Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

Írtunk már profi kalács készítésről, maradék sonka mentő receptekről, hétvégi programokról. Egy szó mint szász: Jön a húsvét, és vele a barka. Ott látod a vázákban, a tavaszi virágcsokrokba tűzve, a lakásokban – azokat a puha, „cicás” ágakat. Sokan csak legyintenek, hogy szép tavaszi dísz, és kész. Pedig ez a barkaállítás régi dolog, mélyebbre nyúlnak a gyökerei, és többet rejt, mint gondolnánk. De akkor mi is pontosan a húsvéti barka jelentése, és miért jó ötlet pár ágat betenni a lakásba?
A tavasz és az újjászületés jele
A barka az elsők között van, ami a hosszú, szürke tél után megmutatja magát. Kinyílnak a rügyei, a puha barkák – ez maga a természet ébredése, a tavasz megérkezése, az élet győzelme a hideg felett. Mivel a húsvét is az újjászületésről, a feltámadásról szól, a barka tökéletesen passzol ide. Kézzelfoghatóan mutatja az ébredő világot, a megújulást.
Ott van benne Virágvasárnap emléke
A keresztény világban Virágvasárnap Jézus Jeruzsálembe való bevonulásának ünnepe. Az emberek pálmaágakkal köszöntötték. Ahol nincs pálma – mint nálunk –, ott a korán rügyező fűzfaág, a barka lett a helyettesítő. A templomokban megszentelt barkaágak erre a bevonulásra, Jézus szenvedéstörténetének kezdetére emlékeztetnek. Sokan keresik a húsvéti barka jelentése mögött ezt a mélyebb, vallási szálat.
Pajzs a gonosz és az ártalmak ellen
Régen az emberek hittek abban, hogy a megszentelt barkának ereje van. Védelmező erő. Úgy tartották, távol tartja a háztól és lakóitól a rossz szellemeket, a betegséget, sőt, még a villámcsapást vagy más természeti csapást is. Ezért került a szentelt barka az ajtó fölé, a szobákba, vagy vittek ki pár szálat a földekre is.
Ha kérdése merülne fel még az ünnepi készülődésekkel kapcsolatban, keresse ügyfélszolgálatunkat, ahol kollégáink ingyen és gyorsan válaszolnak, két napon belül!
Termékenységet és bőséget hoz a házhoz
A húsvéti barka jelentése bizony összefonódik a bőséggel is. A néphit szerint, ha barka van a házban, az jó szerencsét, gazdagságot, bőséges termést vonz. Nem volt ritka, hogy a gazdák az állataikat is megérintették vele, hogy egészségesek maradjanak és szaporodjanak. A barka így nemcsak a természet, de a háztartás gyarapodásának a reményét is hordozta.
Szép és összeköt a hagyománnyal
És persze, a barka egyszerűen szép. Jól mutat egy vázában önmagában, de tavaszi virágokkal – tulipánnal, nárcisszal, jácinttal – együtt is. Gyakran ebből készül a tojásfa is, amire a hímes tojásokat akasztják. Így a húsvéti barka jelentése messze túlmutat a látszaton; egy régi, szép hagyomány él tovább benne, ami gazdagabbá teszi az ünnepet.