Nagy árat fizethetsz, ha nem irtod ki a penészt a mosógépből: így előzheted meg és tüntetheted el

A penészes mosógép komoly egészségügyi és műszaki problémát is okozhat, ha nem foglalkozunk vele. Sokan úgy gondolják, hogy ha a mosógép ajtaját résnyire nyitva hagyják, akkor azzal megelőzik a bajt. Pedig ez a megoldás sem biztos, hogy mindig jól működik. Cikkünkben mutatjuk, hogy mit tegyél a megelőzés érdekében, valamint hogyan zajlik a penészes mosógép tisztítása.

Miért nem elég nyitva hagyni az ajtót?

Bár elsőre logikusnak tűnhet kiszellőztetni a dobot, ez nem garantálja, hogy elkerüljük a penészt. Sőt, az ajtó nyitva tartása idővel kárt tehet a zsanérokban, meglazulhat a rögzítés, és nehézkessé válhat a nyitás-zárás. Az újabb, érzékeny szenzoros gépeknél ez a mechanikai terhelés hibás működéshez is vezethet.

Penészes gumitömítés.

Így előzheted meg a penészesedést

Havi egyszer érdemes lefuttatni egy „tisztítókúrát”: fél liter 20%-os ecetet önts a dobba, majd indíts el egy 90 fokos, üres programot. Ez segít eltüntetni a kezdődő lerakódásokat és megelőzni a gombásodást. Az apróbb penészfoltokat ecetes vízbe mártott fogkefével tudod eltávolítani a gumitömítésről.

Félévente egyszer jöhet a „nagy takarítás” trisóval. Töltsd meg a mosószeradagolót trisóval, majd egy üres 90 fokos mosással oldd fel a zsíros lerakódásokat. A ciklus végén érdemes külön öblítést is indítani, hogy a maradványok is távozzanak.

Penészes mosógép tisztítása

Ha a mosógép belseje már büdös és nyálkás, akkor a sima ecetes kúra nem biztos, hogy elég. Ilyenkor fontos alaposabban körbenézni, hiszen a mosószeradagoló, a szivattyúszűrő, a kifolyócső vagy az üstház is lehet a bűz forrása. Ezeket ki kell tisztítani alaposan. A mosószertartót például áztasd ecetes forró vízbe, a szivattyúszűrőt óvatosan vedd ki és tisztítsd meg, a kifolyócsövet pedig ha lehet, cseréld. A nagyon penészes gumitömítést pedig érdemes teljesen lecserélni.

Ha van még kérdésed a penészes mosógép tisztításával kapcsolatban, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

Végső megoldás: szétszerelés

Ha a penészes mosógép tisztítása már semmilyen házi módszerrel nem vezet eredményre, akkor nincs más hátra: szét kell szedni a gépet teljesen. Ez már nagy valószínűséggel szakemberes meló lehet, de ha hozzáértő vagy, akkor otthon is elvégezhető. Ilyenkor érdemes az alkatrészeket is ellenőrizni és szükség szerint cserélni, például a csapágyakat, szimeringet vagy ékszíjat.

Koszos gumi letörlése.

Hasznos tippek a jövőre nézve

A mosógép egészségének megőrzése érdekében hasznos tipp a jövőre nézve, ha inkább por alakú mosószert használsz, mivel a gélek könnyebben lerakódnak a mosógép belsejében, hiszen lassabban oldódnak a vízben. Fontos, hogy soha ne adagolj túl sok mosószert, mert a felesleg lerakódik, és ideális táptalajt biztosít a penésznek. Minden mosás után érdemes szárazra törölni a dobot és a gumitömítéseket, valamint hagyni, hogy a mosószeradagoló kiszáradjon. Utóbbihoz elég nyitva hagyni a mosógép ajtaját, de ne feszítsd túl az ajtót, mert az hosszú távon kárt tehet a zsanérokban. Ne feledkezz meg a szűrő rendszeres tisztításáról sem, és időnként indíts el magasabb, legalább 60 fokos programot, hogy elpusztuljanak a kórokozók.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Túl hangos a szomszéd? Ezt az 5 dolgot azonnal tedd meg!

A túl hangos szomszéd mindenki rémálma. Akár hajnalban buliznak, akár napközben dübörög a zene, az ember nyugalmát könnyen tönkreteheti.

Nyugdíjasoknak járó támogatás: töredékáron juthat gyógyszerekhez, ha kitölti ezt a nyomtatványt

Sokan nem tudják, de van egy lehetőség, amivel jelentősen csökkenthető a gyógyszerek ára.

Jönnek az új típusú forgalmi engedélyek: használtautó-vásárlásnál nagyot kockáztatsz, ha erre nem figyelsz

Áprilistól új típusú forgalmi engedélyeket vezettek be Magyarországon, a változás azonban komoly kockázatot is jelenthet.

„Ezek a mai fiatalok!” – miért fontos a párbeszéd?

Az egyik legnagyobb kihívás, hogy a különbözőségek ellenére képesek legyünk megérteni egymást.

Mit kell tenni a levélfodrosodás ellen házilag? Elpusztulhatnak gyümölcsfái, ha ezt a 3 alapvető lépést elmulasztja

A védekezés alapja a megelőzés, különös tekintettel a precízen időzített őszi és tavaszi rezes lemosó permetezésekre.