A végrehajtó ennél többet nem vihet el a számláról: a minimális összeg, amely felett jogsértő a levonás

A bankszámláról levonható összegre szigorú szabályok vonatkoznak Magyarországon. Ezek célja, hogy a tartozás rendezése mellett az adós megélhetése is biztosított maradjon – legalábbis elvileg. A végrehajtási letiltás szabályai alapján meghatározott összeg erre finoman szólva sem elég, akár a munkabért nézzük, akár a nyugdíjat, egyéb jövedelmet. Mennyi az annyi, és mit tehetünk, ha az előírtnál több pénzt vontak le a számláról? Válaszolunk.
Elsőként azt érdemes tisztázni, hogyan zajlik a végrehajtási folyamat. Tartozás esetén, ha az adós 15 napon belül nem fizet, letiltást kell kiadni (kivéve tartásdíj esetén, ahol 3 nap a határidő). A végrehajtó nem veszi figyelembe, ha az adós nem kapta meg vagy nem vette át a levelet, a végrehajtás akkor is folyamatban lehet. Kivételes eset, ha az illető kórházban van/volt. Erre hivatkozva kifogást nyújthat be, orvosi igazolással alátámasztva.
A végrehajtó utasítja a bankot, hogy vonja le a megfelelő összeget az adós számlájáról. A bank állítja be, hogy a különböző jogcímeken érkező utalásokból a végrehajtási törvénynek megfelelően történjen a levonás az adós számlájáról.

A végrehajtási letiltás szabályai – miből mennyit vonhatnak?
A végrehajtási eljárás általános szabályairól a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) és a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) rendelkezik.
Munkabér
A munkabérből fő szabály szerint legfeljebb 33 százalékot lehet levonni. Mindig a nettó összeget veszik alapnak, vagyis azt a pénzt, amit a különböző levonások (szja, tb) után átutalnak a dolgozónak. A béren kívüli juttatások, az egyszeri jutalmak és a végkielégítés is számít. Kivételes esetekben ez az arány magasabb is lehet.
50 százalékos levonás történhet
- tartásdíj esetében,
- ha az adóssal szemben munkavállalói munkabér követelés áll fenn,
- jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás esetén, illetve
- ha több tartozás is van.
A havi munkabérből a 60.000 forint alatti rész általában nem vonható le, kivéve gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség végrehajtása esetén. Ezzel szemben a 200.000 forint feletti jövedelemrészt korlátozás nélkül levonhatják.
Kérdése van a végrehajtási eljárásról? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak.
A végrehajtási letiltás szabályai nyugdíjnál
A nyugdíj a munkabér jellegű kifizetésekhez sorolható, tehát ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, mint a fizetésre. A munkabérhez sorolható a munkaviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból, kormányzati szolgálati vagy közalkalmazotti jogviszonyból származó jövedelem mellett a szövetkezeti jogviszonyból vagy nyugellátásból származó jövedelem is.
Ezek alapján az adós társadalombiztosítási nyugellátásából (korhatár előtti ellátásából, szolgálati járandóságából, táncművészeti életjáradékából, átmeneti bányászjáradékából) legfeljebb 33 százalékot lehet levonni.
50 százalékot csak akkor, ha gyermektartásdíjról, jogalap nélkül felvett nyugdíjról van szó vagy több letiltás érinti az adóst. Itt is érvényes, hogy a 200.000 forint feletti rész korlátlanul levonható.
A bank csak a végrehajtási törvény szerint vonhat le pénzt a számláról, nem emelhet le többet vagy más jogcímen. Ha mégis túlvonás történik, azt nekünk kell jelezni először a banknak, majd a végrehajtónak. Ha hibát észlelünk, panaszt, azaz végrehajtási kifogást nyújthatunk be 15 napon belül. Fontos tudni, hogy többféle letiltás létezik, ezért mindig érdemes utánanézni, mi alapján és mennyi levonás történt, és ha kell, lépjünk időben.