Ennyi kertészkedés csökkenti a demencia és az időskori esések kockázatát: tanulmányok igazolják az előnyeit

A kertészkedés nem csupán a növények gondozásáról szól. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy ez a tevékenység jelentős mértékben hozzájárulhat az agy egészségéhez. Egy tanulmány szerint a rendszeres kertészkedés akár 36%-kal is csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát, hiszen a kertészkedésnek jótékony hatásai vannak. Ez nem csupán a fizikai aktivitásnak köszönhető, hanem annak is, hogy a kertészkedés során az ember mentálisan is aktív marad, ami segít megőrizni a kognitív funkciókat.
A kertészkedés jótékony hatásai: természetes terápia
Norvégiában például az Impulssenter nevű ‘gondozó farmon’ demenciával élő idősek vesznek részt kertészkedési tevékenységekben, ami nemcsak fizikai, hanem szociális és mentális stimulációt is nyújt számukra . Az ilyen zöld ‘receptek’, például a kertészkedés jótékony hatásai is, egyre népszerűbbek világszerte, mivel segítenek csökkenteni a stresszt, javítani a hangulatot és elősegíteni a társas kapcsolatok kialakulását.
Egyéb terápiás folyamatok is érdeklik a demenciával kapcsolatban? Tanácstalan? Keresse ingyenes Ügyfélszolgálatunkat!
Mozgás és memória kéz a kézben
A kertészkedés során végzett fizikai tevékenységek, mint a hajolás, ásás vagy növények ültetése, nemcsak az izmokat dolgoztatják meg, hanem az agyat is serkentik. Egyes kutatások szerint a kertészkedés során felszabaduló endorfinok és a természet közelsége hozzájárulnak a jobb alváshoz és a stressz csökkentéséhez . Ez különösen fontos az idősebb korosztály számára, akiknél a jó alvás és a stresszkezelés kulcsfontosságú a mentális egészség megőrzésében, pedig ez mind-mind a kertészkedés jótékony hatásaihoz tartozik.
A kertészkedés jótékony hatásai: közösségi élmény
A közösségi kertészkedés nemcsak a növényekről szól, hanem az emberek közötti kapcsolatok erősítéséről is. A közös munka során kialakuló barátságok és a közösségi élmények hozzájárulnak a társas támogatás érzéséhez, ami szintén pozitív hatással van az agy egészségére. Egy tanulmány szerint a társas kapcsolatok hiánya növelheti a demencia kockázatát, míg a rendszeres társas interakciók csökkenthetik azt.
Mindenki számára elérhetőek a kertészkedés jótékony hatásai
Nem szükséges hatalmas kert vagy különleges eszközök a kertészkedéshez. Már egy kis balkonládában nevelt fűszernövények gondozása is pozitív hatással lehet a mentális egészségre. A lényeg, hogy rendszeresen foglalkozzunk a növényekkel, élvezzük a természet közelségét és a kertészkedés nyújtotta örömöket, még akkor is, ha az csak naponta 5-10 perc.
A kertészkedés jótékony hatásai túlmutatnak a szép virágokon és a friss zöldségeken. Ez a tevékenység segíthet megőrizni az agy egészségét, csökkentheti a demencia kockázatát, javíthatja a hangulatot és erősítheti a társas kapcsolatokat. Tehát ha eddig még nem próbáltad, itt az ideje, hogy kesztyűt húzz és elmerülj a kertészkedés világában!