Mit jelez, ha a gyerek sokat jár lábujjhegyen? 10 dolog, amire utalhat

Sok szülő észreveszi, hogy a gyereke előszeretettel jár lábujjhegyen. Ez egy teljesen normális jelenség a kicsiknél, főleg az első lépések megtételénél. De mi van akkor, ha ez a szokás hosszabb ideig fennmarad? Vajon érdemes aggódnunk, vagy csak egy ártalmatlan próbálkozásról van szó? Cikkünkben mutatjuk, hogy mit jelenthet, ha rendszeresen lábujjhegyen jár a gyerek.
Miért jár lábujjhegyen a gyerek?
A járás megtanulása során a gyerekek rengeteg mozgásformát kipróbálnak, és a lábujjhegyen járás is egy ilyen természetes kísérletezés része. A kicsik szeretnek magasabbra törni, nyújtózkodni, elérni dolgokat, egyensúlyozni és feszíteni az izmaikat. Ez a mozdulat segíti őket abban, hogy megtanulják szabályozni az izomerejüket, kontrollálni az izomtónusukat, valamint hozzájárul az egyensúlyérzékük fejlesztéséhez is.
A legtöbb baba 10-12 hónapos korban, az első lépések gyakorlásánál automatikusan kipróbálja a lábujjhegyen járást is. Idővel viszont általában maguktól áttérnek a talpon való gördülő járásra, mert úgy stabilabbak. Ha viszont azt vesszük észre, hogy a gyerek rendszeresen lábujjhegyen jár, és ez nem múlik el magától, érdemes utánajárni az okoknak. Nincs egyértelmű szabály arra, hogy mikor kell orvoshoz fordulni, de van egy iránymutatás. Ha a függőleges testhelyzetben eltöltött idő 30%-ában a gyerek lábujjhegyen jár, akkor már figyeljünk oda. 50% felett pedig mindenképpen érdemes szakember véleményét kikérni. Rövid időszakokra teljesen normális lehet, de ha hosszabb távon fennáll, vagy egyre gyakrabban tapasztaljuk, akkor érdemes megnézetni.

10 dolog, amire utalhat, ha lábujjhegyen jár a gyerek
- 1. Gyenge izomzat: ha a gyerek izomzata gyengébb, előfordulhat, hogy így próbálja kompenzálni az egyensúlyhiányt.
- 2. Túl feszes izomzat: az izomzat feszítése indítja el a lábujjhegyen való járást, mivel a gyermek próbálja kompenzálni a mozgás korlátozottságát.
- 3. Laza ízületek.
- 4. Idegrendszeri éretlenség: a lábujjhegyen járás utalhat arra is, hogy a gyerek idegrendszere még nem érett meg teljesen. A túlzott talpi érzékenység vagy a nem megfelelő reflexintegrálódás is okozhatja a szokatlan mozgást.
- 5. Koordinációs problémák: amikor a gyerek mozgáskoordinációja még nem teljesen kiforrott, előfordulhat, hogy a test középpontja eltolódik, és emiatt sűrűsödik a lábujjhegyen járás.
- 6. Ortopédiai problémák: a dongaláb vagy a bokabedőlés is okozhatja, hogy a gyerek hosszabb ideig lábujjhegyen jár.
- 7. Neurológiai problémák.
- 8. Fejlődési rendellenességek.
- 9. Térdfájdalom: ilyenkor a gyermek a fájdalom elkerülésére próbálja másképp helyezni a testét, hogy a térdét kímélje.
- 10. Autizmus spektrumzavar: az autizmus spektrumzavarral élő gyermekeknél előfordulhat, hogy lábujjhegyen járnak, mivel ez egy sztereotip mozgásforma lehet.
Ha bármi kérdése maradt volna a lábujjhegyen járásról, akkor bizalommal keresse kollégánkat ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

Mit tegyünk, ha túl sokat lábujjhegyen jár a gyerek?
Ha úgy érezzük, hogy a gyerek túl sokat jár lábujjhegyen, és az nem múlik el magától, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Az orvos segíthet kideríteni az okokat, és megfelelő kezelést javasolhat. Először ortopéd orvoshoz vagy neurológushoz érdemes fordulni, hogy kiderüljön, nincs-e mögöttes egészségügyi probléma. Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a problémát, mert a lábujjhegyen járás hosszú távon akár az Achilles-ín rövidüléséhez is vezethet, ami más biomechanikai problémákat is okozhat.