Kkv-k, figyelem! Több mint 2,5 millió forintba kerül, ha ezt a szabályt nem tartja be a vállalkozás

Január 1-jétől emelkedett a minimálbér, így a rehabilitációs hozzájárulás mértéke is. A hozzájárulás célja, hogy az állam motiválja a kis- és középvállalkozásokat, hogy megváltozott munkaképességű dolgozókat is foglalkoztassanak. Ha ez bizonyos létszám fölött nem történik meg, akkor a munkáltató köteles egy bizonyos összeget befizetni a közjó érdekében. Mutatjuk, pontosan kinek kell rehabilitációs hozzájárulást fizetni, kik mentesülnek alóla, és mekkora a hozzájárulás mértéke.
A jogszabály szerint megváltozott munkaképességű személynek minősül, akinek az
- az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság szakvéleménye alapján legfeljebb 60%-os,
- legalább 40%-os egészségkárosodását hivatalos szakvélemény, hatósági igazolás vagy minősítés igazolja, és ez még érvényben van,
- a munkaképessége 50–100%-kal csökkent, és ezt szintén érvényes szakvélemény támasztja alá,
- aki fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül.
- Emellett feltétel az is, hogy a munkaszerződés szerinti napi munkaideje elérje a 4 órát.
Kinek kell rehabilitációs hozzájárulást fizetni? Kinek nem?
A 2011. évi CXCI. törvény 23. § (5) bekezdése rendelkezik erről, itt olvasható a pontos szöveg. A munkáltatónak abban az esetben kell rehabilitációs hozzájárulás fizetnie, ha több mint 25 főt foglalkoztat, és a dolgozók legalább 5%-a nem megváltozott munkaképességű. Ez azt jelenti, hogy a nagyobb cégeket arra ösztönzik, hogy megváltozott munkaképességű embereket is alkalmazzanak. Ha nem teszik, akkor évente meghatározott összeget kell fizetniük az államnak.

Az éves hozzájárulás mértéke úgy számolható ki, hogy az előírt 5%-os arányból hiányzó létszámot megszorozzuk a minimálbér kilencszeresével. A pontos összeget a tárgyévi átlagos statisztikai létszám alapján kell meghatározni, bizonyos munkavállalói csoportokat viszont nem kell beszámítani (például közfoglalkoztatottakat, egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozókat, nevelőszülőket stb.).
Idén az alapbér kötelező legkisebb összege 290.800 forint, melynek kilencszerese 2.617.200 forint. Bizonyos állami szervek (pl. rendvédelmi, honvédelmi szervek, NAV, büntetés-végrehajtási intézmények) mentesülnek a hozzájárulás fizetése alól.
A szabályok szerint a munkáltató saját maga számítja ki, vallja be és fizeti be a hozzájárulást az adóhatóságnak. Évente egyszer van egy végleges bevallás, év közben pedig negyedévente előleget kell fizetni. Az előleg mértéke a becsült éves hozzájárulás negyede.
Maradt még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink díjmentesen és gyorsan válaszolnak!
Lehetőség a munkaadónak is
A munkáltatók pályázat útján támogatást kaphatnak, ha megváltozott munkaképességű vagy fogyatékossággal élő személyeket foglalkoztatnak. A támogatás felhasználható munkahelyi átalakításhoz, bér- és költségtámogatásként, illetve különböző képzésekre.