Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt, és pontosan mi a menete?

A nyugdíjba vonulásnak alapvetően két feltétele van: el kell érnünk a nyugdíjkorhatárt és rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel. Bizonyos esetekben ez nem teljesen így működik, létezik korkedvezmény, illetve kérhető felmentés. Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt és mik a feltételei? Mutatjuk.

Így mehetünk nyugdíjba

A nyugdíjba vonulás egyik feltétele, hogy betöltsük a nyugdíjkorhatárt, ami jelenleg 65 év. Ez persze nem elegendő, rendelkeznünk kell megfelelő szolgálati idővel is. A szolgálati idő a munkával töltött évek számát jelenti, azaz amikor biztosítottak voltunk és az előírt mértékű nyugdíjjárulékot megfizettük.

Ha rendelkezünk 20 év szolgálati idővel és betöltöttük a nyugdíjkorhatárt, akkor jogosultak leszünk öregségi nyugdíjra. Abban az esetben, ha nincs meg a 20 év szolgálati idő, de legalább 15 igen, akkor öregségi résznyugdíjat kaphatunk. Korkedvezménnyel kizárólag nők mehetnek nyugdíjba Magyarországon, ezt ismerik Nők 40-ként. Előnyeiről és hátrányairól itt írtunk.

Kinek jár felmentési idő nyugdíj előtt?

A közalkalmazottakra más szabályok vonatkoznak, mint a versenyszférában dolgozókra. A közalkalmazotti jogviszony több módon is megszüntethető, egy közülük a felmentés – a legtöbben így szeretnének nyugdíjba vonulni, mert ez a legelőnyösebb.

Amit a felmentési időről tudni kell

Felmentési idő alatt a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia nem kell. Ez az időszak legalább 60 nap, de 8 hónapnál több nem lehet. A munkáltató köteles az alkalmazottat legalább a fele időre mentesíteni a munka alól, egyes esetekben pedig a teljes időszak alól. Felmentéssel akkor szüntethető meg a jogviszony, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.

A NyugdíjMásképpen példája: ha egy egyetemi tanár 6 hónappal a 65 éves kora előtt bead egy kérvényt, hogy felmentési időt kér a hátralévő időre, akkor ezt a kérvényt egy bizottság elbírálja. Ennek fényében pedig vagy érvényesítheti a megigényelt felmentési időt, vagy rövidebb felmentési időt kap, négy hónapnál kevesebbet azonban nem állapíthatnak meg.

A felmentést kötelező megadni, ha nőként a nyugellátásához szükséges 40 év jogosultsági idővel rendelkezünk. Mindkét esetben igazolást kell benyújtani, amit a nyugdíjbiztosítási szerv állít ki.

Felmentési idő nyugdíj előtt tehát a közalkalmazottaknak jár, a közszolgálati tisztviselőkre más szabályok vonatkoznak.

Nyugdíjasként is dolgozhatunk? Hogyan?

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Mikor számolják újra a Nők40-et? 65 év felett változhat-e a nyugdíj összege?

A Nők40 nyugdíj eleve teljes összegű, nem vonnak le belőle semmit, mert az érintett hölgy évekkel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt vonul vissza.

Kipróbáltam a “kényelmetlen” módszert, és tényleg segít kézben tartani a mosást

A kényelmetlen módszer lényege, hogy nem rakod el a tiszta ruhákat kényelmes helyre, hanem olyan helyre teszed, ahol zavaróak. Így nem tudsz halogatni, mert mindig szem előtt lesznek.

Szülők, figyelem! Már csak 5 napig kérhető támogatás a lepusztult tornaterem felújításához

Idén is 9 milliót nyerhetnek az iskolák Decathlon pályázat keretében a mindennapos testnevelés...

Elvesztheted a családi pótlékot, ha erre a 9 dologra nem figyelsz: így jelentsd be, ha változás történik

Az ellátást igényelni kell, és ha valamilyen okból már nem él a jogosultság, azt jelezni kell.

Lándzsás útifű szirup házilag: a bolti ár töredékéből kijön egy nagy adag, pofonegyszerű elkészíteni

Ez a jelentéktelen növény az út szélén olyan, mint egy halk figyelmeztetés: nem minden gyógyír van polcra téve.

Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon.