A gyermeket nevelő családok minden gyermek után kérhetik az állam által biztosított támogatást. Ez a családi pótlék, ami egészen a gyerek középiskolai tanulmányainak befejezéséig jár előbb nevelési ellátásként, majd iskoláztatási támogatásként. Célja a családok anyagi terheinek enyhítése, a gyermeknevelés támogatása. Ennek ellenére a családi pótlék 2024-ben is ugyanannyi, mint 2008-ban volt, az ellátás összege nem emelkedett. Cikkünkben részletesen kifejtjük a tudnivalókat: szó lesz arról, kik és milyen feltételekkel kaphatják meg a családtámogatást, hogyan kell azt igényelni, mekkora az összege.
Tartalom
A családi pótlék az állam által nyújtott családtámogatás, ami azoknak a Magyarországon élő családoknak jár, akik saját háztartásukban nevelik gyermeküket. Az ellátást vagy az egyik, vagy a másik szülő veheti igénybe. A családi pótlék havonta rendszeresen utólag kerül kifizetésre és a CSED, a GYED, a GYES, a GYET, az anyasági támogatás mellett is igényelhető.
Nevelési ellátás/iskoláztatási támogatás=családi pótlék
A családi pótlék nevelési ellátásból és iskoláztatási támogatásból tevődik össze. A nevelési ellátás a gyermek születésétől a tankötelezetté válása évének október 31-ig jár a szülő részére, de bizonyos feltételek fennállása esetén a kérelmező saját jogán is jogosultságot szerezhet.
Jogosultság: nevelési ellátás
Nevelési ellátásra az jogosult, aki
- a saját háztartásban nevelt gyermek vér szerinti, vagy örökbe fogadó szülője,
- a saját háztartásban nevelt gyermek szülőjével együtt élő házastárs,
- az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az eljárás már folyamatban van
- a szülővel együtt élő élettárs, ha az ellátással érintett gyermekkel életvitelszerűen együtt él és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja,
- a gyám,
- a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték,
- a gyermekotthon vezetője a gyermekotthonban nevelt,
- a szociális intézmény vezetője az intézményben elhelyezett,
még nem tanköteles gyermekre tekintettel. Azaz a nevelési ellátás a gyermek születésétől a tankötelezetté válása évének október 31. napjáig jár. Ezután már …
Iskoláztatási támogatás
-ként folyósítják, változatlan feltételekkel, ugyanakkora összegben. A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti. (A sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettsége meghosszabbítható annak a tanítási évnek a végéig, amelyben a huszonharmadik életévét betölti.)
A köznevelési törvény szerint sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral küzd - magyarázza meg az Államkincsár.
Dupla vagy emelt családi pótlék
Az emelt összegű családi pótlékot a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermekek gondozását végzők igényelhetik. Megállapításához, illetve folyósításához igazolást kell kiállítani arról, hogy a gyermek (személy) a rendeletben felsorolt betegségek, illetve fogyatékosságok valamelyikében szenved, és a betegség súlyossága megfelel az ott meghatározott feltételeknek. A betegségeket itt soroltuk fel.
Kinek jár és mennyi?
Ahogy látjuk lentebb, a családi pótlék összege függ a gyerekek számától, de az is számít, hogy egyedül neveljük-e és van-e valamilyen speciális igénye.
Családi pótlék igénylése 2024: hol és hogyan kérhető?
Ha a kérelmező szülő munkahelyén működik családtámogatási kifizetőhely, akkor a kifizetőhelynél lehet igényelni írásban. Ennek hiányában a kérelmező lakóhelye szerint illetékes megyeszékhely szerinti járási hivatalnál, Kérelem családi pótlék megállapítására formanyomtatvány kitöltésével. A formanyomtatvány beszerezhető a járási hivataloknál, kormányablakoknál is. Megküldhető postán a szükséges mellékletekkel együtt, de leadható ügyfélszolgálati irodában vagy kormányablaknál. A hatóság az igényelt ellátásról 90 napon belül dönt.
