A szobanövényeid még sosem voltak ilyen szépek – 6 jótanács szakértőktől

A szobanövények sok törődést igényelnek – ez egy tévhit. Valójában sokkal kevesebbet, mint elsőre gondolná az, aki még új ebben a témában. Persze, hogy nem lehet őket csak úgy hagyni, hogy nőjenek maguktól, mint a dudva – viszont pár dolgot rutinszerűvé téve, egyáltalán nem kell olyan sok energiát fordítani rájuk.
Reggeli szemle a szobanövények közt
Érdemes minden reggel körbejárni a lakásban, akár egy csésze kávéval a kezünkben, és megszemlélni a szobanövényeinket. Úgy tudjuk jól gondjukat viselni ugyanis, ha ismerjük őket. Milyen a színük, hogy állnak a leveleik, hogyan reagálnak a fényre, vízre? Ezután sokkal könnyebb lesz kiszúrni, ha hirtelen megváltozik valami, mondjuk foltosodnak a levelek vagy lekonyulnak az ágak – így pedig időben be lehet avatkozni.
Megfelelő nedvességtartalom
Az öntözés az egyik legfontosabb összetevő, ez teljesen nyilvánvaló. Érdemes folyamatosan követni, akár naponta is ellenőrizni, mennyire nedves a cserépben a föld.
Kérdésed van a szobanövényekkel kapcsolatban? Keresd bátran ügyfélszolgálatunkat, kollégáink szívesen válaszolnak. A szolgáltatás díjmentes!
Gyakori hiba a túlöntözés! Az igazság az, hogy sokkal kevésbé valószínű, hogy kinyírjuk a növényt, ha keveset locsoljuk, mint ha sokat – utóbbi esetben ugyanis könnyen rothadásnak indulnak a gyökerek.
Igen, le kell porolni
A leveleket érdemes hetente leporolni, hogy a szobanövények a lehető legtöbb fényt vehessék fel az igényeikhez mérten. A vékony porréteget könnyű letörölni, egy megnedvesített mikroszálas törlőkendővel csak néhány mozdulat hetente. Egyébként szebb is a növény, ha nem poros.
Forgassunk rajtuk néha
Heti rendszerességgel érdemes megmozgatni kicsit a cserepeket. Ez megakadályozza, hogy ferdén nőjenek vagy akár kidőljenek a szobanövények. Szakértők szerint mindig 90 vagy 180 fokkal érdemes elfordítani a kaspót, így szép egyenes lesz a virágszár.
Locsolás, mindig ugyanúgy
Már a cikk elején írtam, hogy a szobanövények esetében a locsolás a legfontosabb. Az a lényeg, hogy sose öntözzük túl, ezt is írtam már, őket. Viszont öntözzük meg őket igényeik szerint, ne feledkezzünk meg róluk, mert a vízhiány is károsítja őket. Jelöljünk ki öntözőnapot, akár állítsunk be emlékeztetőt, és ragaszkodjunk ehhez a rutinhoz.
A szobanövények nem egyenlők
Nagyon eltérőek lehetnek a szobanövények. Nemcsak a küllemükben, de igényeikben is. Megéri tanulmányozni és megérteni őket, hiszen meghálálják a törődést, így szép és egészséges életteret oszthatunk meg velük. A pókvirágok és dracénák nem szeretik a heti öntözést, szebbek lesznek a kétheti locsolással, a lantlevelű fikusz utálja, ha más helyre teszik, de nagyon kedveli a rázogatást, a futóka szereti, ha megnyírják időnként és úgy szebben bokrosodik is. Szóval, ha új növényt szerzel, mindenképpen érdemes jól utánaolvasni és tanulmányozni őt.
