Mennyit ér a régi 1 és 2 forintos? Akár 10.000 forintot is kaphatunk egyes évjáratért

Sokan rejtegetnek még otthon a fiók mélyén régi aprópénzeket, de felmerül a kérdés, hogy vajon mennyit ér a régi 1 és 2 forintos ma a gyűjtők szemében. Bár ezek az érmék hosszú időn át a mindennapok részei voltak, ma már akár tízezres tételek is lehetnek, ha a megfelelő darab lapul otthon.

Hogyan állapíthatjuk meg, hogy mennyit ér a régi 1 és 2 forintos?

Nem mindegy, hogy pontosan melyik évjáratról van szó, és az sem, milyen állapotban maradt fenn az érme. A numizmatikában külön rendszert használnak az érték meghatározására: a legmagasabb kategória az UNC (Uncirculated), vagyis a verdefényes, forgalomban soha nem járt állapotú pénz. Egy ilyen 1 vagy 2 forintos sokkal többet érhet, mint egy kopott, hétköznapi példány. Az 1 forintosok esetében például az 1983-as, verdefényes alumínium érme ára gyűjtői körökben 300–500 forint között mozog, de a régebbi, réz-nikkel változatok (mint az 1946-os sorozat) akár 1.000–2.000 forintot is érhetnek szép állapotban.

Régi pénzek.

A kétforintos érmék titkai

A régi 2 forintosok értéke még nagyobb meglepetéseket tartogathat. Az 1946-os kétforintos például igazi ritkaság, de nem minden darab ér sokat. A második világháború utáni pénzreform során készült érmék között sok sérült vagy belülről korrodált (ún. alupestises) példány van, ezek értéke jóval alacsonyabb. Viszont ha verdefényes, hibátlan állapotú eredeti darabról van szó, akkor az ára akár 50.000 forintig is felkúszhat.

Utánveretek: az Artex érmek esete

Fontos tudni, hogy sok piacon lévő 1946-os kétforintos valójában nem az eredeti veret, hanem az 1960–70-es években készült Artex utánveret. Ezeket a Külkereskedelmi Vállalat gyártatta, hogy külföldön eladhassa őket, így szerezve devizát az akkori Magyarországnak. Bár az utánvereteket elvileg jelezték, a gyakorlatban sok jelöletlen darab is forgalomba került. Ezek gyakran szép fényesek, ami megtévesztheti a laikusokat, de áruk csupán 7-8 ezer forint körül mozog egy aukción, szemben az eredeti 50 ezer forintos árával.

Ha van még kérdése a témával kapcsolatban, akkor keresse bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

Milyen apró részletek döntik el az értéket?

A szakértők szerint két fő különbség van az eredeti és az utánveret kétforintosok között:

  1. Az évszám kialakítása: az eredeti 1946-os érme „9” és „6” számjegyeinek szára rövidebb, az utánvereteken hosszabb.
  2. A „forint” felirat: az eredeti érme „n” és „t” betűje között nagyobb a távolság, míg az utánvereteken szinte összeérnek.

Ezeket nagyítóval könnyen ellenőrizhetjük, de ha bizonytalanok vagyunk, érdemes numizmatikai szakértőt felkeresni, nehogy töredékáron adjunk túl egy valódi kincsen.

Régi érmék.

Mennyit ér a régi 1 és 2 forintos a piacon?

Ma már a régi 1 és 2 forintos érméket a legtöbb aukciós oldalon vagy érembörzén gond nélkül eladhatjuk. Az 1 forintosok 100 és 2.000 forint között mozognak, az állapot és évjárat függvényében. A 2 forintosok között pedig az 1946-os, eredeti verdefényes darab akár 50.000 forintot is érhet. Míg az Artex utánveret példányai 7–8 ezer forintos áron találhatnak gazdára.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Szülők, figyelem! Diákonként havi 130.000 forint támogatást kaphatnak az iskolák – itt vannak a feltételek

Szeptembertől új állami támogatás segíti a külföldről hazatérő tanulók beilleszkedését a hazai iskola rendszerbe.

Aki segítséget kér, az bátor. De mi is az a bátorság?

Segítséget kérni, beleállni egy folyamatba, ahhoz bátorság kell. De mi is valójában a bátorság?

Hogyan lehet ingyenesen utalni? A legális kiskapu, amiről kevesen tudnak

Fizetési kérelem, számlacsomagok és internetes szolgáltatók is adhatnak megoldást.

Neked is ingyen lehet a padlásfödém-szigetelés, pályázni sem kell erre a támogatásra

Ha padlásfödém-szigetelés megcsináltatásán gondolkodsz, érdemes lehet várni 2 évet, mert az állami támogatás akár teljes egészében fedezheti.