Bérleti szerződés felmondása: mit tehetsz, ha a bérlő nem tartja be a szabályokat?

A bérleti szerződés felmondása eltérő attól függően, hogy milyen szerződésről van szó. Ha a szerződés határozatlan idejű, akkor könnyebb felmondani, ha viszont határozott, akkor kissé bonyolultabb a képlet.

Határozatlan idejű bérleti szerződés felmondása

Ha a szerződésünk határozatlan idejű, az azt jelenti, hogy nincsen rögzítve, meddig használja az ingatlant a bérlő. A szerződésben kikötött feltételek mellett bármikor felmondhatja azt, jellemzően indokolnia sem kell a döntését.

Ez egyébként fordítva is így van, a bérbeadó is felmondhat, de mindkét esetben nagyon fontos, hogy ezt írásban kell megtenni.

A jogszabályok értelmében a bérleti szerződés akkor tekinthető felmondottnak, ha arról valamelyik fél az előző hónap 15. napjáig nyilatkozik, például szeptember 13-ai felmondás esetén október végével szűnik meg a szerződés. Ettől egyébként el lehet térni, ha a szerződésben foglaltak erre kitérnek, illetve a felek erről közösen nyilatkoznak.

Határozott idejű bérleti szerződés felmondása

A határozott idejű szerződés rendes felmondással általában nem mondható fel, kivéve ha a bérleti szerződésben erről a felek rendelkeznek. Felmondható viszont a következő esetekben:

  • a bérlő halála esetén örökösei a bérleti szerződést 30 napon belül felmondhatják,
  • ha a bérlemény tulajdonost cserél, és az új tulajt a bérlő a bérleti szerződés lényeges feltételeiben vagy a bérleti viszony fennállásában megtévesztette, illetve
  • ha a bérleményben olyan korszerűsítési munkák történnek, amelyek a lakás használatát jelentősen korlátozzák.

Ezek az esetek egyoldalú felmondásra vonatkoznak. A bérbeadó és bérlő természetesen bármikor megállapodhatnak a szerződés megszüntetéséről és annak feltételeiről, erre a jog lehetőséget ad.

Szerződésszegés miatti felmondás

Természetesen bérbeadóként bármikor felmondhatod a szerződést, amennyiben a bérlőd súlyosan megszegi azt. Ilyen esetekről a Polgári Törvénykönyv részletesen rendelkezik.

Három esetet ír elő a törvény, ezek a következők:

  • az együttélés szabályainak kirívó megszegése. Legjellemzőbb eset a csendháborítás, illetve a társasházi házirend súlyos megsértése.
  • nem rendeltetésszerű használat. A lakásokat csak lakáscélra lehet használni, az ettől eltérő esetek tartoznak ide, továbbá az, ha a bérlő életvitelével tönkreteszi a lakást.
  • nem szerződésszerű használat. A legjellemzőbb eset, hogy a bérlő albérlőt fogad maga mellé vagy maga helyett, anélkül, hogy erről a tulajdonossal írásban megállapodna.

Az ilyen típusú felmondás sem lehet azonnali. Először írásban figyelmeztetni kell a bérlőt, hogy szüntesse meg a jogszerűtlen állapotot, és azt is le kell írni, hogy ellenkező esetben a szerződését föl fogják mondani. Ha ez nem használ, akkor 15 napos felmondási időt kell biztosítani a bérlő számára. Ezután a következő hónap végén a szerződés felmondottnak tekinthető.

Mit tegyünk, ha nem fizet a bérlő?

A bérleti szerződés kötelezően tartalmazza azt az összeget, amelyet a bérlő a bérbeadó számára bérleti díjként köteles megfizetni az ingatlan használatáért. Ezen kívül közüzemi díjakat is fizetnie kell a bérlőnek, ennek módjáról szintén rendelkezik a szerződés. Ha a bérlő ezek valamelyikét nem fizeti, akkor a bérbeadó írásban felszólítja a fizetésre. Ha a bérlő ezután sem fizet, a bérbeadó jogosult a szerződést felmondani. Itt is érvényes, hogy 15 napos felmondási idővel lehet felmondani, és a határidőt követő hónap végével tekinthető felmondottnak a szerződés.

További kérdéseid vannak a lakásbérleti szerződésekkel kapcsolatban? Ügyfélszolgálatunk díjmentesen segít, keresd munkatársainkat!

Egyéb esetek

Előfordulnak ritkább esetek, amikor szintén megszűnik a bérleti szerződés, ilyen például az, ha a bérlő örökös nélkül hal meg, ha Magyarország területéről kiutasítják, ha bíróság rendelkezik a megszüntetésről, illetve ha az ingatlan megsemmisül.

Első lakás
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...