Csótányt találtál a lakásban? Ezektől nem kell megijedni – képeken mutatjuk

Nincs is jobb érzés annál, mint amikor békésen kortyolgatod a reggeli kávédat, és a szemed sarkából észreveszel egy gyanús árnyat. Mire odanéznél, már suhan is tovább és ezzel egy időben te is rekordidő alatt hagyod el a helyiséget. Csótányt láttál, rendben, de mielőtt egy teljes körű lakásfertőtlenítésre készülnél, van egy jó hírem: lehet, hogy nem is a rettegett konyhai betolakodóval van dolgod, hanem egy teljesen ártalmatlan kis jövevénnyel. Ez a csótány lakásban egyre többször bukkan fel, pedig nagyon nem ott lenne a helye.
Az erdei csótány: aki csak eltévedt
Ez a szerencsétlen rovar valószínűleg nem is akart nálad vendégeskedni, csak a sors kegyetlen fintora sodorta be az ablakon. Az erdei csótány ugyanis nem a pizzás dobozok és a morzsás konyhapult szerelmese, hanem inkább az avarban, bokrok alatt érzi jól magát. Ha egy példány mégis betéved a lakásodba, az nem tudatos döntés, hanem egy szerencsétlen lakberendezési tévedés.
Segítségre van szükséged a kártevők elleni védekezésben? Tedd fel kérdésedet a Hóvége ügyfélszolgálatának, két napon belül ingyenesen választ kapsz!
De honnan tudod, hogy ő az?
Az emberek többsége nem rohangál nagyítóval a kezében csótányt azonosítani, de azért érdemes egy pillantást vetni a hívatlan vendégre. Ha a rovar világosabb színű, nincs rajta a tipikus ‘gengsztercsík’ a hátán és még repkedni is tud, akkor nagy eséllyel egy erdei csótányról van szó. A konyhai változatok ugyanis nem pilóták, inkább a fürge kis lábaikban bíznak. Az erdei csótány pedig nem is próbál beilleszkedni a lakókörnyezetedbe, egyszerűen csak szeretne visszajutni a természetbe.
Hogyan különböztessük meg a jófiúkat a rosszfiúktól? – képes összehasonlítás
A csótányok világában is vannak ártatlan vándorok és nemkívánatos betolakodók. Szerencsére van néhány egyértelmű jel, amivel azonosíthatod őket. Az erdei csótány általában világosbarna, sárgás árnyalatú és a testén nincs semmilyen feltűnő mintázat. A német csótány ezzel szemben sötétebb és a hátán két párhuzamos fekete csík fut végig, mintha egy sportruházati márka inspirálta volna.
Emellett az erdei csótány ügyesen repked, míg a konyhák rettegett vendége legfeljebb szárnycsapkodással próbál riogatni. Ha tehát egy kecsesen suhanó, világosabb rovarral találkozol, akkor nagy eséllyel csak egy eltévedt természetjáróval van dolgod és nem egy hivatásos lakásfoglalóval. (A különbségeket alább képekkel is megmutatjuk!)


Mennyire veszélyes?
Ha rettegsz attól, hogy a csótányok baktériumokat hordoznak, nyugodj meg: az erdei csótány nem tartozik a koszheraldokok közé. Nem mászik végig a konyhádon, nem hagy hátra gyanús nyomokat, és garantáltan nem akar veled együtt vacsorázni. Gyakorlatilag egy szégyenlős természetbarát, aki még azt is megbánja, hogy betévedt hozzád.
Mit kezdj vele?
A legjobb, amit tehetsz, hogy segítesz neki visszajutni az élőhelyére. Egy pohár és egy kartonlap/mezei papírlap, reklámújság segítségével óvatosan kiteheted az udvarra vagy a legközelebbi parkba. Ne spricceld le rovarirtóval, mert neki tényleg semmi keresnivalója nálad és ha nem segítesz neki kijutni, valószínűleg magától is elpusztul, mert bizony a lakásod nem neki lett kitalálva.
Csótány lakásban? Nem-nem, inkább előzd meg az inváziót!
Ha szeretnéd megelőzni, hogy újabb kis látogatók tegyenek próbát nálad, érdemes esténként becsukni az ablakokat vagy legalábbis szúnyoghálót felszerelni. Az erdei csótányokat leginkább a lámpafény vonzza be, így ha nyitott ablakkal világítasz, az olyan nekik, mintha te hívtad volna meg őket.
Ne ess pánikba!
Tehát, ha legközelebb csótányt látsz a lakásban, ne hívj azonnal irtót. Először is nézd meg, kivel van dolgod! Ha egy szerencsétlen erdei csótány tévedt be hozzád, akkor egyszerűen csak biztosíts számára egy kijáratot, és hidd el, többet nem fogja megkockáztatni a kalandot.