Ezért várd meg, hogy a kerámia főzőlap tisztítás előtt kihűljön: 3 szabály, amit tarts be

A kerámia főzőlap tisztítása házilag egyszerre lehet örömforrás és idegösszeomlás. Attól függ, mikor és hogyan állsz neki. Aki már egyszer is nekiesett egy frissen lekapcsolt, még langyos vagy éppen izzó főzőlapnak, az tudja, hogy egy rossz mozdulattal nemcsak a szivacs végezheti füstölögve, hanem maga a felület is. Ha hosszútávon szép és hatékony főzőlapot szeretnél, jobb, ha betartod a legfontosabb szabályokat. Spoiler: a türelem itt valóban rózsát terem és csillogó, karcmentes felületet.
Kerámia főzőlap tisztítása házilag: sose indulj forró fejjel (sem főzőlappal)
A legelső és legfontosabb szabály: ne tisztítsd a főzőlapot, amíg az forró. Nem csak a bőröd bánhatja, hanem maga a felület is. A hő hatására ugyanis az alkalmazott házi szerek: például ecet, citromlé vagy szódabikarbóna, reakcióba léphetnek az üvegkerámia anyagával és maradandó károsodást okozhatnak. Ráadásul, ha a szivacs olvad rá, vagy a mikroszálas kendő megsül a lapon, abból sem lesz ragyogás. Szóval türelem: várd meg, míg kihűl, csak ezután jöhet a kerámia főzőlap tisztítása házilag.
Milyen szereket használj, és mit kerülj el nagy ívben a kerámia főzőlap tisztítása során?
A kerámia főzőlap tisztítása házilag akkor a leghatékonyabb, ha gyengéd, de célzott szereket alkalmazol. Az ecet vízkő ellen kiváló, a szódabikarbóna pedig a makacs, odaégett foltok legjobb barátja. De ami mindenképp tiltólistás: a súrolópor, a durva szivacs és a késpenge. Ezek mind-mind mikrosérüléseket okozhatnak, amelyekbe később még jobban beletapad a kosz. Ha már karcos, onnantól kezdve minden egyes tisztítás csak ront a helyzeten. Ezért a megelőzés legalább olyan fontos, mint maga a takarítás.
Mégis új konyhai berendezést kellene venni, de nem tudod merre indulj? Ügyfélszolgálatunk ingyenesen segít!
A trükk a rendszerességben rejlik
A kerámia főzőlap tisztítása házilag nem akkor működik igazán jól, ha évente egyszer nekiesel. Inkább minden főzés után, ha már kihűlt a felület, töröld le langyos vizes mikroszálas kendővel, hogy a foltok még nedvesen eltűnjenek. Hetente egyszer pedig érdemes alaposabban is átdörzsölni enyhe ecetes oldattal. Így megelőzheted a lerakódásokat, és a főzőlap sokáig olyan fényes marad, mintha csak most húztad volna le a fóliát róla.
Egy mozdulat, amitől sokkal tovább szép marad
Használat után, ha már kihűlt a főzőlap, egy csepp olívaolajjal vagy babaolajjal finoman áttörölve védőréteget képezhetsz rajta. Ezzel nemcsak a vízkő tapadását csökkentheted, de egy kis fényt is adhatsz neki. Persze nem kell túlgondolni: nem salátát készítünk, csak egy pici védelemről van szó. Ez a házi praktika sokaknál bevált és semmilyen káros mellékhatása nincs, csak az, hogy többet nézegeted majd a főzőlapot, mint a tévét.
A kerámia főzőlap tisztítása házilag tehát nem atomfizika, de némi odafigyelést, türelmet és rendszerességet igényel. A jutalom? Egy ragyogó, hatékony és hosszú életű főzőlap és egy elégedett házigazda, aki már nem nyúl oda reflexből, csak mert ‘csak egy kicsit langyos még’.