Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

A családi pótlék az egyik legalapvetőbb családtámogatás, ami azoknak a családoknak jár, akik saját háztartásukban nevelik gyermeküket. Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell. Mi lehet ilyen körülmény? Mikor nem jár tovább a családi pótlék, változás bejelentés mikor szükséges? Mutatjuk a tudnivalókat.

A családi pótlékot a gyerek életkora szerint előbb nevelési ellátás, majd iskoláztatási támogatás címén kapják a jogosultak, ezek együtt teszik ki az ellátást. Célja a családok anyagi terheinek enyhítése, a gyermeknevelés támogatása. Ennek ellenére az összegek 2008 óta nem emelkedtek, ma is ugyanannyi pénz jár a gyerek(ek) után, mint cirka 17 évvel ezelőtt.

Mennyi az annyi? A családi pótlék összege függ a gyerekek számától, de az is számít, hogy egyedül neveljük-e és van-e valamilyen speciális igénye.

A Magyar Államkincstár oldaláról származó kép,rajta a gyermekenként járó összegekkel

Nem nagy pénzek ezek, mégis sok családnak jelentenek segítséget. Fontos tisztázni: a családi pótlék nem jár automatikusan. Csak akkor kaphatjuk meg, ha teljesítjük a jogosultsági feltételeket; ha ezek megszűnnek, és ezt nem jelezzük időben, nemcsak a támogatást veszíthetjük el, hanem az is előfordulhat, hogy a jogosulatlanul felvett összeget vissza kell fizetnünk. Sőt, bizonyos esetekben a visszaélés büntetőjogi következményekkel is járhat.

Nem végleg veszik el, de visszakövetelhetik

Nem arról van szó, hogy „elveszik” tőlünk a családi pótlékot, hanem arról, hogy vagy jogosultak vagyunk rá, vagy nem. Ha jogosultak vagyunk, akkor az ellátás jár. De ha a jogosultság megszűnik, és ezt nem jelezzük a Magyar Államkincstár felé, akkor a kifizetett, jogosulatlanul felvett támogatást visszakövetelik, és ha szükséges, akár más jövedelemből is levonhatják.

A családi pótlékkal való visszaélés akkor minősül bűncselekménynek, ha valaki szándékosan tévedésbe ejti a hatóságot, például valótlan adatot ad meg, vagy szándékosan elhallgat egy fontos változást, és ezzel kárt okoz az államnak. Ez a magatartás a Büntető Törvénykönyv szerint akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Ha azonban valaki az okozott kárt vádemelés előtt megtéríti, enyhébb büntetésre számíthat.

Pl. ha valaki úgy igényel családi pótlékot, hogy nincs is gyermeke, de mégis átjut a rendszer szűrőjén, akkor egyértelmű, hogy szándékosan megtévesztette a hatóságot – ez bűncselekmény. Más a helyzet, ha valaki nem tudott egy fontos körülményről, például arról, hogy a gyermeke ellen bírósági ítélet született – ebben az esetekben nem feltétlenül szándékos visszaélésről, hanem egyszerű mulasztásról van szó, amit visszafizetési kötelezettség követhet. (Nem annyira életszerű példa, de megeshet.)

Előfordulhat, hogy a családi pótlékot valamely szüneteltetési ok miatt nem folyósítják. Ilyenkor, ha a feltételek ismét teljesülnek, a jogosultnak magának kell jeleznie a változást a kincstár felé. Ha ezt nem teszi meg, a támogatás továbbra is szünetel, hiába lenne már újra jogosult rá.

Kérdése van a családtámogatásokról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak.

Mikor kell szüneteltetni a családi pótlékot?

A családi pótlék folyósítása szünetel, ha

  • a jogosult 3 hónapnál hosszabb időre olyan országba utazik, amely nem EU-, EGT-tagállam, és nem élvez azzal egyenlő jogállást,
  • külszolgálaton lévő személy más jogcímen kap ellátást ugyanarra a gyermekre,
  • az óvodaköteles gyermek egy nevelési évben 5 napot igazolatlanul hiányzik, az intézmény értesíti a szülőt, hogy a 20. igazolatlan nap után szünetel a családi pótlék.
  • az iskolás vagy szakképzésben tanuló gyermek egy tanévben 10 tanítási napot igazolatlanul hiányzik, és az 50. tanórai hiányzás után szünetel a támogatás.
  • a 18 év feletti személy legalább három hónapig rendszeres jövedelemmel rendelkezik, akkor a 4. hónaptól szünetel a családi pótlék – kivéve, ha tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos, és saját jogon kap ellátást.
  • a gyermeket szándékos bűncselekmény miatt elítélték, de nem kapott szabadságvesztést, az iskoláztatási támogatás 12 hónapig szünetel a bíróság értesítése alapján.

Családi pótlék: változás bejelentés

Az ellátásra jogosult személynek 15 napon belül, írásban kell jeleznie az alábbi változásokat a Magyar Államkincstár felé:

  1. Ha a gyermek kikerül a jogosult háztartásából.
  2. Ha megszűnik a gyermek tartós betegsége vagy súlyos fogyatékossága.
  3. Ha a 18 év feletti gyermek rendszeres jövedelmet szerez.
  4. Ha a jogosult 3 hónapnál hosszabb ideig külföldön tartózkodik.
  5. Ha megszűnik az egyedülállóság (például házasságkötés miatt).
  6. Ha megszűnik az egyedülállóságot igazoló körülmény (például véget ér egyedülállóként kapott elhelyezés).
  7. Ha megváltozik a jogosult neve, lakcíme vagy bankszámlaszáma.
  8. Ha az EU-ban vagy EGT-tagállamban munkát vállal vagy vállalkozni kezd.
  9. Ha változás történik a családi állapotban vagy élettársi kapcsolatban (és ha új kapcsolat jön létre, akkor a partner adatait is be kell jelenteni).

Ha ezeket a változásokat nem jelentjük be időben, akkor az ebből származó jogosulatlanul felvett összeget vissza kell fizetni. A változásbejelentő lap itt található.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.