Erkélykert magaságyásban: 3 növény, ami bő terméssel hálálja meg a gondoskodást

Ha azt hiszed, hogy a paradicsom csak vidéken terem és a paprika nem áll szóba panelházakkal, akkor jó hírünk van: tévedsz. A magaságyás balkonra nemcsak valóság, de egyre divatosabb is. Semmi sem ad akkora örömet, mint egy saját nevelésű koktélparadicsom szüretelése kávéval a kézben. Nem kell hozzá földszinti kertkapcsolat vagy több négyzetméteres veteményes. Egy erkély, egy kis fantázia, no meg egy ügyesen kialakított magaságyás balkonra és máris indulhat a városi termelés.
Mit érdemes most májusban ültetni?
Május eleje a balkonkertészek karácsonya: a fagyok már nincsenek, a növények végre fellélegezhetnek és a palánták szinte könyörögnek, hogy végre rendes földbe kerüljenek. A magaságyás balkonra ideális például a balkontörpe paradicsom, chili vagy édes paprika és különféle fűszernövények, mint a bazsalikom, petrezselyem, snidling vagy rozmaring. Ezek közül sokan kifejezetten „balkonverzióban” is kaphatók, vagyis olyan fajták, amelyek kis helyen is elférnek, de nem fukarkodnak a terméssel. Egy jól beültetett magaságyás bőven elég lehet ahhoz, hogy nyáron ne kelljen boltba menni egy kis friss zöldért a vacsorához.
Jól jönne egy kis segítség a heti bevásárlásokhoz? Keresd bátran Ügyfélszolgálatunkat!
Miből legyen a magaságyás balkonra, ha nem vesszük boltban?
A barkácsolás szerelmeseinek jó hír: a magaságyás balkonra készülhet akár egy régi fa tárolóból, egy pár deszkából összefogott ládából, vagy egy nagyobb műanyag rekeszből is. Fontos, hogy alul legyenek vízelvezető nyílások, a belső falat érdemes geotextillel vagy vastagabb nejlonnal kibélelni, hogy a fa ne rohadjon el. Ha mégis a vásárlás mellett döntünk, nagyobb áruházakban és kertészetekben 5-10 ezer forint között már beszerezhetőek olyan kompakt magaságyások balkonra, amelyek esztétikusak és könnyen mozgathatók is. A súlyra érdemes figyelni: ne pakoljuk túl, mert a panelerkélyek sem azért vannak, hogy termőföld-tonnákat tartsanak a hátukon.
Magaságyás balkonra: ápolás és gondoskodás
A magaságyás balkonra való használata során a legfontosabb: fény, víz és szeretet. A növények ugyan nem szólnak vissza, de meghálálják, ha nem felejtjük el őket minden nap meglocsolni, nyáron akár naponta kétszer is, ha erősen tűz a nap. A fűszernövények nem igényelnek sok földet, a paprika és a paradicsom viszont szeretik, ha mélyebbre is tudnak gyökerezni, így a magaságyás ne legyen lapos kis virágláda, inkább legyen 30-40 cm mély. Érdemes hetente egyszer tápoldatozni is és figyelni a levelek színét: ők megmondják, ha valami nem stimmel.
Egész nyáron frissesség, minimális befektetéssel
A jól eltalált magaságyás balkonra egész nyáron termel. A paradicsom folyamatosan ontja majd a termést. Ha leszedjük az érett példányokat, a paprika is hétről hétre újabb és újabb darabokat növeszt. A fűszernövényekről pedig szinte naponta lehet csipkedni egy-egy marékkal. Az egész rendszer nemcsak önellátásra alkalmas, de terápia is. A növények gondozása megnyugtat, struktúrát ad a napoknak és kellemes ürügyet biztosít arra, hogy esténként elidőzzünk az erkélyen. Ha egyszer kipróbálod, garantált, hogy jövő tavasszal már három magaságyás balkonra való helyet követelnek majd a palántáid.
Zöld oázis a háztetők felett
Nem kell hozzá sem kastélyudvar, sem üvegház, csak egy kis hely a napos erkélyen. A magaságyás balkonra nem csupán praktikus, hanem szép is. Egy zöld sziget a betontengerben, ahol minden levél és termés arról mesél, hogy a természet beköltözött az ötödikre.