Mire jó a házassági anyakönyvi kivonat? Ebben az 5 esetben lesz rá szükség

Mindenki tudja, hogy az anyakönyvi kivonat, a házassági anyakönyvi kivonat fontos okmány, de kicsit olyan, mint az iskolában tanult matematikai műveletek. Ki tudja megmondani, hogy a mindennapokban mihez és miért szükséges a születési anyakönyvi kivonat vagy mire jó házassági anyakönyvi kivonat? Összeszedtük a leggyakoribb eseteket, amennyiben a kedves olvasók között valaki tud még valamilyen speciális esetről, szívesen vesszük, ha megosztja velünk.

2014. július 1-jétől a papíralapú anyakönyvi rendszert felváltotta az egész országra kiterjedő elektronikus anyakönyvi rendszer. Anyakönyvi kivonatot ma már bármelyik hivatalban igényelhetünk, ha az esemény szerepel az elektronikus anyakönyvi rendszerben. Ennek hiányában csak abból a hivatalból kérhető ki, ahol az anyakönyvi esemény történt. 

Tehát, ha 2008-ban kötöttünk házasságot Békéscsabán és most hitelfelvételhez be kell nyújtanunk a házassági anyakönyvi kivonatot a XIII. kerületben, akkor kikérhetjük a XIII. kerületben a dokumentumot. Ilyenkor  az anyakönyvvezető megkeresi az anyakönyvi esemény helye szerint illetékes anyakönyvvezetőt, aki a papíralapú anyakönyv alapján rögzíti az elektronikus anyakönyvbe az anyakönyvi eseményt. Ezután az anyakönyvi kivonat már bármely anyakönyvi hivatalban kiállítható.

Mire jó a házassági anyakönyvi kivonat?

Ahhoz, hogy megértsük, hogy mire jó a házassági anyakönyvi kivonat, jó tudni, hogy mi az anyakönyvi kivonat szerepe. Az anyakönyvi kivonat az, ami közhitelesen tanúsítja az anyakönyvi eseményeket.

Anyakönyvi eseménynek számít:

  • születés
  • a házasságkötés
  • a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése 
  • a haláleset

Milyen eseménynél kérhetik, mire jó a házassági anyakönyvi kivonat?

Szülés/születés

A házassági anyakönyvi kivonat másolatát vigyük a kórházi csomagunk részeként már a szüléshez. A gyermek anyakönyvezésekor kérik a szülők házassági anyakönyvi kivonatát és az alapján tudják az édesapa nevére anyakönyvezni a gyermeket. Ennek hiányában az apának külön be kell mennie  a lakóhely szerint illetékes Gyámügyi Osztályhoz és ott apai elismerő nyilatkozatot tenni.

Hitelügyintézés

Banki ügyintézéskor, hitelfelvétel esetén is kérik a házassági anyakönyvi kivonatot. A Babaváró Hitel, a CSOK és CSOK Plusz ügyintézése során feltétel a házasságkötés, amelyet a házassági anyakönyvi kivonattal tudunk igazolni. Ennek hiányában nem kaphatjuk meg a fenti hiteleket.

Válás

Válás esetén is szükség van a házassági anyakönyvi kivonatra. Amikor benyújtjuk a válóper iránti keresetet, amellé csatolni kell a házassági anyakönyvi kivonatot is.

Örökösödés, ajándékozás

Örökösödés vagy egyenes ági rokonok között történő ajándékozási (lakás, autó, stb.) ügyletek esetében is szükség lehet a házassági anyakönyvi kivonatra.

Mi a teendő, ha nem találom a házassági anyakönyvi kivonatot? Hogyan lehet kikérni?

Ha tudomásunk szerint benne vagyunk az elektronikus anyakönyvi rendszerben, úgy a legegyszerűbben ügyfélkapun keresztül igényelhetjük a házassági anyakönyvi kivonatunkat, ezen a felületen.

Az „Ügyintézés indítása” gombra kattintva három ügycsoport közül kiválaszthatjuk, hogy a „születési anyakönyvi kivonat igénylést”, a „házassági anyakönyvi kivonat igénylést” vagy a „bejegyzett élettársi kapcsolat létesítéséről anyakönyvi kivonat igénylést” szeretnénk-e elindítani.

Bármelyikre is van szükség, könnyen, egy helyen igényelhetők egy elektronikus űrlap kitöltésével a fenti dokumentumok. A kérelem benyújtását követően – a 8 nap ügyintézési határidő leteltével – postán kapjuk kézhez az igényelt okiratot. Az eljárás illeték- és díjmentes.

Személyes ügyintézés esetén a kérelmet beadhatjuk bármely anyakönyvvezetőnél, illetve bármely kormányablakban. Onnan a kérelem továbbításra kerül az anyakönyvvezetőhöz.

Illetve postai úton bármely anyakönyvvezetőnek címezve.

Arról, hogy személyes ügyintézés esetén milyen dokumentumok szükségesek a kérelem benyújtásához, innen tájékozódhatunk.

Mitől függ, hogy mikor szerepel az anyakönyvi esemény az elektronikus anyakönyvi nyilvántartásban?

Az elektronikus anyakönyvi nyilvántartás 2014. július 1-én került bevezetésre, addig a születési, házassági és halotti anyakönyvi eseményeket településenként, születési, házassági, bejegyzett élettársi és halotti papír alapú anyakönyvekben vezették az anyakönyvvezetők.

A településenként vezetett anyakönyvekbe bejegyzett anyakönyvi események az elektronikus anyakönyvi nyilvántartásba – a fenti időpontot követően – jogszabályban meghatározottak szerint kerülhetnek bejegyzésre.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.