Mikor évül el a közös költség tartozás? A szabály, amit sokan nem ismernek

Mikor évül el a közös költség tartozás? A közös költség tartozás Magyarországon általánosan 5 év alatt évül el, de csak akkor, ha az elévülést nem szakítják meg valamilyen jogi lépéssel.
A régi szabályok szerint minden fizetési felszólítás megszakította a követelést, vagyis ahány felszólítást kiküldött a közöss képviselő, azok mindannyiszor újraindították az 5 éves elévülési időt. 2014. óta ez másképpen van.
A Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. törvény) szerint a követelések általános elévülési ideje 5 év, hacsak jogszabály másként nem rendelkezik. Ez az 5 év attól a naptól indul, amikor a közös költség esedékessé vált. Jelen esetben az a határidő, amikor meg kellett volna fizetned a havi közös költséget.
Ez azonban nem ilyen egyszerű, hiszen ha ilyen könnyű lenne, hogy mikor évül el a közös költség tartozás, akkor senki nem fizetne.
Közös költséget akarnak behajtani rajtad? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk kitalálni a következő lépést!
A jogszabály szerint az elévülés megszakad, ha a jogosult (jelen esetben a társasház közös képviselete) olyan jogosulti jogérvényesítő cselekményt tesz, vagy az adós olyan kötelezettségelismerő magatartást tanúsít, amely a követelést érinti. Ilyen esetben az elévülés újraindul, tehát új 5 éves időszak kezdődik.
Az adós oldaláról megszakítja az elévülést, ha
- a tartozást elismeri, ez írásbeli vagy szóbeli elismerés is lehet,
- fizet, például a tartozás egy részét átutalja,
- egyezséget köt a tartozás rendezéséről (például részletfizetést kérelmez).
A jogosult (jelen esettben a társasház) oldaláról megszakítja az elévülést, ha
- a követelés érvényesítésére irányuló eljárást indít,
- ügyvédi felszólítást küld, fizetési határidővel,
- ez lehet fizetési meghagyásos eljárás (ebben az esetben a meghagyás jogerőre emelkedésétől indul újra az 5 év),
- bírósági peres eljárás (keresetet nyújt be)
- végrehajtási eljárást kezdeményez,
- békéltető testülethez fordul.
Amennyiben az 5 év eltelt, a tartozás elévült, ezután már nem lehet azt semmilyen úton érvényesíteni, behajtani, kiperelni az adóstól.