Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy alig használtál elektronikai eszközöket, és a világítással is próbáltál spórolni, mégis magas összegű villanyszámla érkezett az elszámolási időszak végén? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell. A legnagyobb tétel ugyanis nem maga az áram, hanem az úgynevezett rendszerhasználati díj – amit viszont nem lehet elkerülni. Villanyszámla magyarázó: cikkünkben mutatjuk mi is teszi ki az áramdíjat és milyen arányban, valamint hol keresd a számlán.
Villanyszámla magyarázó: mi az a rendszerhasználati díj?
A villanyszámla nemcsak azt tartalmazza, amit ténylegesen elfogyasztasz, hanem a teljes rendszer fenntartásának költségeit is. A rendszerhasználati díj az az összeg, amit azért fizetsz, hogy az áram egyáltalán eljusson hozzád: ebben benne van az átvitel, az elosztás, a vezetékek, a karbantartás, az ügyfélszolgálat, a járművek, a bérek és az összes többi háttérköltség. Ez a díj országosan egységes, a különböző szolgáltatók áramdíjaival ellentétben.
Ez a tétel 2022-ben nagyon meglódult. Korábban arányban volt az áram árával – de azóta teljesen megfordult a viszony: az áramszámlában az áram maga (tehát amit ténylegesen felhasználsz) kevesebbet nyom a latban, mint az, hogy használod a rendszert.
Mennyi most az áram ára, és hogyan számolják?
Lakossági fogyasztóként az úgynevezett rezsicsökkentett árat fizeted, egészen egy bizonyos határig. Ez a határ 2523 kilowattóra/év, azaz kb. 210 kWh havonta. Eddig a mennyiségig a villamos energia egységára bruttó 36 forint/kWh körül van minden szolgáltatónál. Ezt fagyasztotta be a kormány még 2014-ben, és ez azóta sem változott.

Na de a trükk az, hogy ebben a 36 forintban már benne van a rendszerhasználati díj is. Pár évvel ezelőttig a rendszerhasználati díj és az áramdíj kb. hasonló arányban volt a teljes díjon belül. Csakhogy az elmúlt években ez az arány teljesen megváltozott. Az áramdíj jelenleg nettó 5 forint/kWh körül mozog a különböző villamosenergia szolgáltatóknál. A rendszerhasználati díj pedig jelenleg egységesen nettó 23,08 forint/kWh. Vagyis 1 kWh lakossági áramnál az áram maga csak egy kis szelet, a többi a szállítás, elosztás, hálózati díj, stb.
És mi történik, ha túlléped az évi 2523 kWh-t? Akkor az elszámolás már a piaci ár alapján történik, ami sokkal húzósabb. A piaci áras áramdíj: nettó 31,8 forint/kWh, a rendszerhasználati díj pedig marad a nettó 23,08 forint/kWh.
Ez tehát bruttóban közel 70 forint/kWh fölé is emelkedhet, miközben a rezsicsökkentett lakossági ár 36 forint alatt van. A különbség érezhető – ha nem figyelsz, egy-két nagyfogyasztású készülék (pl. villanybojler, hősugárzó) miatt könnyen átlépheted az éves limitet, és jön a piaci ár szerinti elszámolás.
Hogy jött létre ez az érdekes konstrukció az áramárban?
A rendszerhasználati díj azért szállt el így, mert a kormány nem akarta megemelni a hivatalos rezsicsökkentett árat. Eközben a hálózat fenntartása jelentősen megdrágult, valamint az áram világpiaci ára is kilőtt. A rendszerhasználati díj fedezését úgy oldották meg, hogy a 36 forintos plafonon belül alakítottak az arányokon: csökkentették az áramdíjat, és megnövelték a rendszerhasználati díjat.
Érdekes egybeesés, hogy amikor Mészáros Lőrinc 2018-ban megvette a Mátrai Erőművet, a rendszer úgy alakult, hogy többet kaptak az áramtermelők. Tehát az áramdíj kissé emelkedett, a rendszerhasználati díj csökkent. Később, amikor eladta az erőművet az MVM-nek, és inkább az áramhálózatban lett érdekelt. Például megvette az E.On Tiszántúli Áramhálózatát, amit átkeresztelt Opus Titász Zrt.-re. Ezután a díjak is átrendeződtek: az áramdíj esett, a rendszerhasználati díj nőtt.
Szakértők szerint ez nem véletlen: a kormány épp akkor csökkentette az áram árát, amikor a világpiacon épp a csúcson volt – így az állami MVM bukott az áram beszerzésén, viszont a rendszerhasználati díjban kompenzálták a szolgáltatókat, köztük Mészáros cégeit is.
Ha van még kérdésed a villanyszámláddal kapcsolatban, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Villanyszámla magyarázó – mit nézz meg, ha sokallod a számlát?
Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. által küldött számlákon a tételek a bal oldalon vannak megnevezve a táblázatban, és a következőket kell nézni:
ESZ lakossági “A1” kedv. árszabás ára és Energiadíj összesen ugyanaz az érték lesz a jobb oldalon a bruttó oszlopban, de az Átviteli díj „A1” fogja jelölni az áramárat összeségében, félkövér betűtípussal ki is van szedve ez az összeg. Itt elérhető az MVM minta számlája.

Az Elosztói forgalmi díj “A1” és az Elosztói Alapdíj “A1” (ami az energiamennyiségtől független fix díj, MVM-nél 2024-ben 120 forint) teszik ki a Rendszerhasználati díjakat összesen. Ez szintén külön sorban van jelölve, a sor végén ugyancsak félkövér betűtípussal van kiszedve a végleges érték. Ezen két bruttó érték egyenlege jelenti a számla végleges összegét, ha nem léptél át a piaci díjszabás kategóriájába. Ha átléptél, akkor azok az értékek külön adódnak hozzá a végösszeghez. Tehát a piaci áron számolt áramár külön sorban fog megjelenni, szintén félkövér betűtípussal szedve, természetesen csak akkor, ha átlépted az éves lélektani értéket, azaz a 2523 kWh-t.