Kicsi a víznyomás a te lakásodban is? Ezt mindenképpen tedd meg, mielőtt a vízműhöz fordulnál

Hogyan csökkenthető a fűtésszámla? Villanybojler hibák, szerelő nélkül? Vagy a mosógép ad ki furcsa hangokat? Mi igyekszünk ezekre mind választ találni neked, segíteni. Nézzük a mai témánkat, az alacsony víznyomást.

Mi a norma 2025-ben? Magyarországon a vízmérő előtt legalább 1,5 bar, legfeljebb 6 bar hálózati nyomást kell biztosítani. Ezt a CCIX. törvény és a végrehajtó 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet rögzíti.

Mérd meg otthon

Ha alacsony víznyomás miatt halkul el a zuhany, először is diagnosztizálj. Szerezz be analóg vagy digitális manométert. Csavard a főelzáró utáni csapra, s olvasd le a nyomást. Ha 1,5 bar alatt van, folytasd a vizsgálatot.

A mérés után csavarj le minden csapvéget és sarokszelepet, majd alaposan tisztítsd meg az aerátorokat és a szűrőkosaras pattintható szelepeket. A legapróbb lerakódás is jelentős nyomáscsökkenést okozhat. Nem ritka, hogy a vízmérő előtti rozsdamentes betétdugó vagy a beépített szűrő akadályozza meg a normál áramlást. Ha a házi rendszerben van nyomáscsökkentő, ellenőrizd, hogy az nincs-e túlságosan alacsonyra állítva. Ez amellett, hogy védi a csöveket, visszafogja a kimenő víznyomást is..

Írásos bejelentés a szolgáltatónál

Nem oldódott meg házilag? Írj hibabejelentést a vízműnek online űrlapon, Ügyfélkapun vagy telefonon. Add meg a fogyasztói azonosítót, a mérőóra számát, a pontos címet és csatold a mérés fotóját. A fogyasztói azonosító a te egyedi kódod, a vízdíj-számládon vagy a szolgáltatási szerződésen találod. A szolgáltató a bejelentéstől számított 30 napon belül műszeresen ellenőrzi a statikus és dinamikus nyomást, s jegyzőkönyvet készít. Ha 1,5 bar alatt mérnek, soron kívüli javítást kell végezniük.

Mit tesz a szolgáltató, s mi a te lehetőséged?

A Fővárosi Vízművek például 5 munkanapon belül vállalja a felmérést és a szükséges javítást, míg a Duna Menti Régió szolgáltató (DMRV Zrt.) 8 munkanapon belül reagál . Ha a közterületi hálózaton csőcserére vagy booster-állomás telepítésére van szükség, azt a szolgáltató költségén végzik el. Ugyanakkor ha a belső hálózatban szeretnél gyors és tartós megoldást, telepíthetsz házi nyomásfokozó szivattyút is, melyet a fogyasztó finanszíroz.

Gyors megoldás

Amíg a szolgáltatói beavatkozás zajlik, egy automata nyomáskapcsolós booster pumpa akár 2,5–3 bar tartós nyomást is biztosíthat a házi hálózaton, így a zuhany, a mosógép és a mosogatógép is megfelelő vízmennyiséget kap. A hozzá kapcsolódó tágulási tartály kiegyenlíti a bekapcsolási ciklusokat, és csökkenti a hangos ki- és bekapcsolást. Kerti csap vagy ideiglenes igény esetén az áramlásérzékelős mini pumpa kínál egyszerű, eseti rásegítéses megoldást.

Tévhitek

  • „A vízlágyító növeli a víznyomást.” Ez nem igaz. A vízlágyító csak a víz keménységét csökkenti, nem a nyomását.
  • „Szűrő nélkül több víz jön.” Részben igaz: a tiszta szűrő jobb áramlást enged, de a hálózati nyomást csak a szolgáltató vagy pumpa tudja emelni.
  • „Vastagabb cső, nem egyenlő a nagyobb nyomással.” A csőátmérő növeli a térfogatáramot, de a hálózati nyomás nem változik tőle.

Ha még kérdésed merülne fel a víznyomás helyreállításának folyamatával kapcsolatban, keresd ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink ingyen és gyorsan válaszolnak, két napon belül.

Tehát, ha a hálózati nyomás 1,5 bar alá esik, először zárd ki a letömődött szűrőket és elzáródott csapvégeket, majd mérj hiteles manométerrel. Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, a szolgáltató hivatalos bejelentés után 30 napon belül köteles helyreállítani a jogszabály szerinti minimumot. Ezzel a lépéssel nem csak időt és pénzt spórolsz, de megőrzöd a házi rendszereid, például gázkazánod és mosógéped élettartamát is.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A forgalomból is kivonhatják az autót, ha ez a 2 tartozék nincs nálad: a kötelező felszerelések listája

Nem túlzás azt állítani, hogy az autó kötelező tartozékai nélkül ma már ki sem szabadna gurulni a garázsból. Ráadásul van két olyan cucc, ami nélkül nemcsak hogy bírságra számíthatsz, de szélsőséges esetben akár a forgalomból is kivonhatják az autódat.

Eláraszt a parlagfű? Intézkedik a hatóság, ha itt jelented be

Ne csak bosszankodj: létezik egy egyszerű bejelentés, amivel hatósági intézkedést kérhetsz.

Hogyan lesz újra puha a törölköző? Ezt tedd vele, hogy megint lágy és selymes legyen

Ezekkel az egyszerű házi praktikákkal újra pihe-puhák lesznek a törölközők.

Jódtabletta sugárzás ellen: elővigyázatosság vagy életveszélyes hülyeség? Ezt mondja a sugárvédelmi szakértő

Jódra a szervezetünknek szüksége van, de nem mindegy, hogy azt milyen mennyiségben fogyasztjuk....

Mi lesz, ha megszűnik a TAJ-kártya? Leszámolunk a tévhitekkel, ez vár ránk valójában

Akkor most megszűnik a TAJ-kártya, vagy sem? Az olvasók kérdezték, mi válaszoltunk.