Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség. Cikkünkben mutatjuk, hogy mik a szabályok, mire hivatkozhatsz, és mennyi munkaközi szünet jár a munkahelyeden.
Mennyi munkaközi szünet jár – és mikor?
A Munka Törvénykönyve egyértelműen meghatározza, hogy egy adott munkanapon mennyi munkaközi szünet jár:
- Ha a beosztott munkaidőd meghaladja a 6 órát, akkor legalább 20 perc szünet jár.
- Ha a napi munkád 9 óránál is hosszabb, akkor plusz 25 perc is jár a 20 perc mellé – vagyis összesen 45 perc.
Fontos, hogy a túlóra is beleszámít a munkanap hosszába, így ha eredetileg 4 órára voltál beosztva, de végül 7 órát dolgozol, akkor is jár a 20 perces szünet. Ha viszont ténylegesen csak 4 órát dolgozol, nem vagy jogosult munkaközi szünetre.
A munkaközi szünet beleszámít a munkaidőbe?
Alapvetően a törvény úgy rendelkezik, hogy a munkaközi szünet nem része automatikusan a munkaidőnek. Tehát például ebédidő vagy cigiszünet alatt nem kell munkát végezned, és azt teszel a pihenőidődben, amit szeretnél pl. ügyintézni is elmehetsz. Természetesen a Munka törvénykönyve szerint ilyenkor is meg kell felelj azoknak a sztenderd elvárásoknak, miszerint a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthatsz olyan magatartást, amellyel a munkáltatód jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetnéd.
Van azonban arra is példa, hogy a munkáltató rendelkezik arról, hogy a szünet beleszámítson a munkaidőbe (már ahol ezt a munkarend lehetővé teszi). Lehet ez közös megállapodás, vagy kollektív szerződés eredménye is.
Mi van, ha nem kapod meg a munkaközi szünetet?

Ha a főnököd nem adja ki a törvény szerint járó szünetet, akkor azzal megsérti a Munka Törvénykönyvét. Ilyen esetben hivatkozhatsz a törvény 103. §-ára, amely világosan leírja a pihenőidő kiadásának szabályait. Ha a probléma nem oldódik meg, munkaügyi felügyeleti szervhez is fordulhatsz, panaszt tehetsz, sőt per is indítható, ha rendszeres jogsértés történik.
Ha maradt munkaügyi kérdésed vagy a munkaközi szünetet illetően kérdeznél, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Kinek jár több pihenő?
18 év alatti dolgozóknak több pihenőidő jár, ezzel is a védelmüket szolgálva. Mégpedig:
- 4,5 órát meghaladó munkaidő esetén 30 perc,
- 6 óránál hosszabb munka esetén pedig 45 perc munkaközi szünet jár.
Mire lehet használni a munkaközi szünetet?

A törvény szerint a munkaközi szünet idején nem kell munkát végezni, és nem kell a munkáltató rendelkezésére állni. Azt, hogy kávézol, dohányzol, sétálsz egyet, vagy elintézed a postát, te döntöd el – kivéve, ha a szünet része a munkaidőnek, mert akkor a munkáltató szabhat meg bizonyos korlátokat (pl. hogy ne hagyd el az épületet).
Van, ahol más szabály érvényes?
Igen. Bizonyos munkakörökben más jogszabályok is előírhatnak szüneteket. Például képernyős munkánál – ahogy azt már korábban itt is írtuk – óránként 10 perc szünetet kell biztosítani, amit a munkaidő részeként kell kezelni. Ugyanez igaz bizonyos veszélyes vagy megterhelő munkákra is.