Azonnal fogadnak a szakrendelésen, nem kell időpont: ezt a papírt vidd magaddal

Kevesen tudják, hogy bizonyos esetekben elkerülhetők a hosszú várakozási idők a szakrendeléseken. Ehhez egyetlen dologra van szükség: az orvosnak soron kívüli beutalót kell kiállítania, amit a beutalón a „Statim” vagy „S” jelzés jelez. Ez sürgősségi kivizsgálást jelent, de kizárólag akkor alkalmazható, ha azt az orvos valóban indokoltnak látja.

Soron kívüli szakorvosi vizsgálatot az orvos akkor kérhet, ha a beteg állapota sürgős ellátást igényel, de nem életveszélyes. A beutalón ezt a „Statim” vagy „S” jelöléssel kell feltüntetni, az orvos aláírásával és pecsétjével együtt. Ez a jelzés nemcsak kiemeli az ellátás sürgősségét, hanem lehetővé is teszi, hogy a beteg előzetes időpontfoglalás nélkül jelenjen meg a rendelésen.

Mit tesz lehetővé a soron kívüli beutaló?

Amennyiben ilyen beutalót kapunk, nincs szükség külön időpontra. Elég, ha a szakorvos rendelési idejében jelenünk meg a rendelőben. A recepción a sürgősségi jelzés alapján tudni fogják, hogy soron kívüli ellátásra jogosultak vagyunk, és ennek megfelelően fogadnak is. Viszont azt is fontos tudni, nem mindenki kérhet vagy kaphat ilyet: a soron kívüli vizsgálat lehetőségéről kizárólag az orvos dönthet. A beteg nem is kérheti, és nem „erőszakoskodhatja” ki. A dokinak egyébként a beutalón a soron kívüli ellátás szükségességét is indokolnia kell.

Maradt még kérdése? Forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink 48 órán belül válaszolnak!

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a beteg aznap megjelenhet a rendelésen, időpont nélkül is. Ugyanakkor ez nem azonos azzal, hogy a belépés pillanatában ellátják: a szakrendelés orvosa a vizsgálat után dönt arról, jogosult-e valóban soron kívüli vizsgálatra, és ha nem, akkor a beutaló visszakerül a háziorvoshoz, vagy előjegyzett időpontot adnak egy későbbi vizsgálatra.

Patika Budapesten, brutalista stílusú épületek és panelház

Nem keverendő a sürgősségi ellátással

A soron kívüli beutaló nem váltja ki a sürgősségi ügyeletet vagy a kórházi sürgősségi ellátást. A két dolog között jogszabályi különbség van: a valóban sürgős szükség körébe tartozó, életveszélyes állapotokat az 52/2006. (XII. 28.) EüM rendelet szabályozza. Ezekben az esetekben nem a háziorvosi beutaló, hanem az azonnali kórházi ellátás a megfelelő út.

Egyes szakrendelések továbbra is szabadon, beutaló nélkül igénybe vehetők, ha az orvos jelen van és az ellátás nem halasztható. Ide tartozik többek között a bőrgyógyászat, fül-orr-gégészet, nőgyógyászat, szemészet, pszichiátria, urológia és az onkológia is. Emellett a gondozók – például tüdőgondozó, ideggondozó, addiktológiai gondozó – szintén fogadnak pácienseket beutaló nélkül.

A soron kívüli beutaló nem csodafegyver, de vannak helyzetek, amikor jól jön. A többi már az orvosokon múlik.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket

Gyorshajtás 2025: mekkora bírság és mennyi büntetés jár érte? Mutatjuk a részleteket. Egy biztos: nem éri meg a gyorshajtás.

Kinek jár a havi 1890 forintos országbérlet? Mutatjuk a részleteket

A rendszer nem tökéletes, de jelenleg ez a legkedvezőbb lehetőség.

A húsvéti locsolás nem arról szól, hogy mehet minden, ami belefér

Az aligha lehet lazítás, ha valaki nem emlékszik az este számos jelenetére.

Ezt tedd az elvirágzott cserepes tulipánnal, hogy jövőre is virágba boruljon

Elvirágzott cserepes tulipán? Semmi probléma, mutatjuk mit kell tenni, hogy jövőre is virágozzon!