Hogyan kell online igényelni?
Az ellátást intézhetjük online is, ügyfélkapun keresztül. Ehhez rendelkeznünk kell ügyfélkapus regisztrációval, amelyet az illetékes kormányablaknál kérhetünk. Ezt követően az ügyfélkapura belépve igényelhetjük a családi pótlékot. Az igénylő lapot kitöltve és aláírva kell feltölteni az ügyfélkapu oldalára a mellékletekkel együtt. Online igénylés esetén elegendő a csatolandó dokumentumokat lefotózni és feltölteni.
A családi pótlékot bármely szülő vagy gyám igényelheti, az egyetlen feltétel, hogy gyermeket saját háztartásában nevelje – vagyis lakjanak együtt. Álláskeresőként is igényelhetjük, akkor is, ha munkanélküli segélyt kapunk.
A kérelem benyújtásához mellékelni kell:
- az igénylőnek: érvényes személyi igazolvány, személyazonosító igazolvány, kártyatípusú gépjárművezetői engedély vagy útlevél másolatát;
- ha a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, orvosi igazolást eredetiben; Igazolás a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermekről néven;
- ha a gyermek nem tanköteles korú, de köznevelési intézmény tanulója, akkor a tanulói jogviszony igazolást is csatolni kell az Igazolás tanulói jogviszony fennállásáról elnevezésű nyomtatványon.
- ha a gyermek sajátos nevelési igényű, úgy az ezt megállapító pedagógiai szakszolgálatként működő tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleményének másolatát;
- ha az ellátást a szülővel együtt élő házastárs kérelmezi, úgy a házassági anyakönyvi kivonat másolatát;
- ha az ellátást a nevelőszülő kérelmezi, úgy a gyermek nála történő elhelyezéséről rendelkező határozat másolatát;
- ha az ellátást gyám kérelmezi, a gyámrendelő határozat másolatát;
- ha a kérelmező az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van, a gyámhivatal kötelező gondozásba történő kihelyezést elrendelő határozat másolatát;
- ha a kérelmező az a személy, akinél a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, az ideiglenes hatályú elhelyezést elrendelő határozat másolatát.
A formanyomtatványok a Magyar Államkincstár honlapjáról letölthetőek.
Továbbtanulás: jár-e egyetemista gyerek után?
Bár a családi pótlék összege tizensok éve változatlan, így sem öröm, amikor eltűnik a bevételek közül. Az érettségit követően ugyanis a támogatást csak a tanév végéig, azaz június végéig folyósítják. A jogszabály szerint a családi pótlék (iskoláskorúnál iskoláztatási támogatás) a tankötelezettség teljes időtartamára jár (ez ma már a 16. év betöltését jelenti), illetve addig, amíg a gyermek közoktatási intézményben tanul, de legfeljebb annak a tanévnek a végéig, amikor betölti a 20. – sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23. – életévét.
Jó tudni: Bár családi pótlék nem jár az egyetemista gyerek után, de a felsőoktatási intézményben továbbtanuló gyermek beleszámít az eltartottak számába. Ez azt jelenti, hogy ha van kisebb tesó (vagy más kedvezményezett eltartott), aki után még jár családi pótlék, kérvényezheti a szülő, hogy a számításkor vegyék figyelembe az egyetemista diákot is. Ez azért fontos, mert így magasabb összeget kaphatnak.
Ezt azonban csak a tanév megkezdése után, az érvényes hallgatói jogviszony igazolásával lehet kérni, két hónapra visszamenőlegesen. Vagyis nem automatikus, és célszerű szeptemberben igényelni.
Ha további kérdésed van a családtámogatásokról, fordulj bizalommal a Hóvége ügyfélszolgálatához, ahol munkatársaink ingyenesen nyújtanak felvilágosítást!