Sok a pénzed? Spórolj!

Nem akkor kell takarékoskodni, amikor az embernek nincs pénze. Akkor kell félretenni, amikor van miből. Gondolj a váratlan helyzetekre és spórolj előre!
Közhelynek tűnik, de egyáltalán nem az.
A takarékosság egyik kulcsa a rendszeresség
Ha az ember mindig hosszú távra félreteszi a bevételének az egytized részét, már egy év alatt is komoly megtakarítása keletkezik: csaknem egyhavi pénz. Ehhez nem érdemes hozzányúlni, csak akkor, ha a pénznél jobb befektetésbe (például ingatlan, arany, továbbtanulás) tesszük bele.
Ez azonban nem ilyen egyszerű.
Valóban igaz a mondás, hogy sok kicsi sokra megy, de ez csak akkor van így, ha ténylegesen van miből félretenni azt a sok kicsit. Ha az ember éppen csak kijön a pénzéből, akkor nem.
Spórolj a váratlanra!
Ráadásul nem elég a hosszú távra nézni. Mi van, ha váratlanul elromlik valami, vagy elemi csapás ér minket, esetleg meghal valaki, aki fontos volt nekünk. Óriási, előre nem látható költségek keletkezhetnek. (Ezek egy részére egyébként érdemes biztosítást kötni, a lakásra köthetők jó része havi néhány ezerért komoly védelmet nyújt.)
Éppen ezért: ha pénz áll a házhoz (nem várt örökség, munkahelyi jutalom, valaminek az áron felüli eladása), akkor kell takarékosnak lenni. Abból tudunk félretenni, ami van. Ha olyan pénzünk keletkezik, aminek nincs meg a helye, tartsuk meg, vigyázzunk rá! Ne költsük el felelőtlenül! Ennek is tegyük el a tizedét, de egy másik tizedét tegyük máshova, így lesz egy kis tartalékunk.
A maradékból pedig fizessünk ki egy adósságot, vegyünk meg egy rég szükséges holmit, költsük a lakásunkra! Hasznosítsuk úgy, hogy legyen látszatja!