehet-e a csecsemő a beteg édesanyjával a kórházban? Bent töltheti-e az estét beteg gyermekével az egészségügyi intézményekben az aggódó szülő? Ezekre a kérdésekre mind választ kaptok, ha elolvassátok cikkünk, amelyben összegyűjtöttük, hogy mik a szülő jogai a kórházban.

Gyerek a kórházban

Minden olyan kiskorú jogilag cselekvőképtelennek minősül, aki még a 14. életévét nem töltötte be. Így a gyerek nevében törvényes képviselője jár el. Sürgősségi beavatkozások (életveszély) esetében nem szükséges beleegyező nyilatkozat. Ezek bírósági nyilatkozatpótlás hiányában is elvégzendők. A törvényes képviselő nem utasíthat vissza olyan egészségügyi ellátást, amelynek elmaradása a gyermek súlyos vagy maradandó betegségét vonná maga után. Ha a szülő életmentő vagy életfenntartó beavatkozást utasít vissza, akkor a kórház bírósághoz fordul és a bíróság dönt.

Milyen jogkövetkezményekkel jár, ha a szülő – a gyermek érdekével ellentétesen – elutasít egy egészségügyi ellátást?

Elviekben ez nem utasítható el, de arról a törvény már nem rendelkezik, hogy mi történik akkor, ha a szülő mégis kivonja gyermekét az ellátás alól (például idő előtt hazaviszi). A gyakorlatban a kórházak sok esetben a gyermekvédelmi rendszerhez fordulnak. Az ellátás idejére az egészségügyi szolgáltató kezdeményezheti a gyermek ideiglenes elhelyezését. Az elhelyezés indoka a gyerek súlyos veszélyeztetettsége. Az ellátás elmaradása a gyerek olyan elhanyagolásának minősül, amely életét közvetlen veszélynek teszi ki vagy fejlődésében jelentősen gátolja. Ilyenkor a szülő gondozási joga szünetel. Az ideiglenes elhelyezés fenntartásáról vagy megszüntetéséről a későbbiekben majd a gyámhivatal dönt.

Van joguk a szülőknek a gyerekkel a kórházban benn tartózkodni?

A gyereknek joga van rá, hogy a szülei mellette tartózkodjanak. A gyakorlatban azonban változatosak a megoldások. Kórházfüggő és esetleges, hogy mennyit „lehet” benn a szülő. Az erőforrások végessége miatt általában a lehetőségek korlátozottak. Általában egy széken lehet ücsörögni pár órát a gyerek mellett, a benn alvás, étkezés stb. ritka. Csak az egyik szülőt beengedni is jogellenes.

Jogsértés tapasztalása esetén a szülő jogorvoslatot kérhet a bíróságnál. De érdemes előtte próbálkozni a kórházigazgatónál, fenntartónál, és a betegjogi képviselőnél.

Szülő a kórházban: Kérheti a beteg szülő, hogy a gyerekét is felvegyék a kórházi osztályra?

A szülőnek nincs joga arra, hogy folyamatosan mellette legyen a gyereke. Látogatókat fogadhat csupán. Ha egy síró csecsemő huzamosabb ideig az édesanyjával tartózkodna, akkor ez a helyzet valószínűleg zavarná a betegellátást és sértené a betegtársak jogait. Ezeket azonban a jog erősen védi. 14 éves kor alatt általában nem is látogathatnak a gyerekek kórházakban. Így ha egy gyerek mégis a szülővel lehet, akkor az valószínűleg a kórház szívélyességéből kifolyólag van. Ha a szokásos szerveknél panasszal élünk, nem biztos, hogy sikerre számíthatunk.

Szülés

A szülő nőt jogilag egy nagykorú személy elkísérheti a szülőszobára. Ez néha nehéz döntés az apuka és a dúla között. A kórházakkal lehet paktumot kötni e tekintetben, de általánosságban egy személyt engednek be. A WHO ajánlása alapján az anya dönthet arról, hogy milyen testhelyzetben kíván vajúdni és szülni. A gyakorlatban ez sokszor nagyon korlátolt és kórházi protokollt követ, ezért érdemes előre tájékozódni. Az orvos elviekben eljárásokat sem végezhetne a szülő nőn a beleegyezése nélkül. A gyakorlatban azonban a szülés közben beállt más tudatállapot és kiszolgáltatottság kevés esetben szegül ellen az orvosi autoritásnak. Pl. egy indokolatlannak vélt császármetszés esetében személyiségi jogi perben a bírósághoz tudunk fordulni. Ebben az esetben sérelemdíj is megítélhető.

A szülést követően az újszülött babával az anyának joga van egy helyiségben tartózkodni. Az újszülöttnek is joga van a szülő mellett tartózkodni. A gyakorlatban itt is a kórházi protokoll dönt, azonban szerencsére egyre ritkábbak a szétválasztások. A szétválasztás koraszülött gyerek esetében a leghátrányosabb, ugyanis az együttlét tudományosan bizonyított módon javítja a korszülött gyerek állapotát.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...